Reklama

Polska

Polska Agencja Kosmiczna pod nadzorem Ministerstwa Rozwoju?

Fot. Adrian Grycuk/Wikipedia, CC BY-SA 3.0 pl
Fot. Adrian Grycuk/Wikipedia, CC BY-SA 3.0 pl

Obecnie Polska Agencja Kosmiczna (PAK) podlega bezpośrednio pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Już wkrótce może się to jednak zmienić. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się projekt nowelizacji ustawy o PAK. Zakłada on przejęcie nadzoru nad agencją przez Ministerstwo Rozwoju. 

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod numerem UD 228 znalazł się projekt ustawy o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej. Głównym celem proponowanej nowelizacji jest przeniesienie nadzoru nad PAK z Kancelarii Premiera Prezesa Rady Ministrów do Ministerstwa Rozwoju i Finansów. Konieczność dokonania zmian motywowana jest z jednej strony dostosowaniem do praktyk stosowanych w krajach członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), gdzie w żadnym kraju agencja kosmiczna nie podlega bezpośrednio pod premiera (lub analogiczną instytucję) tylko pod konkretne resorty realizujące politykę kosmiczną, a z drugiej chęcią usprawnienia działania Agencji i zapewnienia niezbędnej koordynacji i współpracy pomiędzy wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w działalność kosmiczną w Polsce. Za opracowanie zmian w ustawie o PAK odpowiada Wiceminister Rozwoju Jadwiga Emilewicz. 

W Polsce to właśnie Ministerstwo Rozwoju odpowiada za politykę kosmiczną oraz opracowało wspólnie z innymi podmiotami Polską Strategię Kosmiczną. W efektywnym i skutecznym jej wdrażaniu resort będzie stale korzystać ze wsparcia Polskiej Agencji Kosmicznej. Będzie ona też odpowiedzialna za opracowanie niezwykle ważnego Krajowego Programu Kosmicznego, który obok programów realizowanych w ramach ESA ma być jednym z filarów rozwoju branży kosmicznej w kraju. 

Czytaj też: Krajowy Program Kosmiczny - sprawdzian dla PAK i jej nowego prezesa [ANALIZA]

Nowelizacja ustawy o PAK proponuje również uporządkowanie i doprecyzowanie zakresu zadań Polskiej Agencji Kosmicznej, w tym również jako agencji wykonawczej odpowiedzialnej za prowadzenie Krajowego Rejestru Obiektów Kosmicznych i sprawowanie nadzoru nad działalnością kosmiczną polskich podmiotów (zgodnie z przygotowywanym przez Ministerstwo Rozwoju projektem ustawy o Krajowym Rejestrze Kosmicznym). Zaproponowane poprawki o charakterze technicznym mają z kolei na celu ujednolicenie rozwiązań przewidzianych w ustawie takich jak np. termin przekazywania sprawozdań oraz kryteria odwoływania prezesa i wiceprezesa agencji. Warto podkreślić, że udostępniony projekt nowelizacji ustawy o PAK nie podnosi kwestii przeniesienia siedziby agencji do Warszawy

Czytaj też: Polska Agencja Kosmiczna przejmie odpowiedzialność za promocję sektora kosmicznego

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!