Reklama

Rynek globalny

IAC 2024: księżycowe pojazdy na targach w Mediolanie

Astrolab Venturi, FLIP, IAC 2024, Mediolan, Księżyc, pojazd
Model pojazdu FLIP od Astrolab Venturi prezentowany podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego 2024 w Mediolanie.
Autor. W. Kaczanowski/Space24.pl

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC) w Mediolanie nie zabrakło atrakcji dla fanów motoryzacji. Obecne były firmy Lunar Outpost oraz Astrolab Venturi, która zaprezentowała demonstrator technologii dla przyszłego księżycowego pojazdu dla astronautów FLEX.

Na stoisku Astrolab Venturi działo się naprawdę dużo. W pierwszych dniach IAC 2024 w Mediolanie do obejrzenia dla zwiedzających były koła oraz baterie do przyszłych pojazdów księżycowych.

Astrolab Venturi – księżycowe pojazdy FLIP oraz FLIX

Największe wrażenie zrobił jednak model pojazdu FLEX, który będzie w stanie przewieźć astronautów oraz ładunek o masie do 1,6 t po powierzchni Srebrnego Globu. Z rozmów z reprezentantami Astrolab Venturi wynika, że FLEX zostanie dostarczony na Srebrny Glob przy pomocy lądownika Starship HLS od SpaceX.

Reklama

Astrolab Venturi celuje w rok 2026, natomiast dużo zależy od firmy Elona Muska i postępów w rozwoju lądownika. Odwiedzający mogli jednak przenieść się na chwilę na Księżyc, aby pokierować pojazdem FLEX w technologii VR. Przypomnijmy również, że FLIX będzie propozycją pojazdu dla astronautów w ramach księżycowego programu NASA – Artemis.

Astrolab Venturi, Księżyc, pojazd, IAC 2024, Mediolan
Model pojazdu FLEX od Astrolab Venturi prezentowany na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym 2024 w Mediolanie.
Autor. W. Kaczanowski/Space24.pl
Astrolab Venturi, FLEX, IAC 2024, Księżyc, pojazd, Mediolan
Model pojazdu FLEX od Astrolab Venturi prezentowany na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym 2024 w Mediolanie.
Autor. W.Kaczanowski/Space24.pl

Zanim wystartuje misja FLEX, firma planuje jeszcze jedną misję na naturalnego satelitę Ziemi. We wtorek, 15 października br. Astrolab Venturi zaprezentowało testową platformę FLIP, która sprawdzi działanie istotnych elementów, tj. koła oraz baterie. Pojazd jest widoczny na okładce artykułu.

Reklama

FLIP o masie 0,5 t będzie w stanie przewieźć ładunek o masie od 30 do 50 kg. Misja powinna wystartować już w 2025 r., natomiast Astrolab Venturi nie zdradziło, który lądownik zabierze pojazd na Księżyc. Wiemy jednak, że FLIP będzie przystosowany do jednej z platform od firm biorących udział w programie NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS).

FLIP, Astrolab Venturi, IAC 2024, Mediolan, Księżyc, pojazd
Model pojazdu FLIP od Astrolab Venturi prezentowany na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym 2024 w Mediolanie.
Autor. W. Kaczanowski/Space24.pl

Biorąc pod uwagę planowaną datę, masę oraz informację o programie NASA CLPS FLIP poleci najprawdopodobniej na pokładzie lądownika Griffin od amerykańskiej firmy Astrobotic. Na tę sugestię ze strony naszej redakcji, przedstawiciel Astrolab Venturi odpowiedział, że nie może udzielić odpowiedzi.

Lunar Outpost

Z firm, które pracują nad koncepcją księżycowych pojazdów dla NASA na IAC 2024 obecne było również Lunar Outpost. Chociaż na stoisku dostępna była jedynie wizualizacja pojazdu pokazana na ekranie, dowiedzieliśmy się, że firma ma czas do kwietnia 2025 r. na dostarczenie kompletnego rozwiązania.

Reklama

Co wybierze NASA?

Przypomnijmy, że propozycję dla NASA opracowuje również amerykańska firma Intuitive Machines, która niestety była nieobecna w Mediolanie. Każda z firm natomiast działa we współpracy z innymi podmiotami, które są odpowiedzialne za poszczególne elementy.

Amerykańska agencja wybrała Astrolab Venturi, Lunar Outpost oraz Intuitive Machines w kwietniu 2024 r. Wówczas nie podano dokładnych wymogów technicznych pojazdów księżycowych (Lunar Terrain Vehicle; LTV), oprócz posiadania zdolność działania nie tylko z załogą, ale również bez niej.

LTV ma po raz pierwszy pojawić się na południowym biegunie naturalnego satelity Ziemi podczas misji Artemis V, która datowana jest obecnie na marzec 2030 r.

Od 14 października br. w Mediolanie trwa 75. edycja Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC). To prestiżowe wydarzenie jest uznawane za najważniejsze międzynarodowe spotkanie w sektorze kosmicznym, gdyż gromadzi przedstawicieli wszystkich głównych agencji kosmicznych, firm, ośrodków badawczych, uniwersytetów, stowarzyszeń i muzeów z całego świata.

Zachęcamy do śledzenia naszego portalu, aby być na bieżąco z wydarzeniami podczas tegorocznej edycji IAC w Mediolanie!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!