Rynek globalny
Brytyjski kosmodrom z licencją na starty
Pod koniec minionego weekendu, dokładniej 17 grudnia br., poinformowano, że kosmodrom na północy archipelagu Szetlandów, będącego najbardziej na północ wysuniętą częścią Wielkiej Brytanii, jako pierwszy w tym kraju i w całej Europie Zachodniej otrzymał licencję na wykonywanie pionowych startów rakiet nośnych.
SaxaVord Spaceport na małej wyspie Unst otrzymał licencję od Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAA), która pozwala na rozpoczęcie startów w 2024 r. Brytyjski regulator weryfikował, czy prywatny kosmodrom na terenie byłej bazy RAF spełnia wymogi bezpieczeństwa i ochrony środowiska dla pionowych startów kosmicznych. Zgodnie z warunkami licencji, wykonywanych tam może być maksymalnie 30 startów rocznie.
We are absolutely thrilled to have been awarded our spaceport licence by the UK Civil Aviation Authority. Read on 👇for all the details.https://t.co/QWSWTVyATY pic.twitter.com/ciJgIvKaNG
— SaxaVord Spaceport UK (@SaxaVord_Space) December 17, 2023
Frank i Debbie Strong, którzy od 15 lat są właścicielami tego terenu, wydali na budowę kosmodromu prawie 30 mln funtów. Znajdują się na nim trzy stanowiska startowe i hangar do montażu rakiet. Będą one wynosić w przestrzeń kosmiczną satelity i inne ładunki. Oczekuje się, że niemiecka firma rakietowa Hylmpulse podejmie próbę startów suborbitalnych - lotów, które nie odbywają się wystarczająco wysoko, aby osiągnąć orbitę okołoziemską - z SaxaVord od sierpnia przyszłego roku, a pełne starty orbitalne mają ruszyć w 2025 r.
„Ten kamień milowy zwiastuje nową erę dla przestrzeni kosmicznej w Szkocji” - skomentował szkocki minister handlu i innowacji. „Przestrzeń kosmiczna w dalszym ciągu jest wielką szansą dla Szkocji; w tym dla naszego rozwoju gospodarczego” -dodał. Szacuje się że, wartość przemysłu kosmicznego w Wielkiej Brytanii wynosi 17,5 mld funtów. Zapewnia on ok. 48,8 tys. miejsc pracy w 2200 firmach.
Czytaj też
Na początku stycznia tego roku z Cornwall Spaceport w Kornwalii, pierwszego kosmodromu w Wielkiej Brytanii, który otrzymał licencję, wyniesiona została w przestrzeń kosmiczną rakieta LauncherOne. Był to pierwszy przypadek, by rakieta kosmiczna została wystrzelona z terytorium Europy Zachodniej. Był to jednak start typu poziomego, czyli wyniósł ją specjalne przystosowany do tego samolot.
Misja zakończyła się niepowodzeniem, gdyż nie udało się osiągnąć docelowej orbity. Warto zaznaczyć, że na pokładzie LauncherOne znajdowały się dwa urządzenia zbudowane przez polską firmę SatRev.
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!