Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Wodór, mikroelektronika, systemy kosmiczne. Minister Gowin o współpracy z Francją

Fot. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii [gov.pl]
Fot. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii [gov.pl]

Wicepremier, szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii - Jarosław Gowin, składa 11 marca br. jednodniową wizytę w stolicy Francji. W ramach wyjazdu do Paryża przewidziano cykl spotkań na szczeblu resortowym, dotyczących możliwości poszerzenia współpracy technologicznej. Jak zapewnił jeszcze przed wyjazdem polski minister, liczy na wspólną realizację z Francją projektów IPCEI (Important Projects of Common European Interest) - wśród nich mają się znaleźć inicjatywy dotyczące rozwoju technologii i systemów wodorowych, mikroelektroniki, a nawet technologii kosmicznych.

W agendzie datowanej na 11 marca br. paryskiej wizyty ministra Jarosława Gowina znalazły się spotkania z ministrem gospodarki, finansów i odbudowy Republiki Francuskiej - Bruno Le Maire’em, przewodniczącym Senatu Republiki Francuskiej - Gérardem Larcherem oraz sekretarzem generalnym OECD - Angelem Gurrią.

Wśród głównych tematów wizyty przedstawiciela polskiego rządu w Paryżu wskazano:

 • perspektywy współpracy z Francją w ramach Trójkąta Weimarskiego, Krajowego Planu Odbudowy (wymiana doświadczeń względem Plan de relance) oraz polskiej Nowej Polityki Przemysłowej,
 • współpracę  bilateralną w wymiarze innowacyjnym (w tym w szczególności w sektorze kosmicznym) oraz w ramach IPCEI (Important Projects of Common European Interest),
 • omówienie zbliżającej się rocznicy 30-lecia utworzenia formatu Trójkąta Weimarskiego, a także 25-lecia członkostwa Polski w OECD,
 • podsumowanie dotychczasowej współpracy w zakresie eliminacji barier na jednolitym rynku,
 • rozwój współpracy w ramach partnerstwa strategicznego i programu współpracy na lata 2020-2023,
  polityka konkurencji i polityka handlowa UE.

Przy okazji wcześniejszych zapowiedzi swojej jednodniowej wizyty we Francji, Gowin zwrócił uwagę, że silny sektor przemysłowy buduje strategiczną niezależność, "co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo gospodarcze i jest kluczowe dla zwiększenia konkurencyjności firm na globalnym rynku". Zdaniem szefa MRPiT, wsparcia wymaga "rozwój filarów przemysłowych Europy w nowych obszarach technologicznych", takich jak wodór, mikroelektronika, ogniwa zasilające. "Pozwoli to na dokonanie skoku technologicznego, którego rezultaty przełożą się też na inne sektory, przynosząc znaczne korzyści gospodarcze państwom unijnym" - ocenił.

Gowin zaznaczył, że przy realizacji tego typu projektów kluczowe jest "zawiązywanie szerokich europejskich sojuszy biznesowych pomiędzy firmami i sektorem nauki", a szansą na wzmocnienie europejskiego przemysłu w kontekście globalnej konkurencji jest mechanizm IPCEI (tzw. Ważne Projekty Wspólnego Europejskiego Zainteresowania). "Polska liczy na owocną współpracę z Francją w zakresie przyszłych projektów IPCEI, szczególnie w obszarach już zainicjowanych przez KE, jak technologie i systemy wodorowe oraz mikroelektronika" - wskazał Gowin.

Szef MRPiT liczy też na kooperację polskich i francuskich firm w sektorze kosmicznym, który "odnotowuje dynamiczny wzrost" na tle innych działów polskiej gospodarki. "Polska branża kosmiczna jest otwarta na współpracę z podmiotami z Francji. Postrzegamy firmy francuskie jako liderów na skalę globalną w obszarze związanym z kosmosem" - stwierdził. W ocenie ministra Gowina byłoby korzystne, aby francuskie przedsiębiorstwa w większym stopniu "włączały do swojego łańcucha dostaw młode, ale bardzo innowacyjne polskie firmy". "Liczymy na szerszą współpracę z Francją na forum UE – w ramach Europejskiego Programu Kosmicznego, którego budżet to 13,2 mld EUR" - zaznaczył.

W tym przedmiocie ważne miejsce ma zajmować także realizacja założeń Krajowego Planu Odbudowy. "KPO pozwoli zbudować fundamenty gospodarcze tak, by w przyszłości Polska, ale też europejska gospodarka była maksymalnie odporna na kryzys i konkurencyjna globalnie" - wskazał Gowin. Szef MRPiT zapowiedział też, że podczas rozmów w Paryżu przedstawi "propozycję rozwoju współpracy między polskimi i francuskimi instytucjami naukowo-badawczymi, działającymi w obszarze innowacji".

Odnosząc się do nowej strategii przemysłowej UE, szef MRPiT zaznaczył, że ważne jest wprowadzenie jednolitych standardów i wymagań w stosunku do rodzimych producentów i importowanych produktów. Ważne jest też, jak powiedział, by przy ujednolicaniu standardów na europejskim rynku pracy Polska nie poniosła szkody. Dodał, że należy również doprecyzować sposób dokonania takiej transformacji. "Te kwestie będą przedmiotem mojej rozmowy z ministrem Le Maire’em. W ramach Trójkąta Weimarskiego mamy zbieżne stanowisko w kwestii polityki przemysłowej UE" - powiedział przed wyjazdem.

Gowin podkreślił, że "wszyscy mówimy jednym głosem o potrzebie usunięcia barier na jednolitym rynku - ale dotąd dla przedsiębiorców niewiele jest praktycznych tego efektów". Ocenił, że czas na konkretne działania, zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym. Dlatego podczas rozmowy z Bruno Le Mairem będzie wskazywał, "jak ważne - szczególnie w obliczu obecnego kryzysu - jest skuteczne funkcjonowanie jednolitego rynku".

Wicepremier Gowin dodał, że w ramach paryskiej wizyty zamierza zaprosić ministra Bruno Le Maire’a w czerwcu do Polski i do udziału w spotkaniu ministrów ds. gospodarczych formatu V4 + Francji na zakończenie Prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej (V4).

Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii/PAP


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

  Reklama

  Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!