Reklama

Świat

Włochy wzmacniają kosmiczne partnerstwo z USA

Włochy widziane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Włochy widziane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Autor. NASA

Podczas pierwszego w historii Dialogu Kosmicznego USA-Włochy państwa potwierdziły swoje zaangażowanie w celu rozwiajnia dwustronnej współpracy w kontekście odpowiedzialnego i bezpiecznego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Poruszono również kwestię zaangażowania Włoch w międzynarodowy program Artemis.

Pierwszy w historii Dialog Kosmiczny USA-Włochy miał miejsce 10-11 października br. w Rzymie. W wydarzeniu wzięli udział najważniejsi politycy oraz wojskowi odpowiedzialni za kwestie kosmiczne w państwie. Z komunikatu zamieszczonego na stronie Departamentu Stanu USA wynika, że celem jest wzmocnienie współpracy oraz konsulatacje dotyczące przyszłości.

Reklama

Kosmiczna współpraca USA-Włochy

„Obie strony powtórzyły swoje silne postanowienie rozszerzenia już solidnej współpracy dwustronnej w różnych obszarach, w tym w zakresie rozwiązywania kryzysu klimatycznego oraz zrównoważonego i bezpiecznego korzystania z przestrzeni kosmicznej” - czytamy w komunikacie. Rozmowy dotyczyły zarówno wymiaru politycznego, jak i prawnego.

Jeśli chodzi o wymiar prawny warto zwrócić uwagę, że strony dyskutowały na temat dokumentu Technology Safeguards Agreement, który obejmowałby kwestie techniczne oraz ramy prawne do startów amerykańskich rakiet komercyjnych z terytorium Włoch. Dokument miałby rzekomo usprawnić komeryjną współpracę firmy z obu państw, natomiast dokładne ustalenia nie zostały sprecyzowane.

Reklama

Księżycowy program Artemis

Poruszono również temat zaangażowania w międzynarodowy program Artemis, którego celem jest powrót człowieka na Księżyc oraz ustanowienie tam stałej placówki badawczej, a w dłuższej perspektywie bazy wypadowej na Marsa. Włosi są odpowiedzialni za m. in. Wielofunkcyjny Moduł Mieszkalny (ang. Multi purpose habitation module). Projekt jest realizowany przez Thales Alenia Space - joint venture pomiędzy Thales (67%) i Leonardo (33%).

W sierpniu na łamach naszego portalu informowaliśmy o szczegółach technicznych modułu, które zostały przekazane przez samego menadżera projektu. Nicola Genco oznajmił, że ciśnieniowy moduł będzie mierzyć 3 m średnicy oraz 6 m długości, przy masie około 15 ton. W środku będzie mogło jednocześnie przebywać dwóch astronautów na jedną misję rocznie, trwającą od 7 do maksymalnie 30 dni. To jednak nie wszystko! Reszta informacji dostępna jest TUTAJ.

Reklama

Bezpieczeństwo w kosmosie

Nie zabrakło również elementu bezpieczeństwa. Stany Zjednoczone i Włochy pogłębić dwustronną koordynację w zakresie ochrony swoich zdolności w przestrzeni kosmicznej, w tym szczególnie w kontekście rosnącego zagrożenia rozwojem broni antysatelitarnej. Konsultacje w tym zakresie będą odbywać się nie tylko między wyszczególnionymi państwami, ale również innymi sojusznikami z NATO.

Pogłębianie stosunków międzynarodowych w zakresie bezpieczeństwa kosmicznego jest w ostatnim czasie szczególnie widoczne w ramach państw Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Przypomnijmy, że 11 i 14 października br. Niemcy i Francja zdecydowały się oficjalnie dołączyć do inicjatywy wojskowej, prowadzonej przez Dowództwo Kosmiczne Stanów Zjednoczonych (U.S Space Command) o nazwie ”Operation Olympic Defender”.

Współpraca ma na celu wzmocnienie zdolności obronnych w przestrzeni kosmicznej przed zagrożeniem ze strony potencjalnych agresorów poprzez zbiorową obronę i dzielenie się informacjami wywiadowczymi. Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać TUTAJ.

Reklama

Komentarze

    Reklama