Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

USA i Luksemburg łączą siły w kosmosie

Wilbur Ross (po lewej) i Etienne Schneider. Fot. LSA
Wilbur Ross (po lewej) i Etienne Schneider. Fot. LSA

W piątek 10 maja br. Wielkie Księstwo Luksemburga podpisało ze Stanami Zjednoczonymi porozumienie, które ma wzmocnić oraz pogłębić współpracę pomiędzy tymi krajami w przestrzeni kosmicznej.

Porozumienie ma posłużyć jako narzędzie do prowadzenia formalnego dialogu, dzielenia się specjalistyczną wiedzą oraz wymiany informacji między Luksemburgiem a USA. Celem porozumienia jest wspieranie dalszego rozwoju przemysłu kosmicznego poprzez nowe komercyjne i inwestycyjne możliwości, jak również poprzez wzajemną koordynację polityk w tym zakresie. Wynika to z faktu, że Luksemburg i USA przewodzą społeczności międzynarodowej w promowaniu przyjaznych kosmicznemu biznesowi ram regulacyjnych. 

Porozumienie ma także wzmocnić współpracę pomiędzy jego sygnatariuszami poprzez   identyfikację dziedzin będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, jak na przykład wykorzystanie przestrzeni kosmicznej przez prywatne podmioty, badania i rozwój, obserwacja Ziemi, świadomość sytuacyjna w przestrzeni kosmicznej i komunikacja. W związku z tym porozumienie ma ułatwić badania, eksplorację, rozwój i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej nie tylko przez rządy obu państw, ale także przez instytuty badawcze i prywatne przedsiębiorstwa sektora kosmicznego.

Pogłębienie współpracy w dziedzinie wykorzystania przestrzeni kosmicznej skomentowali m.in. Étienne Schneider, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Luksemburga, oraz Wilbur Ross pełniący funkcję Sekretarza Handlu Stanów Zjednoczonych, którzy w imieniu obu państw podpisali zawarte porozumienie. Étienne Schneider zwrócił uwagę na fakt, że Luksemburg jest pierwszym europejskim krajem, a drugim na świecie po USA, który przyjął prawo regulujące zasady wykorzystania surowców naturalnych w przestrzeni kosmicznej. Natomiast Wilbur Ross stwierdził, że oba państwa dzielą bogatą historię i wspólną wizję wykorzystania kosmosu, która opiera się wspieraniu komercyjnych inicjatyw w tej domenie.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!