Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Airbus świętuje otwarcie pierwszej na świecie bazy operacyjnej pseudosatelitów Zephyr

Fot. Airbus
Fot. Airbus

Spółka Airbus Defence and Space ogłosiła otwarcie pierwszej na świecie bazy operacyjnej pseudosatelitów stratosferycznych (High Altitude Pseudo-Satellite, HAPS) na lotnisku Wyndham w australijskim stanie Australia Zachodnia.

Miejsce to wybrano głównie z powodu wolnej od jakichkolwiek ograniczeń przestrzeni powietrznej oraz przewidywalnej, niezmiennej pogody. Uruchomienie bazy jest zwieńczeniem znaczących inwestycji spółki Airbus w prowadzony przez nią program Zephyr.

Zephyr to najbardziej zaawansowany na świecie stratosferyczny elektryczny bsp zasilany ogniwami fotowoltaicznymi. Działając na pułapie ponad najwyższymi chmurami i konwencjonalnym ruchem lotniczym, korzysta on z nieograniczonego dostępu do promieni słonecznych, które są dla niego jedynym źródłem energii. Zephyr wypełnia istniejącą dotąd lukę między satelitami a konwencjonalnymi bsp i samolotami załogowymi i może służyć do stałego świadczenia lokalnie dostępnych usług podobnych do tych świadczonych przez satelity w skali ogólnoświatowej.

Ogromnie miło mi powitać w Australii Zachodniej zespół firmy Airbus i prowadzony przez niego projekt Zephyr. Dzisiejsza uroczystość to efekt prawie roku ciężkiej pracy zarówno po stronie spółki Airbus, jak i mojego gabinetu. Naszym wspólnym wysiłkom zawdzięczamy sprowadzenie tej fascynującej, nowatorskiej techniki do naszego stanu. Zephyr to statek powietrzny oferujący nowe możliwości zarówno klientom komercyjnym, jak i wojskowym. Jestem pewien, że za jego sprawą gospodarka regionu East Kimberley będzie rozwijać się jeszcze bardziej dynamicznie.

premier Australii Zachodniej Mark McGowan

„Oficjalne otwarcie bazy operacyjnej Airbus Wyndham w Australii Zachodniej, pierwszego na świecie obiektu tego typu, oznacza dla bezzałogowców Zephyr początek nowej ery. Jesteśmy dumni z udziału Australii w tworzeniu ich sieci operacyjnej. To lotnisko to nasza brama do stratosfery – będzie ono główną bazą tych maszyn, służąc dalszemu rozwojowi programu Zephyr”, powiedziała Jana Rosenmann, szefowa działu Unmanned Aerial Systems w spółce Airbus.

Zephyr ma do zaoferowania nowe możliwości techniczne w zakresie danych wizyjnych, czujników i łączności zarówno klientom komercyjnym, jak i wojskowym. Jest w stanie zrewolucjonizować zarządzanie kryzysowe, na przykład monitorowanie rozprzestrzeniania się pożarów terenów niezamieszkanych i wycieków ropy. Umożliwia nieprzerwane prowadzenie obserwacji; potrafi śledzić zmiany zachodzące w krajobrazie naturalnym na całym świecie i zapewniać łączność w najodleglejszych zakątkach świata.

Źródło: Airbus

Reklama

Komentarze

    Reklama