Reklama

Systemy Nośne

Electron ponownie w locie. Japoński bóg Księżyca trafił na orbitę

Autor. iQPS

Po kilku miesiącach przerwy od lotów orbitalnych dla firmy Rocket Lab, system nośny Electron powrócił na platformę startową w Nowej Zelandii. Tym razem w ramach misji o nazwie „The Moon God Awakens” rakieta wyniosła na orbitę satelitę radarowego japońskiej firmy Q-shu Pioneers of Space, Inc. (iQPS).

Reklama

Od ostatniego startu rakiety Electron minęły prawie trzy miesiące. Przerwa w użytkowaniu systemu była spowodowana niepowodzeniem, którym zakończył się poprzedni lot z września br. Inżynierowie firmy Rocket Lab dokonali niezbędnych analiz, które wykazały, że przyczyną porażki była niefortunna seria zdarzeń. Pozwoliło to na szybkie wznowienie lotów Eletrona, który 15 grudnia br. w godzinach porannych czasu polskiego wystartował z platformy startowej w Nowej Zelandii i z powodzeniem dostarczył na orbitę ładunek japońskiej firmy iQPS.

Reklama
Reklama

Rakieta Electron ma na swoim koncie już ponad 40 startów z czego tylko kilka z nich zakończyły się niepowodzeniem. Tym razem, w ramach opisywanej misji „The Moon God Awakens”, na niską orbitę okołoziemską (Low Earth Orbit;LEO) trafił satelita o masie 100 kg, wyposażony w syntetyczną aperturę radarową (SAR), noszący nazwę Tsukuyomi-1, który jest tym samym już trzecią jednostką satelitarną na orbicie japońskiego start-upu. Będzie on obrazować nasza planetę w wysokiej rozdzielczości.

Czytaj też

Tsukuyomi 1, nazwany na cześć japońskiego Boga Księżyca, ma zwiększyć możliwości iQPS w zakresie globalnego monitorowania. Jest to kolejny krok firmy w kierunku stworzenia planowanej konstelacji, składającej się z 36 jednostek radarowych, która ma umożliwić monitorowanie Ziemi w określonych stałych punktach co 10 minut. iQPS oświadczyło, że zamierza wdrożyć pełną konstelację do 2025 r. lub później. Warto podkreślić, że wyniesienie Tsukuyomi-1 na LEO było pierwszą, wspólną misją firmy iQPS i Rocket Lab.

Przypomnijmy, że technologia obrazowania radarowego - SAR jest obecnie kluczowa w kwestii zdolności obserwacji Ziemi. Nie potrzebuje przejrzystego, bezchmurnego nieba do gromadzenia zdjęć – satelity wyposażone w SAR są w stanie prowadzić swoje obserwacje przez całą dobę i we wszystkich warunkach pogodowych. Misja „The Moon God Awakens” jest kolejnym przykładem, że ta specjalistyczna forma teledetekcji cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Czytaj też

Firma Rocket Lab podkreśliła w swoim komunikacie, że pomyślny lot rakiety Electron to już 10. misja firmy Rocket Lab w tym roku, co tym samym jest pobiciem rekordu z zeszłego roku, kiedy to zrealizowano 9 startów. Podkreśla to rosnące możliwości Rocket Lab, a także dynamikę rozwijającego się przemysłu kosmicznego. Kilka tygodni temu zapowiedziano także, że firma spodziewa się podwoić swoją aktywność startową w przyszłym roku, gdyż zarezerwowano ponad 20 wyniesień.

Warto także pamiętać, że firma prowadzi prace nad nowym systemem nośnym o nazwie Neutron. Będzie to większa rakieta nośna wielokrotnego użytku. W całej okazałości nowa rakieta kosmiczna Rocket Lab ma mierzyć ponad 40 m długości i dysponować możliwością wynoszenia do 13 t ładunku na niską orbitę okołoziemska (LEO). Obecny harmonogram przewiduje, że rakieta trafi na platformę startową pod koniec przyszłego roku.

Źródło: Rocket Lab/Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama