Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Kadrowe rotacje Muska: SpaceX zwalnia, Boring Company zatrudnia

Fot. The Boring Company via Facebook
Fot. The Boring Company via Facebook

Amerykańska firma Boring Company ogłosiła nabór na 11 stanowisk w tym samym dniu, w którym 75-krotnie większe SpaceX zapowiedziało 10-proc. redukcję zatrudnienia. Obie spółki należą do Elona Muska - wskazała we wtorek 15 stycznia agencja Bloomberga.

W zajmującym się drążeniem tuneli start-upie pracuje ok. 80 osób, a w działającej w branży kosmicznej firmie SpaceX (Space Exploration Technologies) - ponad 6 tys. W ramach zapowiedzianej pod koniec minionego tygodnia restrukturyzacji spółka zwolni 577 osób tylko w centrali spółki w Hawthorne w kalifornijskim obszarze metropolitalnym Los Angeles. Mimo dysproporcji agencja dostrzega w tych decyzjach zmianę w kondycji dwóch przedsięwzięć amerykańskiego miliardera, która może wskazywać na przesunięcie jego priorytetów.

Założona pod koniec 2016 r. Boring Company spodziewa się znaczącego rozwoju działalności. Pod koniec 2018 r. spółka uruchomiła w metropolii Los Angeles pierwszy, testowy odcinek planowanej przez Muska sieci szybkiego podziemnego transportu zbiorowego - Loop. Agencja Bloomberga wskazała również na trwające negocjacje start-upu z Chicago w sprawie zamówienia na budowę podobnego systemu w tym mieście. Tunele firmy są także przedmiotem przeglądu środowiskowego przed możliwym wdrożeniem na obszarze Waszyngtonu, D.C.

Bloomberg kontrastuje kondycję Boring Company ze spodziewanym przez SpaceX spowolnieniem. Pod koniec roku kilkukrotnie przekładano wyniesienie na orbitę wojskowego satelity nawigacyjnego GPS III - pierwszą misję w ramach programu kosmicznego bezpieczeństwa narodowego USA. W sobotnim komunikacie dotyczącym zwolnień firma wskazała z kolei na wyzwania związane z dalszymi pracami nad zapewnieniem globalnego satelitarnego internetu oraz programem lotów międzyplanetarnych. Spółka podała również, że w 2019 r. spodziewa się mniejszej liczby startów rakietowych.

Reuters przypomniał, że w czerwcu 2018 r. inna firma zarządzana przez Elona Muska przeprowadziła podobną do SpaceX restrukturyzację. W poszukiwaniu oszczędności koncern motoryzacyjny Tesla zlikwidował wówczas kilka tysięcy miejsc pracy, co wiązało się ze zwolnieniem 9 proc. zatrudnionych. Agencja Bloomberga podkreśliła, że mimo to koncern kontynuował zatrudnianie nowych pracowników. Również SpaceX poszukuje kandydatów na kilkadziesiąt stanowisk - w tym te objęte zapowiadanymi redukcjami.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!