Polskie satelity oczekują na czerwcowy start. Umowa na rzecz komercjalizacji danych

9 czerwca 2021, 13:58
image_processing20210507-6653-36dxf9
Ilustracja: Virgin Orbit/SatRevolution

Polska firma SatRevolution przygotowuje się do komercyjnego dostarczania zobrazowań satelitarnych z pierwszych instrumentów konstelacji STORK, które mają trafić na orbitę jeszcze w tym miesiącu. Zarządzanie zamówieniami i dystrybucją danych z nanosatelitów tej i przyszłych konstelacji SatRevolution (w tym najbardziej rozległej, Real-time Earth-observation Constellation - REC) ma obsługiwać rozwiązanie TerraStream oferowane przez kanadyjską spółkę SkyWatch.

Obsługa dystrybucji danych z nowych satelitów SatRevolution S.A. ma odbywać się na zasadach kontraktu podpisanego niedawno ze startupem SkyWatch, posiadającym swoją siedzibę w Waterloo w Kanadzie. Umowa obejmuje dostarczenie nowoczesnego rozwiązania do zarządzania danymi z uruchamianych niebawem nanosatelitów polskiej firmy - zakładając użytkowanie platform TerraStream i EarthCache, umożliwiających SatRevolution komercyjne udostępnianie wysokiej jakości danych z obserwacji Ziemi.

Stworzone przez SatRevolution obiekty STORK-4 i STORK-5 mają zostać wyniesione na orbitę okołoziemską z pomocą nowej rakiety nośnej spółki Virgin Orbit, LauncherOne. Zgodnie z najnowszymi deklaracjami firmy Richarda Bransona, lot powinien dojść do skutku w ostatnim tygodniu czerwca.

Urządzenia są oparte na platformie satelitarnej UniBus 3U CubeSat opracowanej przez SatRevolution. Mają być pierwszymi satelitami optycznymi, które dadzą początek 14-obiektowej konstelacji STORK. Po umieszczeniu na orbicie, STORK-4 i STORK-5 będą zbierać multispektralne obrazy i dane średniej rozdzielczości dla klientów z branży rolniczej i energetycznej w Polsce i USA.

Rolą platformy TerraStream firmy SkyWatch w nadchodzącej misji będzie świadczenie usługi zarządzania danymi - zamawiania, przetwarzania i dostarczania informacji. Rozwiązanie należy do kategorii "pod klucz", co ma pozwolić SatRevolution skupić się przede wszystkim na rozwijaniu obszarów własnego biznesu, przy jednoczesnym zwiększaniu skali działalności. Dane będą zatem przetworzone i gotowe do analizy, co powinno znacząco skrócić czas poświęcony na ich obróbkę, umożliwiając szybkie gromadzenie wniosków z obserwacji. Integracja z platformą firmy SkyWatch ma pozwolić SatRevolution rozszerzać zasięg rynkowy i generować strumień przychodów z działania satelitów już od pierwszych dni.

Bariera wejścia na rynek satelitarny jest naprawdę wysoka. Współpraca ze SkyWatch pozwoliła nam wejść na ten nowy obszar szybciej. Mogliśmy sprawnie wdrożyć mechanizm zarządzania danymi zbieranymi przez nasze satelity, co przekłada się wprost na zwiększenie biznesowej użyteczności naszego rozwiązania.

Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution

"Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani przez SatRevolution do wsparcia ich misji STORK" - skomentował zawarcie porozumienia z polską firmą James Slifierz, CEO w SkyWatch. "Umożliwienie realizacji kosmicznych pomysłów nowym komercyjnym operatorom satelitarnym jest kluczem do dalszej demokratyzacji danych z obserwacji Ziemi" - dodał.

"Widzimy tysiące zastosowań - od usuwania skutków klęsk żywiołowych po pomoc rolnikom w zwiększaniu plonów" - podkreślił z kolei prezes polskiej spółki satelitarnej, Grzegorz Zwoliński.

SatRevolution jest wrocławską firmą założoną w 2016 roku, działającą w branży kosmicznej - pierwszą z polskich podmiotów komercyjnych, które umieściły swoje obiekty na orbicie (przede wszystkim ŚWIATOWID i KRAKsat uwolnione w przestrzeni kosmicznej w lipcu 2019 roku z japońskiego modułu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - Kibō). Spółka chce specjalizować się w rozwijaniu szerokich konstelacji nanosatelitów obserwacyjnych, zbierających dane optoelektroniczne. 

Na 2026 rok spółka zaplanowała uruchomienie zalążka konstelacji satelitów REC (Real-time Earth-observation Constellation), która docelowo składać się ma z 1500 satelitów obserwacyjnych. 

Po najbliższym starcie rakiety LauncherOne na orbicie mają znaleźć się dwa nanosatelity SatRevolution konstelacji STORK. Inne satelity polskiego producenta znajdą się też na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9, której start jest zaplanowany na grudzień 2021.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
dywersant
niedziela, 13 czerwca 2021, 20:21

Sektor prywatny śle satelity na orbitę, a MON nadal bez własnego obrazowania... hahaha. Tyle warta troska o bezpieczeństwo narodowe i obronność... pustych słów i ruchów pozorowanych wiele, konkretów mało.

Tak mi się zdaje
czwartek, 10 czerwca 2021, 01:22

"STORK-4 i STORK-5 będą zbierać multispektralne obrazy i dane średniej rozdzielczości dla klientów z branży rolniczej i energetycznej " Powinno być "... dane bardzo dużej rozdzielczości dla Wojska Polskiego."

Agent Orange
czwartek, 10 czerwca 2021, 22:44

To akurat biznes trochę bez sensu bo za darmo są dane z misji Copernicus Sentinel. Jak ktoś chce sam robić obróbkę danych to jest (polskie) Cloudferro. Tyle, że Sentinel-2 waży ponad tonę a STORK pewno ze 4.5 kg. A możliwości techniczne są proporcjonalne do masy :) Obrazowanie bardzo dużej rozdzielczości nie zrobisz kamerą wielkości kartonu do mleka. To że wciśniesz kamerę 10Mpix i po obliczeniach otrzymasz GSD1m nie oznacza że finalne zdjęcie będzie pozwalało odróżnić dwa obiekty odległe o np. 10m. Po pozostaje jeszcze rozdzielczość optyki, tzw. stability, pointing and orientation i wiele innych czynników.

ProspektorPostępu
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 09:39

Jakbyś nie wiedział to dziś na świecie mamy prywatne konstelacje. A mamy je i firmy zamawiają u nich dane, bo te Twoje ponad 1 tonowe ciężkie krowy mają najlepszą rozdzielczość rzędu kilkuset metrów. Nie nadają się do wielu komercyjnych zastosowań. Są za to znakomite do wielu innych naukowych zastosowań. I te kartony mleka oferują komercyjnym podmiotom znacznie więcej możliwości niż te wielkie kobyły. Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Agent Orange
piątek, 18 czerwca 2021, 14:26

Rozdzielczość rzędu kilkuset metrów? Sentinel-2 ma GSD 10m do tego 13 pasm spektralnych i czas trwania misji ok. 12 lat. A co oferują studenckie zabawki o czasie życia poniżej jednego roku?

X44
środa, 9 czerwca 2021, 21:54

To moze WP skorzysta z tych satelitow?

Agent Orange
czwartek, 10 czerwca 2021, 00:02

Do czego? Przecież na zdjęciach z tych zabawek to nawet Wielkiego Muru Chińskiego nie zobaczysz.

piątek, 11 czerwca 2021, 12:18

Wielki Mur to widać z Kosmosu gołym okiem. I tyle są warte twoje wpisy.

Patcolo
czwartek, 10 czerwca 2021, 07:45

Do tego aby zapoczątkować współpracę do tego aby prywatna firma mogła się rozwijać również pod kątem zapotrzebowań WP

Agent Orange
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:31

Sat Revolution dostała już ponad 50 mln zł państwowych środków, jak na razie nie są w stanie zaprezentować nic sensownego i działającego. Nigdy nie byli podwykonawcą większego integratora, nigdy nie zrobili nawet najmniejszego instrumentu czy przyrządu zgodnie z zasadami inżynierii kosmicznej (pomijam sławnego KRAKSata który nawet się nie włączył). Dlaczego rząd ma pompować w taką instytucję nasze pieniądze? Czy jak WP potrzebuje samolotów transportowych to zamówienie jest udzielone manufakturze motolotnii (bo jest polska) czy kupujemy od sprawdzonego dostawcy z offsetem? Jak WP coś potrzebuje to trzeba zamówić sprzęt z Airbusa, TAS czy OHB i offsetem dla polskich firm. To jedyna szansa aby wejść na rynek.

ProspektorPostępu
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 09:49

A dlaczego rządy mają pompować MILIARDY w Twojego Airbus-a? Dość dominacji Airbus na rynku europejskim. Dlaczego z moich podatków (tak Europejczycy się na to składają, kupuję też produkty niemieckie i francuskie) idą pieniądze na Ariane, Group powiązaną z Airbus która tworzy przestarzałe rakiety, a nie ma prawdziwej konkurencji na europejskim rynku kosmicznym. Dlaczego w Polsce nie zbadano, czy Airbus także nie korumpował polskich polityków i nie upomniano się o zapłacenie odszkodowania? Każdy kraj wspiera swój własny przemysł. I ja chcę, aby były wspierane także polskie firmy, a nie jakieś wydmuszki, przystawki Airbus. Trzeba skończyć z tym faworyzowaniem Airbus w Europie. Powinna być uczciwa konkurencja, a nie np. jak w country ball "Poland cannot into space". A 50 mln zł to nic w porównaniu do pomocy publicznej, jaką dostał Airbus. I uważam, że Polska powinna wspierać swoje rodzime firmy zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa.

Agent Orange
piątek, 18 czerwca 2021, 14:21

Odpowiedź jest prosta: bo nie stać nas na budowanie przemysłu kosmicznego od zera! Najbardziej zaawansowana firma z branży kosmicznej ma jakieś 30 lat zacofania względem cywilnego przemysłu satelitarnego w UE. Wydasz kilkaset miliardów na rozwój kilku firemek w Polsce, i dostaniesz w zamian zacofany produkt którego nikt nie kupi poza WP bo będzie po prostu przestarzały. W tym czasie dystans pomiędzy polskim przemysłem a resztą zwiększy się z 30 do 40 lat. Czy jeśli chcesz się napić piwa to budujesz browar?

KRAKSat
czwartek, 10 czerwca 2021, 21:47

ależ się włączył kilka tysięcy razy ;)

Marklar
czwartek, 10 czerwca 2021, 02:48

Od czegoś trzeba zacząć panie kolego.

SSoviet kryj się
czwartek, 10 czerwca 2021, 21:48

od kupna gotowego satelity od Airbusa np.

Meska
środa, 9 czerwca 2021, 17:17

Prywatna firma, bez polityków może wszystko.

hermanaryk
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:15

Wydaje ci się, że oni rozruszali ten interes za własne, prywatne pieniądze? Bez udziału funduszy publicznych, a więc i polityków? :)

ProspektorPostępu
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 09:55

Kolego Ty chyba żyjesz w zaklętej rzeczywistości. Jeżeli nie lubisz prywatnych firm to proszę zróbmy deal - przelej mi 70% (80%) swojego wynagrodzenia, bo ponad tyle zarabia budżet dzięki prywatnym przedsiębiorcom bezpośrednio i pośrednio. Więc chyba należy wspierać prywatne firmy. Druga sprawa w Polsce zaczynająca firma technologiczna nie może liczyć na żadną, podkreślam żadną pomoc państwa polskiego, a jeśli ktoś twierdzi, że jest inaczej to opowiada bzdury. Polscy politycy mówią o innowacjach, przedsiębiorczości, ale w praktyce nikt tego nie wspiera - nawet w przypadku technologii ratujących życie.

Agent Orange
piątek, 18 czerwca 2021, 18:10

A ile polskich firm z branży satelitarnej dostało środki z NCBiR i ich nie przejadło?

Marklar
czwartek, 24 czerwca 2021, 01:00

Podaj przykłady, konkret wart 1000 słów.

Adam
środa, 9 czerwca 2021, 17:12

Podpisali umowę z firmą startupową? Ciekawe czy wszystko pójdzie dobrze?

Tweets Space24