Świat
Strategia Arktyczna Pentagonu. Niezbędny wywiad i rozpoznanie
Amerykański Departament Obrony opublikował strategię na rok 2024 dotyczącą Arktyki. Pentagon zaleca w niej inwestycje w technologie wojskowe, szczególnie z zakresu komunikacji oraz wywiadu.
Wyzwania geopolityczne stojące przed Stanami Zjednoczonymi oraz krajami sojuszniczymi wymagają działań, które wzmocnią bezpieczeństwo w różnych regionach, także tych o wysokich szerokościach geograficznych. W związku z tym, 21 lipca br. Departament Obrony USA przedstawił Strategię dotycząca Arktyki. Zawiera ona zalecenia działań, które uwzględniają nowe wyzwania, takie jak zagrożenie ze strony Chin oraz Rosji oraz zmiany klimatyczne w rejonie Arktyki.
W dokumencie czytamy, że ostatnie lata były przełomowe dla świata w zakresie bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno konfliktów zbrojnych, jak i zmian klimatu. Ze względu na strategiczne znaczenie regionu Stany Zjednoczone muszą dostosować zdolności do nowych wyzwań, inwestując m. in. w technologie wojskowe, w tym również kosmiczne. Strategia kładzie największy nacisk na inwestycje w obserwację rejonu, łączność, rozpoznanie oraz gromadzenie informacji wywiadowczych.
Autorzy wskazują, że powinien zostać dokonany również przegląd dotychczas używanego sprzętu i infrastruktury tak, aby był on adekwatny do panujących uwarunkowań. Przykładowo komunikacja w Arktyce od dawna stanowi wyzwanie dla operacji wojskowych ze względu na ograniczony zasięg. Strategia wzywa do współpracy przemysłu prywatnego z wojskiem w celu poprawy tych zdolności, bowiem są one kluczowe pod względem taktycznym i strategicznym.
Oprócz tego konieczna jest modernizacja systemów wczesnego ostrzegania. Obecna sieć amerykańskich i kanadyjskich radarów i czujników obsługiwanych przez Dowództwo Obrony Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) i Dowództwo Północne (US Northern Command) umożliwia wykrywanie i śledzenie jedynie niektórych zagrożeń.Departament Obrony wskazuje, że konieczne jest zatem zwiększenie zasięgu systemów odpowiadających za obserwacje oraz wykrywanie rakiet tak, aby obejmowały one więcej obszarów arktycznych.
Wsparcie dla operacji wojskowych w regionie zapewniają amerykańskie siły kosmiczne (U.S. Space Force; USSF). Współpracują one w tym regionie z innymi krajami, w tym m.in. z Norwegią, Szwecją, Finlandią oraz Danią. Najlepszym tego przykładem jest nadchodzące wystrzelenie nowych satelitów Norwegii, które mają zapewnić szerokopasmowy dostęp do Internetu w rejonie Arktyki. Jednostki zostały wyposażone w instrumenty do celów cywilnych oraz wojskowych, w tym dwa instrumenty dla USSF.
Współpraca z sojusznikami to kolejny ważny element opublikowanej Strategii. Wskazuje ona, że powinny zostać poczynione inwestycje na rzecz odstraszania i wzmacniania bezpieczeństwa w regionie, zaczynając od władz stanowych, przez lokalnych mieszkańców po sojuszników zagranicznych, głównie NATO. Szczególnie ważne jest wzmożenie wspólnych ćwiczeń wojskowych, jako element odstraszania.
Warto zauważyć, że zaprezentowana Strategia Arktyczna jest pierwszą od 2019 r. aktualizacją podejścia do regionu. Pentagon zwraca uwagę, że w ostatnich latach współpraca Rosji i Chin w Arktyce zacieśniła się, co stwarza ryzyko eskalacji napięć i powstaniu sporów terytorialnych. „Ten coraz bardziej dostępny region staje się miejscem strategicznej rywalizacji, a Stany Zjednoczone muszą być gotowe sprostać temu wyzwaniu wraz z sojusznikami i partnerami” - wskazują autorzy Strategii.
Źródło: Defence24.pl / Space24.pl