Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Australia, Oman, Virgin Orbit. Nowe i kontynuowane wątki współpracy SatRevolution

Fot. Virgin Orbit [virginorbit.com]
Fot. Virgin Orbit [virginorbit.com]

Na przestrzeni ostatnich tygodni polska spółka SatRevolution przedstawiła serię zapowiedzi dotyczących nowych przedsięwzięć realizowanych we współpracy z zagranicznymi i krajowymi partnerami nad międzynarodowymi projektami satelitarnymi. Są wśród nich zarówno te dotyczące startów własnych instrumentów orbitalnych, jak i systemów innych państw. W tym drugim obszarze polscy inżynierowie mają przyczynić się do powstania satelitów m.in. z Australii i Omanu.

Na kierunku australijskim wrocławska spółka SatRevolution zawarła umowę z Neumann Space, bezpośrednio związaną z niedawno powołaną do życia inicjatywą The Australian Space Manufacturing Network (ASMN). W ramach zawartego porozumienia SatRevolution dostarczy platformę satelitarną CubeSat 6U, przy zaangażowaniu Neumann Space w budowę dopasowanego do niej napędu nanosatelitarnego. Kooperacja ta umożliwić ma pozyskanie zdolności, które będą przez polską firmę oferowane jako gotowy produkt do komercyjnych zastosowań.

Według założeń projektu, SatRevolution zajmie się także integracją platformy z dostarczonym przez Neumann Space napędem. W kolejnym kroku strona polska ma poprowadzić misję kosmiczną i podjąć się roli operatora stworzonego satelity. W trakcie misji ma dojść do demonstracji działania innowacyjnego napędu Neumann Space. „Prace przygotowawcze do projektu wystartują w najbliższym czasie, a jego realizacja przewidywana jest na [trzeci kwartał] 2022 roku” - zapowiadają przedstawiciele SatRevolution.

ASMN to z kolei inicjatywa australijskiej firmy Gilmour Space Technologies, która - przy wsparciu funduszy Venture Capital, australijskiego rządu oraz pozostałych członków-założycieli - planuje realizację projektu o wartości 150 mln USD w ramach programu rządu federalnego Modern Manufacturing Initiative - Collaboration (MMI-C).

W osobnym projekcie współrealizowanym z partnerami z Omanu, SatRevolution jest jedną z dwóch polskich firm (druga to studio projektów informatycznych Tuatara), które porozumiały się na rzecz strategicznej współpracy przy realizacji bliskowschodniego programu kosmicznego, zgodnego z założeniami narodowej strategii cyfryzacji oraz rozwoju nauki “Oman 2040”. Efektem tego ma być dostosowany nanosatelita w formacie CubeSat.

image
Uwolnienie satelitów stworzonych z udziałem SatRevolution - nanosatelitów Światowid oraz KRAKsat. Fot. NASA/NanoRacks

SatRevolution oraz Tuatara zawarły wspólnie w czwartek 28 października br., podczas Kongresu Astronautycznego w Dubaju (IAC 2021), łączone porozumienie o strategicznej współpracy z ETCO, konsorcjum technologicznym w Omanie. Umowa została podpisana na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej w obecności prezesa POLSA Grzegorza Wrochny oraz Dr Saouda Al Shoaili, Dyrektora Narodowego Programu Kosmicznego w Ministerstwie Transportu, Komunikacji i Technologii w Omanie.

Współpraca zakłada m.in. dostarczanie rozwiązań z zakresu pozyskiwania i analizy zobrazowań satelitarnych. SatRevolution, w ramach współpracy z ETCO, ma dostarczyć:

  • instrument CubeSat: począwszy od projektu urządzenia, przez wyniesie na orbitę, aż po obsługę na rzecz ETCO; propozycja zawiera opcję dostawy instrumentu CubeSat w formacie 3U (zdolności obrazowania RGB+NIR), oraz 6U (8 pasm spektralnych),
  • stacja naziemna: SatRevolution ma dostarczyć projekt stacji naziemnej, aby umożliwić Omanowi budowę własnego Space Application Center, przewidzianego na 2026 rok,
  • program szkoleniowy: polska firma ma przeprowadzić szkolenie biznesmenów i inżynierów z Omanu w ramach kwartalnie organizowanych warsztatów

Tuatara z kolei specjalizuje się w produktach opartych na sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym i technologiach kognitywnych. W ramach współpracy podmiot ten dostarczyć ma rozwiązania technologiczne umożliwiające: analizę downstream obrazów i danych z satelity z wykorzystaniem technologii Computer Vision, Machine Learning oraz AI zmian powodowanych m.in. przez sytuację klimatyczną czy katastrofy naturalne; interpretację istotnych z biznesowego punktu widzenia wniosków na podstawie obrazów zebranych przez satelity.

Współpraca rozpocznie się prawdopodobnie jeszcze w ostatnim kwartale 2021 roku. Wartość projektów szacowana jest na kilkanaście milionów USD.

image
Stoją od lewej: Dr Piotr A. Wrzecionowicz (Politechnika Wrocławska), Dr Saoud Humaid Salim Al Shaoili (Narodowy Program Kosmiczny Omanu), Prof. Grzegorz Wrochna (Polska Agencja Kosmiczna). Siedzą od lewej: Damian Jamroz (SatRevolution S.A), Grzegorz Zwoliński (SatRevolution S.A.), Ammar Al Rawahi (ETCO), Jarosław Lehmann (Tuatara Business Solutions LCC).

Kolejnym z najbardziej aktualnych wątków współpracy zagranicznej ogłoszonych przez SatRevolution jest planowane przeprowadzenie kolejnego startu satelitów tej polskiej spółki na systemie nośnym firmy Virgin Orbit. Wrocławianie chcą wysłać w przestrzeń kosmiczną dwa nanosatelity: STORK-3 i SteamSat-2. Urządzenia zostaną umieszczone na orbicie z wykorzystaniem lekkiej rakiety LauncherOne.

Pierwszy z wymienionych nanosatelitów ma dołączyć do instrumentów STORK-4 i STORK-5 „MARTA” (aktualnie nadal w trakcie „commissioning phase”), umieszczonych na orbicie podczas misji z czerwca 2021 r. jako zalążek komercyjnej konstelacji obserwacji Ziemi. Celem urządzenia będzie dostarczenie zobrazowań o średniej rozdzielczości, z naciskiem na obsługę klientów z sektora rolniczego. Drugi satelita - SteamSat-2 - jest przedstawiany jako demonstrator technologii napędu nanosatelitarnego SteamJet Space System (UK). Użytym materiałem jest w tym przypadku woda.

Start systemu LauncherOne, oznaczony jako STP-27VPB, obok nanosatelitów polskiej firmy obejmie też ładunek zlecony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Pentagon wysyła urządzenia kilku agencji rządowych, które zakładają realizację eksperymentów w komunikacji i nawigacji kosmicznej. Wysłane zostaną także nanosatelity stworzone przez amerykańskie uniwersytety dzięki funduszom z NASA.

Szykowana do tej misji rakieta LauncherOne została już przewieziona na stanowisko startowe na pustyni Mojave w Kalifornii (USA). Start przewidziano do realizacji pod koniec 2021 roku.

Nazwa własna misji („Above the Clouds”) jest bezpośrednim nawiązaniem do wydanego w 1998 roku przez Virgin Records (we współpracy z Noo Trybe Records) albumu „Moment of Truth” wykonawcy o pseudonimie Gang Starr. Utwór „Above the Clouds”, w którym gościnnie występuje Inspectah Deck z Wu-Tang Clan, pojawia się jako piąty.


image
Reklama

 

Reklama

Komentarze (5)

  1. Aron

    KrakSat poległ dzieki ich platformie. Ich własny satelita jedyne co zrobił to umieścil jakiś obiektyw w kosmosie ale zdjęc nie ma. Współczuję udziałowcom...

  2. Las Borowiec

    Ja dla mnie ta tzw. „wspolpraca” to zwykle zamówieniami B2B. Chcesz wynieść obiekt na orbitę to płacisz Virgin i robisz (możnesz co najwyżej podpisać umowę z rabatem na dalsze wynoszenia). W pozostałych także nie widać wymiaru finansowego - trudno określić czy to mała, duże czy deklaratywne (takie kolekcjonerstwo umów na podobieństwo POLSA bez ich realizacji). Warto tu dodać ze firma SatRevo nie umiała nawet poprawnie złożyć ofert do POLSA, nie pokazała ani jędrnego zdjęcia ze swoich satelitów, oraz nie wiadomo wcale jakie to niby ma unikalne technologie (oprocz technologii marketingowych). Patrząc szerzej to wcale nie przekonuje - napiszcie może co i za ile obiecuje dostarczyć swoim klientom.

  3. Gall Anonim

    Zapowiedzi ciekawe, lecz liczy się się ich rezultat. Planów jest wiele, lecz realizacji - niewiele. Poczekam na rezultaty.

  4. Agent Orange

    Zdaje sie, ze SatRevolution wszystkie podzespoły kupowała od zewnętrznych firm. Jak się okazało wszystko miało jakość studenckiego projektu więc nie zadziałało. Nie wyobrażam sobie jak mają dostarczyć projekt instrumentu nie mając żadnego doświadczenia.

  5. Sam

    5 misji satelitarnych. I piec niepowodzen. Póki co SR jest dobre jedynie w PR. Nawet przetargu do Polskiej Agencji Kosmicznej nie potrafią złożyć tak aby dotarł na czas... trzymam kciuki za przyszłość, ale przyszłość tej spółki nie wypada poważnie.

Reklama