Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

PLATO będzie wypatrywać pozasłonecznych bliźniaków Ziemi. Z polskim wkładem

Ilustracja: ESA/Hubble, M. Kornmesser [esa.int]
Ilustracja: ESA/Hubble, M. Kornmesser [esa.int]

Misja kosmiczna PLATO to przedsięwzięcie badawcze szykowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do wystrzelenia na orbitę w 2026 roku. Stanowiący trzon całej operacji satelita zacznie wówczas wypatrywać planet pozasłonecznych podobnych do Ziemi. Jego działanie będzie możliwe m.in. dzięki zaangażowaniu polskich inżynierów pracujących w warszawskich zakładach spółki Sener Polska.

Firma Sener Polska podpisała niedawno kontrakt, w ramach którego zaprojektuje, wykona i przetestuje urządzenia wspomagające integrację sondy. Zleceniodawcą projektu jest niemiecka firma OHB System AG.

Prace nad projektem naziemnych urządzeń wspomagających montaż satelity PLATO (MGSE: Mechanical Ground Support Equipment) Firma Sener Polska rozpoczęła pod koniec września 2020 roku. W ciągu miesiąca osiągnięto pierwszy etap realizacji, jakim był przegląd wstępnego projektu (PDR). Podczas bieżącej fazy projekty urządzeń są doprecyzowywane i przygotowywane do produkcji. Zwieńczeniem tej pracy, będzie przegląd w celu zezwolenia na rozpoczęcie produkcji (CDR/MRR).

W ramach projektu powstaną urządzenia, które posłużą do integracji satelity PLATO, przygotowywanego do badania pozasłonecznych układów planetarnych. Inżynierowie z warszawskiej siedziby Sener Polska odpowiadają za zaprojektowanie i wykonanie urządzenia ALD (Adjustable Lifting Device), które posłuży do przenoszenia i pomocy w integracji satelity. ALD będzie w wielu przypadkach współpracować z urządzeniem PLM HF (Payload Module Hoisting Frame), czyli z ramą do podnoszenia ładunku satelity. Powstanie również S/C HF (Spacecraft Hoisting Frame) - rama do podnoszenia satelity, która posłuży jako komponent pośredniczący między ALD a całym satelitą lub jego modułem serwisowym w trakcie operacji podnoszenia. Jak zawsze w przypadku inżynierii kosmicznej, również działanie urządzeń MGSE wymaga precyzji i niezawodności. Całe know-how MGSE firmy zostało opracowane przez polskich inżynierów.

W sektorze kosmicznym coraz silniejszym trendem, który ma między innymi obniżyć koszty i zwiększyć konkurencyjność firm takich jak SENER, jest standaryzacja produktów i wykorzystanie podobnych rozwiązań w kolejnych misjach. Właśnie dlatego bazą urządzenia ALD będzie VLD (Vertical Lifting Device), które było zaprojektowane i stworzone na potrzeby misji EUCLID. […] Jesteśmy jedną z niewielu firm na kontynencie, mających tak bogate portfolio tych urządzeń.

Ibon Arregui, dyrektor generalny Sener Polska

Misja PLATO (PLAnetary Transits and Oscillations of stars) wystartuje w 2026 roku. Jej głównym celem jest zbadanie pozasłonecznych układów planetarnych, szczególnie planet skalistych krążących wokół gwiazd podobnych do Słońca. Wśród wykrytych obiektów ESA oczekuje odnaleźć planety podobne do Ziemi.

PLATO jest rozszerzeniem trwającej już misji Cheops (the Characterising Exoplanet Satellite), która prowadzi badania egzoplanet w przestrzeni kosmicznej od 2019 roku. Punktem badawczym misji PLATO będzie libracyjny punkt „L2” w kosmosie (w odległości 1,5 miliona km od Ziemi). Głównymi wykonawcami projektu są: OHB System AG, Thales Alenia Space oraz RUAG Space Switzerland.

MGSE to jedna ze specjalizacji, które rozwija Sener Polska. Ukończenie projektu bieżących urządzeń i dostarczenie ich do klienta (OHB System AG) jest zaplanowane na koniec drugiego kwartału 2021 roku. Sam start misji nastąpić ma w 2026 roku.

Źródło: Sener Polska

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!