Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Kanadyjski oddział koncernu Maxar w innych rękach. MDA samodzielnym bytem

Działający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej manipulator Dextre, wykonany przez kanadyjską spółkę MDA. Fot. NASA [nasa.gov]
Działający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej manipulator Dextre, wykonany przez kanadyjską spółkę MDA. Fot. NASA [nasa.gov]

Amerykańska firma Maxar Technologies ogłosiła w poniedziałek 30 grudnia zawarcie umowy ​​sprzedaży swojej kanadyjskiej spółki zależnej na rzecz prywatnej grupy inwestycyjnej, Northern Private Capital. Efektem transakcji ma być przywrócenie samodzielnej działalności spółki MDA, która w 2017 roku współuczestniczyła w zawiązaniu koncernu Maxar.

Dawna firma MDA pozostawała w ramach Maxar Technologies wydziałem zajmującym się technologiami robotycznymi i systemami satelitarnego obrazowania radarowego (SAR - radar o syntetycznej aperturze). Po wykupieniu przez prywatną grupę inwestycyjną z siedzibą w Toronto (Northern Private Capital), MDA stanie się na powrót samodzielnym podmiotem biznesowym, który obejmie całość kanadyjskich aktywów koncernu Maxar. Umowa oczekuje jeszcze na dokonanie przeglądu regulacyjnego i kontroli zgodności formalno-prawnej, tak w Stanach Zjednoczonych, jak i w Kanadzie.

Transakcja sprzedaży kanadyjskiej spółki zależnej pozwoli koncernowi Maxar na zasilenie swojego budżetu środkami w kwocie 1 mld dolarów kanadyjskich (765,2 mln USD). Uzyskane w ten sposób fundusze mają zmniejszyć zadłużenie amerykańskiej spółki, które we wrześniu wyniosło 3,1 mld USD. "Transakcja, w połączeniu z niedawno zakończoną sprzedażą nieruchomości w Palo Alto, zmniejsza całkowite zadłużenie Maxara o ponad miliard dolarów amerykańskich"- wskazał dyrektor finansowy firmy, Biggs Porter.

Firma MDA była jednym z podmiotów wiodących w dokonanym na przestrzeni 2017 roku utworzeniu koncernu Maxar Technologies z siedzibą w USA. W jego skład weszło przede wszystkim MDA (wraz z przejętym w 2012 roku Space Systems/Loral) oraz zasoby wykupionej wówczas amerykańskiej firmy Digital Globe, zajmującej się zobrazowaniami satelitarnymi. Dodatkowo na przestrzeni wcześniejszych lat postępowały inne akwizycje, jak przejęcie w 2014 roku segmentu Advanced Systems (dawniej ERIM International) od spółki General Dynamics Advanced Information Systems. Ponadto w 2018 roku nastąpił wykup kanadyjskiego przedsiębiorstwa Neptec (za 32 mln USD), zajmującego się rozwojem systemów wizyjnych.

W czasach swojej niezależnej działalności, MDA (założone w 1969 roku jako MacDonald, Dettwiler and Associates, Ltd.) brało udział przy budowie mechanicznych elementów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Firma była odpowiedzialna m.in. a stworzenie robotycznego manipulatora Dextre (Special Purpose Dexterous Manipulator, SPDM).

Protoplasta firmy MDA rozpoczynał działalność w piwnicy domu w kanadyjskim Vancouver. Spółka pozostaje dostawcą systemów obronnych i morskich, udostępniając technologie i zasoby z zakresu radarowego obrazowania geoprzestrzennego, robotyki kosmicznej, anten satelitarnych i podsystemów komunikacyjnych. Maxar Technologies - z siedzibą w Westminster w stanie Kolorado, w środkowozachodniej części USA - specjalizuje się w budowie satelitów wykonujących zdjęcia Ziemi, zbieraniu danych geoprzestrzennych i tworzeniu pochodnych analiz.

MDA angażuje wysiłek 1900 pracowników, a szacowany przychód z jej działalności ma w kolejnym roku sięgnąć 370 mln USD, przy zysku w wysokości 85 mln USD (przed odsetkami, podatkami, długiem i amortyzacją). Kanadyjska firma nadal będzie powiązana z Maxar Technologies realizacją wspólnych projektów i zleceń - jako dostawca komponentów, których wartość w 2019 roku wyniosła 78 mln USD.

Przedstawiciele Maxar zamierzają zaangażować MDA również jako dostawcę podzespołów dla konstelacji Telesat LEO, złożonej z blisko 300 małych satelitów szerokopasmowych. O zamówienie to trwa obecnie rywalizacja z Thales Alenia Space i Airbus Defence and Space - stawką jest kontrakt o wartości 3 mld USD. Oczekuje się, że Telesat wybierze producenta swojej konstelacji na początku 2020 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama