Reklama

Rynek globalny

IAC 2024: próbki księżycowe Chin i nowa rakieta

Próbki księżycowe z misji Chang'e 6
Próbki księżycowe z misji Chang'e 6
Autor. M.Mitkow/Space24.pl

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC) w Mediolanie obecni są wystawcy z całego świata. Ważną częścią wystawy jest przestrzeń przeznaczona dla podmiotów z Chin. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) prezentuje tam księżycowe próbki, zdobyte podczas misji Chang’e 6, a także modele satelitów, systemów nośnych i innych rodzimych technologii.

Od 14 października br. w Mediolanie trwa 75. edycja Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC). To prestiżowe wydarzenie jest uznawane za najważniejsze międzynarodowe spotkanie w sektorze kosmicznym, gdyż gromadzi przedstawicieli wszystkich głównych agencji kosmicznych, firm, ośrodków badawczych, uniwersytetów, stowarzyszeń i muzeów z całego świata.

Reklama

Tegoroczna edycja jest bogata w nowinki technologiczne, czy zapowiedzi wspólnych projektów. Niektóre podmioty wykorzystują także ten moment, aby zaprezentować swoje dokonania. Najlepszym tego przykładem jest przestrzeń wystawiennicza, którą organizuje Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna. W tym miejscu uczestnicy IAC 2024 mają okazję przyjrzeć się z bliska próbce księżycowego regolitu, zdobytego podczas misji Chang’e 6.

Księżycowa próbka z misji Change'6
Księżycowa próbka z misji Change'6
Autor. M.Mitkow/Space24.pl

Przypomnijmy, że Chang’e 6, czyli księżycowa misja Chin, zakończyła się 25 czerwca br., kiedy to materiał badawczy dotarł bezpiecznie na Ziemię. Warto zauważyć, że był to historyczny sukces Państwa Środka, gdyż próbki pochodzą z niewidocznej od strony Ziemi części Księżyca. Ocenia się, że wśród nich znajdują się skały wulkaniczne sprzed 2,5 mln lat.

Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Chińska wystawa zawiera w tym roku również technologie, dzięki której próbki misji Chang’e 6 mogły zostać zdobyte i przetransportowane na Ziemię. Zaprezentowany system składa się z lądownika, orbitera, modułu powrotnego oraz moduły wznoszącego. Misja trwała łącznie 53 dni. Dzięki niej udało się dostarczyć na Ziemię dokładnie 1,93 kg próbek. Administrator CNSA skomentował w Mediolanie, że sukces misji jest najważniejszym osiągnięciem w eksploracji kosmosu od czasów programu Apollo.

Reklama

Oprócz księżycowych sukcesów, Chiny zaprezentowały również technologie rakietowe. Na wystawie obecne są modele systemów nośnych z rodziny Chang Zheng (tłum. Długi Marsz). Od lewej strony widzimy Chang Zheng-6C(rzeczywista wysokość 43 m), obok nieco większa Chang Zheng-6A (rzeczywista wysokość 50 m) oraz największa z nich czyli Chang Zheng-12 (rzeczywista wysokość 62 m).

Autor. M. Mitkow/Space24.pl

Ostatnia z wymienionych rakiet nie zaliczyła jeszcze swojego pierwszego lotu, choć ma do tego dojść jeszcze w tym roku. Jest to dwustopniowy system nośny napędzany sześcioma silnikami zasilanymi mieszanką ciekłego tlenu oraz nafty. System będzie w stanie wynieść na niską orbitę okołoziemską do 10 t oraz 6 t na 700-kilometrową orbitę synchroniczną ze Słońcem.

Reklama

Podczas IAC 2024 CNSA prezentuje również inne modele swoich technologii, w tym stacji kosmicznej Tiangong (tłum. Niebiański pałac). Budowa chińskiej placówki orbitalnej została zakończona w 2022 r., w momencie, gdy została rozbudowana o moduły Wentian i Mengtian. Państwo środka nie zamierza jednak na tym kończyć rozbudowy obiektu.

Model chińskiej stacji kosmicznej Tiangong
Model chińskiej stacji kosmicznej Tiangong
Autor. M.Mitkow\Space24.pl

Warto w tym kontekście przypomnieć, że motywem do wybudowania stacji kosmicznej było wykluczenie Chin z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), głównie z powodu amerykańskich obiekcji wobec bliskich powiązań programów kosmicznych tego państwa z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą, będącą pod kontrolą rządzącej Komunistycznej Partii Chin.

Chiny udowadniają przez to, że mogą być w pełni niezależne na orbicie oraz, jak pokazuje misja Chang’e 6, dokonywać historycznych sukcesów eksploracyjnych. Należy również zauważyć, że Państwo Środka planuje wybudować stałą bazę na Księżycu w ramach projektu Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS). W trakcie IAC 2024 Guoping Li, czyli główny inżynier w CNSA, zaznaczył, że przygotowania w tym zakresie przebiegają zgodnie z planem.

Jak zapowiedział Guoping Li, kolejna z misji przygotowujących do tego przedsięwzięcia, czyli Change’e 7 zostanie przeprowadzona w 2026 r. z kolei następna Chnage’ 8, która zakłada lądowanie na biegunie południowym Srebrnego Globu, zostanie wykonana w 2028 r. Dodał także, że pierwsi tajkonauci (astronauci z Chin) po raz pierwszy wylądują na Księżycu w 2030 r. Jest to zatem podtrzymanie wcześniej wyznaczonych terminów.

Zachęcamy do śledzenia naszego portalu, aby być na bieżąco z wydarzeniami podczas tegorocznej edycji IAC w Mediolanie!

Reklama

Komentarze

    Reklama