Reklama

Polska

Polski zespół zwycięża w międzynarodowych zawodach ESA

Zespół Blue Divine z główną nagrodą w konkursie #ActInSpace. Fot. ActInSpaceWarsaw via Facebook
Zespół Blue Divine z główną nagrodą w konkursie #ActInSpace. Fot. ActInSpaceWarsaw via Facebook

Polska drużyna Blue Divine 1 zajęła pierwsze miejsce w międzynarodowym hackathonie branży kosmicznej, #ActInSpace. Konkurs łączy w sobie cechy maratonu programistycznego i konkursu innowacyjnych koncepcji biznesowych, a jego współorganizatorem jest Europejska Agencja Kosmiczna.

Finał międzynarodowego konkursu technologii kosmicznych #ActInSpace zorganizowano w dniach 28-29 czerwca br. podczas wystawy Toulouse Space Show we francuskiej Tuluzie. Zwyciężyła w nim polska drużyna Blue Divine 1, która triumfowała uprzednio przy okazji organizowanego w Warszawie narodowego etapu konkursu, #ActInSpaceWarsaw. W finałach zespół z Polski pokonał przedstawicieli 13 innych państw.

Zwycięstwo zapewnił mu projekt skierowany docelowo do branży logistycznej, zakładający wykorzystanie patentów z sektora kosmicznego do opracowania systemu oszczędnego zużycia paliwa w transporcie samochodowym. Polscy uczestnicy konkursu zaproponowali model umożliwiający zmniejszenie spalania nawet o 30% rocznie, wzbudzając tym powszechne zainteresowanie jury. Pomysł zakłada zastosowanie reaktywnego mechanizmu kontroli przyspieszania i hamowania wraz z równoległym działaniem oprogramowania dostosowującego trasę jazdy. Całości dopełnia intuicyjny sposób funkcjonowania i obsługi, niewymagający profesjonalnego przygotowania użytkownika.

ActInSpace to międzynarodowy konkurs organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) wspólnie z francuskim Narodowym Centrum Badań Kosmicznych (CNES) i firmą Airbus Defence & Space. Wydarzenie ma charakter cykliczny i skierowane jest zarówno do młodych adeptów, jak i doświadczonych specjalistów z wielu innowacyjnych branż, zwłaszcza teleinformatycznej i technologii mobilnych, którzy mają pomysł na zastosowanie biznesowe technologii kosmicznych w życiu codziennym. Zadaniem uczestników bieżącej edycji konkursu (a konkretniej, ich zespołów) było przygotowanie w ciągu 24 godzin projektu praktycznego zastosowania biznesowego wybranego patentu technologicznego będącego w posiadaniu francuskiej agencji CNES.

Współorganizatorem i honorowym patronem warszawskiego i krakowskiego finału konkursu była Polska Agencja Kosmiczna. PAK ufundowała bilety lotnicze na wyjazd zwycięskiej drużyny polskiej edycji konkursu na finał w Tuluzie, a pracownicy Agencji wystąpili w roli ekspertów i jurorów warszawskiej i krakowskiej odsłony hackatonu: profesor Marek Moszyński, Wiceprezes ds. Nauki Polskiej Agencji Kosmicznej, był członkiem jury podczas finału krajowego w Krakowie, a dr Marta Wachowicz, Dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej PAK, była jednym z ekspertów wspierających uczestników edycji warszawskiej.

Czytaj też: Kosmiczny hackathon #ActInSpace w Krakowie i Warszawie

Reklama

Komentarze

    Reklama