Rynek globalny
IAC 2024: próbki księżycowe Chin i nowa rakieta
Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC) w Mediolanie obecni są wystawcy z całego świata. Ważną częścią wystawy jest przestrzeń przeznaczona dla podmiotów z Chin. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) prezentuje tam księżycowe próbki, zdobyte podczas misji Chang’e 6, a także modele satelitów, systemów nośnych i innych rodzimych technologii.
Od 14 października br. w Mediolanie trwa 75. edycja Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC). To prestiżowe wydarzenie jest uznawane za najważniejsze międzynarodowe spotkanie w sektorze kosmicznym, gdyż gromadzi przedstawicieli wszystkich głównych agencji kosmicznych, firm, ośrodków badawczych, uniwersytetów, stowarzyszeń i muzeów z całego świata.
Tegoroczna edycja jest bogata w nowinki technologiczne, czy zapowiedzi wspólnych projektów. Niektóre podmioty wykorzystują także ten moment, aby zaprezentować swoje dokonania. Najlepszym tego przykładem jest przestrzeń wystawiennicza, którą organizuje Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna. W tym miejscu uczestnicy IAC 2024 mają okazję przyjrzeć się z bliska próbce księżycowego regolitu, zdobytego podczas misji Chang’e 6.
Przypomnijmy, że Chang’e 6, czyli księżycowa misja Chin, zakończyła się 25 czerwca br., kiedy to materiał badawczy dotarł bezpiecznie na Ziemię. Warto zauważyć, że był to historyczny sukces Państwa Środka, gdyż próbki pochodzą z niewidocznej od strony Ziemi części Księżyca. Ocenia się, że wśród nich znajdują się skały wulkaniczne sprzed 2,5 mln lat.
Chińska wystawa zawiera w tym roku również technologie, dzięki której próbki misji Chang’e 6 mogły zostać zdobyte i przetransportowane na Ziemię. Zaprezentowany system składa się z lądownika, orbitera, modułu powrotnego oraz moduły wznoszącego. Misja trwała łącznie 53 dni. Dzięki niej udało się dostarczyć na Ziemię dokładnie 1,93 kg próbek. Administrator CNSA skomentował w Mediolanie, że sukces misji jest najważniejszym osiągnięciem w eksploracji kosmosu od czasów programu Apollo.
Oprócz księżycowych sukcesów, Chiny zaprezentowały również technologie rakietowe. Na wystawie obecne są modele systemów nośnych z rodziny Chang Zheng (tłum. Długi Marsz). Od lewej strony widzimy Chang Zheng-6C(rzeczywista wysokość 43 m), obok nieco większa Chang Zheng-6A (rzeczywista wysokość 50 m) oraz największa z nich czyli Chang Zheng-12 (rzeczywista wysokość 62 m).
Ostatnia z wymienionych rakiet nie zaliczyła jeszcze swojego pierwszego lotu, choć ma do tego dojść jeszcze w tym roku. Jest to dwustopniowy system nośny napędzany sześcioma silnikami zasilanymi mieszanką ciekłego tlenu oraz nafty. System będzie w stanie wynieść na niską orbitę okołoziemską do 10 t oraz 6 t na 700-kilometrową orbitę synchroniczną ze Słońcem.
Podczas IAC 2024 CNSA prezentuje również inne modele swoich technologii, w tym stacji kosmicznej Tiangong (tłum. Niebiański pałac). Budowa chińskiej placówki orbitalnej została zakończona w 2022 r., w momencie, gdy została rozbudowana o moduły Wentian i Mengtian. Państwo środka nie zamierza jednak na tym kończyć rozbudowy obiektu.
Warto w tym kontekście przypomnieć, że motywem do wybudowania stacji kosmicznej było wykluczenie Chin z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), głównie z powodu amerykańskich obiekcji wobec bliskich powiązań programów kosmicznych tego państwa z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą, będącą pod kontrolą rządzącej Komunistycznej Partii Chin.
Chiny udowadniają przez to, że mogą być w pełni niezależne na orbicie oraz, jak pokazuje misja Chang’e 6, dokonywać historycznych sukcesów eksploracyjnych. Należy również zauważyć, że Państwo Środka planuje wybudować stałą bazę na Księżycu w ramach projektu Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS). W trakcie IAC 2024 Guoping Li, czyli główny inżynier w CNSA, zaznaczył, że przygotowania w tym zakresie przebiegają zgodnie z planem.
Jak zapowiedział Guoping Li, kolejna z misji przygotowujących do tego przedsięwzięcia, czyli Change’e 7 zostanie przeprowadzona w 2026 r. z kolei następna Chnage’ 8, która zakłada lądowanie na biegunie południowym Srebrnego Globu, zostanie wykonana w 2028 r. Dodał także, że pierwsi tajkonauci (astronauci z Chin) po raz pierwszy wylądują na Księżycu w 2030 r. Jest to zatem podtrzymanie wcześniej wyznaczonych terminów.
Zachęcamy do śledzenia naszego portalu, aby być na bieżąco z wydarzeniami podczas tegorocznej edycji IAC w Mediolanie!