Polska
Polska delegacja na sesji podkomitetu ONZ ds. przestrzeni kosmicznej
Przedstawiciele POLSA, w tym jej prezes prof. Marek Banaszkiewicz byli członkami polskiej delegacji podczas odbywającej się w Wiedniu, w dniach 15-26 lutego 2016 r. 53. sesji Podkomitetu Naukowo-Technicznego Komitetu do Spraw Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej Organizacji Narodów Zjednoczonych - informuje Polska Agencja Kosmiczna. Polskiej delegacji przewodniczył profesor Piotr Wolański reprezentujący Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
W 53. sesji Podkomitetu Naukowo-Technicznego Komitetu do Spraw Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej ONZ uczestniczyli, oprócz delegacji POLSA: profesor Piotr Wolański reprezentujący Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, który przewodniczył polskiej delegacji biorącej udział w sesji, oraz przedstawiciele Grupy Parlamentarnej ds. Przestrzeni Kosmicznej, posłowie Jerzy Materna i Kazimierz Matuszny, przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Elżbieta Bagińska oraz przedstawiciel Polskiej Misji przy ONZ, radca Jacek Emmel.
Podczas sesji Podkomitetu ONZ w Wiedniu występował prezes POLSA Marek Banaszkiewicz, który przybliżył rolę Polskiej Agencji Kosmicznej w rozwoju polskiego sektora kosmicznego oraz podsumował pierwszy okresu jej działalności. Prezes POLSA przypomniał również o rozwoju agencji w obszarze współpracy międzynarodowej czego dowodem było m.in. zintensyfikowanie współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz podpisanie porozumień i umów o współpracy z agencjami kosmicznymi z Francji, Włoch, Brazylii i Ukrainy.
Czytaj też: POLSA w 2016 roku: Stawiamy na współpracę międzynarodową
Prezes Banaszkiewicz przedstawił w Wiedniu m.in. informacje o programie usług doradczych POLSA dla małych i średnich przedsiębiorstw, który objął 6 polskich firm i którego celem było ułatwienie przedsiębiorcom startu w konkursach organizowanych przez ESA. Wspomniał także o przygotowaniach do realizacji projektów pilotażowych wspierających administrację publiczną, w ramach których w 2016 r. Agencja sfinansuje wykonanie serwisów umożliwiających administracji korzystanie w codziennej pracy ze zdjęć i danych satelitarnych, a także o działaniach wspierających polską edukację związaną z technologiami satelitarnymi i kosmicznymi.
Czytaj też: POLSA wesprze kierunek studiów. Technologie kosmiczne i satelitarne w Trójmieście