Reklama

Polska

Polska delegacja na sesji podkomitetu ONZ ds. przestrzeni kosmicznej

Prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Fot. polsa.gov.pl
Prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Fot. polsa.gov.pl

Przedstawiciele POLSA, w tym jej prezes prof. Marek Banaszkiewicz byli członkami polskiej delegacji podczas odbywającej się w Wiedniu, w dniach 15-26 lutego 2016 r. 53. sesji Podkomitetu Naukowo-Technicznego Komitetu do Spraw Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej Organizacji Narodów Zjednoczonych - informuje Polska Agencja Kosmiczna. Polskiej delegacji przewodniczył profesor Piotr Wolański reprezentujący Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. 

W 53. sesji Podkomitetu Naukowo-Technicznego Komitetu do Spraw Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej ONZ uczestniczyli, oprócz delegacji POLSA: profesor Piotr Wolański reprezentujący Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, który przewodniczył polskiej delegacji biorącej udział w sesji, oraz przedstawiciele Grupy Parlamentarnej ds. Przestrzeni Kosmicznej, posłowie Jerzy Materna i Kazimierz Matuszny, przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Elżbieta Bagińska oraz przedstawiciel Polskiej Misji przy ONZ, radca Jacek Emmel.

Podczas sesji Podkomitetu ONZ w Wiedniu występował prezes POLSA Marek Banaszkiewicz, który przybliżył rolę Polskiej Agencji Kosmicznej w rozwoju polskiego sektora kosmicznego oraz podsumował pierwszy okresu jej działalności. Prezes POLSA przypomniał również o rozwoju agencji w obszarze współpracy międzynarodowej czego dowodem było m.in. zintensyfikowanie współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz podpisanie porozumień i umów o współpracy z agencjami kosmicznymi z Francji, Włoch, Brazylii i Ukrainy.

Czytaj też: POLSA w 2016 roku: Stawiamy na współpracę międzynarodową

Prezes Banaszkiewicz przedstawił w Wiedniu m.in. informacje o programie usług doradczych POLSA dla małych i średnich przedsiębiorstw, który objął 6 polskich firm i którego celem było ułatwienie przedsiębiorcom startu w konkursach organizowanych przez ESA. Wspomniał także o przygotowaniach do realizacji projektów pilotażowych wspierających administrację publiczną, w ramach których w 2016 r. Agencja sfinansuje wykonanie serwisów umożliwiających administracji korzystanie w codziennej pracy ze zdjęć i danych satelitarnych, a także o działaniach wspierających polską edukację związaną z technologiami satelitarnymi i kosmicznymi.

Czytaj też: POLSA wesprze kierunek studiów. Technologie kosmiczne i satelitarne w Trójmieście

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!