Reklama

Polska

Polska Agencja Kosmiczna zainteresowana współpracą z Meksykiem

Francisco Javier Mendieta Jiménez, dyrektor generalny Meksykańskiej Agencji Kosmicznej, fot. gob.mx
Francisco Javier Mendieta Jiménez, dyrektor generalny Meksykańskiej Agencji Kosmicznej, fot. gob.mx

Polska Agencja Kosmiczna prowadzi działania zmierzające do podpisania porozumienia o współpracy z reprezentantami swojego meksykańskiego odpowiednika. Potencjalne kierunki wspólnych działań mogą dotyczyć m.in. budowy i rozwoju małych satelitów, monitorowania zanieczyszczenia atmosfery oraz wspólnych projektów naukowych związanych np. z badaniami pogody kosmicznej.

Jak informuje Polska Agencja Kosmiczna (PAK) rozważane jest podjęcie sformalizowanej współpracy z Meksykańską Agencją Kosmiczną (hiszp. Agencia Espacial Mexicana). Obecnie agencja prowadzi działania zmierzające do podpisania porozumienia o współpracy z Meksykanami. Jak informuje PAK potencjalne kierunki wspólnych działań mogą dotyczyć m.in. budowy i rozwoju małych satelitów, monitorowania zanieczyszczenia atmosfery oraz wspólnych projektów naukowych związanych np. z badaniami pogody kosmicznej.

Do spotkania pomiędzy byłym już prezesem PAK prof. Markiem Banaszkiewiczem i dyrektorem generalnym Meksykańskiej Agencji Kosmicznej Francisco Javierem Mendieta Jiménezem doszło podczas wrześniowego 67. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego IAC 2016, który odbywał się w meksykańskiej Guadalajarze. 

Dotychczas Polska Agencja Kosmiczna podpisała porozumienia o współpracy z 5 narodowymi agencjami kosmicznymi: Francuską Agencją Kosmiczną CNES, Włoską Agencją Kosmiczną ASI, Ukraińską Agencją Kosmiczną, Brazylijską Agencją Kosmiczną oraz Chińską Narodową Agencją Kosmiczną.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!