ICEYE „łamie techniczną barierę”. Mikrosatelita SAR o niespotykanej rozdzielczości

12 sierpnia 2019, 18:03
ICEYE-featured-image-under-1-meter-resolution-spotlight-1-port-container-yard-near-port-harcourt-nigeria
Port przeładunkowy w Nigerii - zobrazowanie wykonane z użyciem satelity Iceye-X2 w trybie Spotlight. Fot. ICEYE [iceye.com]

Spółka ICEYE – zarządzana przez polskiego przedsiębiorcę, Rafała Modrzewskiego – opublikowała pierwsze zdjęcia potwierdzające dotąd nienotowaną w lekkich urządzeniach SAR precyzję obrazowania powierzchni Ziemi. Działający na orbicie od grudnia 2018 roku mikrosatelita Iceye-X2 zdołał wykonać zobrazowania charakteryzujące się rozdzielczością przestrzenną niższą niż 1 metr. To pierwszy przypadek tego typu na urządzeniu o masie nie przekraczającej 100 kg.

Swoje pierwsze zobrazowania radarowe SAR (ang. Synthetic Aperture Radar) o rozdzielczości przestrzennej mniejszej niż jeden metr spółka ICEYE opublikowała 9 sierpnia br. na własnej stronie internetowej. Jak wskazano, zostały one pozyskane z użyciem wystrzelonego w grudniu 2018 roku satelity Iceye-X2, pracującego w specjalnym trybie Spotlight. Funkcja ta umożliwia dłuższe skupienie mechanizmu obrazującego na określonym obszarze, by pozyskać bardziej szczegółowe dane.

Szef i jeden ze współzałożycieli fińskiej firmy, Rafał Modrzewski, podkreślił znaczenie tego dokonania, mówiąc o skutecznym przełamywaniu dotychczas nienaruszonych barier technicznej wykonalności podobnych działań. Jak podkreślił w komentarzu dla amerykańskiego portalu SpaceNews, wykonywanie zobrazowań o rozdzielczości przestrzennej poniżej jednego metra z satelitów SAR lżejszych niż 100 kg to „niezwykłe osiągnięcie technologiczne”. Wskazał przy tym, że otwiera to szereg wielu nowych możliwości użytkowych, jakie stają się dostępne dla szerokiego grona klientów publicznych i prywatnych.

Udostępnione przez nas zdjęcia pokazują, że wcześniej brane pod uwagę ograniczenia małych satelitów SAR są konsekwentnie przełamywane przez nasz niezwykle utalentowany zespół.

Rafał Modrzewski, prezes ICEYE

 

Modrzewski zaznaczył także, że dzięki zdjęciom w wyższej rozdzielczości klienci firmy mogą łatwiej identyfikować małe i klasyfikować większe obiekty, takie jak statki na morzu, pociągi lub kontenery w portach. Możliwości, jakie daje tryb Spotlight, mogą być szczególnie cenne w realizowaniu zadań z zakresu reagowania kryzysowego, administracji cywilnej i bezpieczeństwa morskiego. Oprócz tego, Iceye-X2 może wykonywać zdjęcia w innych zdefiniowanych trybach: Stripmap – o średniej rozdzielczości i zakresie pola widzenia oraz Scansar – o bardzo szerokim polu widzenia.

Spółka ICEYE uruchomiła pierwszego komercyjnego mikrosatelitę SAR, Iceye-X1, w styczniu 2018 roku, Czas na wystrzelenie drugiego, bardziej zaawansowanego Iceye-X2, przyszedł jeszcze pod koniec tego samego roku. Technologia fińskiej firmy umożliwia klientom rządowym i komercyjnym wykonywanie zobrazowań satelitarnych o każdej porze dnia i nocy oraz niezależnie od warunków pogodowych (zarówno zachmurzenia, jak i opadów).

Firma kontynuuje rozwój pod kątem rozmieszczenia szerokiej satelitarnej konstelacji obrazowania radarowego. W ostatnim czasie – 5 lipca br. – umieszczono na orbicie parę nowych satelitów, Iceye-X4 oraz -X5. Są one częścią realizowanego planu dostaw 5 nowych obiektów orbitalnych, jakie ICEYE przewidział do wykonania w 2019 roku (do tej pory rozmieszczono co najmniej trzy z nich).

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Michal
środa, 14 sierpnia 2019, 07:45

prawda taka że firmy robią wicej niż instytucje państwowe, już dawno mowiłem żebyśmy założyli swoją agencje kosmiczną i zaczeli wkońcu rozwijać to a nie... to jest wstyd dla Polski, że nie mamy agencji kosmicznej !

a
sobota, 17 sierpnia 2019, 04:31

Polska ma agencję "kosmiczną", specjalizującą się w marketingu, szkoleniach i wydatkowaniu publicznych pieniędzy, podobnie do reszty "nowoczesnych" instytucji działających w Polsce.

lordvader
czwartek, 15 sierpnia 2019, 10:06

Polska Agencja Kosmiczna ul. Trzy Lipy 3 (Budynek C) 80-172 Gdańsk trochę wiedzy nie zaszkodzi :)

bender
środa, 14 sierpnia 2019, 23:15

Ależ mamy, może podróżuje między Gdańskiem a Warszawą, ale jest. I jeszcze ma oddział w Rzeszowie. Poszukaj w sieci.

Feluś
wtorek, 13 sierpnia 2019, 21:44

Polska w okresie gdy miało być "szybciej, taniej i więcej" również deklarowała wolę pozyskania satelity na potrzeby zobrazowania dla armii. Pewnie niebawem będziemy mogli świętować ten sukces jeżeli tylko uda się po latach prób powołać prezesa PAK, bo ostatnio powołany po wielu nieudanych konkursach podał się do dymisji.

d
wtorek, 13 sierpnia 2019, 18:50

Jeśli zrobią zobrazowanie SAR z zespołu satelitów to będzie rozdzielczość rzędu centymetrów i całkowity knock down konkurencji

wildcard
wtorek, 13 sierpnia 2019, 13:59

porównując sektor prywatny i sektor państwowy (mając praktyke i tu i tu) mam nieodpartą ochotę aby kompletnie zaorać sektor państwowy i po prostu całość zbudować od nowa. Eh, marzenie ściętej głowy.....

Michael schumacher
sobota, 24 sierpnia 2019, 17:57

Już przed wojną budowaliśmy własne rakiety marki meteor

Mil
poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 21:21

Polacy to bardzo zdolny naród. Szczególnie za granicą. Gratulacje

KeK
wtorek, 13 sierpnia 2019, 20:15

Bo praca zdolnego człowieka za 50K/miesiąc to obraza. Robi się dobrze i wykorzystuje swoje zdolności, jak ze wszystkim masz spokój i nie musisz się niczym innym poza pracą przejmować.

rolnik
wtorek, 13 sierpnia 2019, 18:29

ziarno trzeba zasiac na zyznej glebie, nawet najlepsze nie wyrosnie na betonie i to jeszcze posypanym sola i napromieniowanym.

Muminek
wtorek, 13 sierpnia 2019, 11:54

Niestety w tym kraju zdolności są niemile widziane ... liczą się układy i przynależność partyjna ...

THXXX
wtorek, 13 sierpnia 2019, 12:15

Doświadczamy tego niestety na co dzień co umacnia polskie zacofanie. Ciekawe czy komuś się uda to zmienić.

Tweets Space24