Reklama

Rynek globalny

ICEYE wesprze zdolności Europy do reagowania kryzysowego

Ilustracja: ICEYE [iceye.com]
Ilustracja: ICEYE [iceye.com]

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że fińsko-polska spółka kosmiczna ICEYE została wytypowana do pierwszego partnerstwa, które ma zrewolucjonizować zarządzanie kryzysowe w ramach programu Civil Security from Space Programme (CSS). ICEYE to światowy lider w zakresie trwałego monitorowania Ziemi za pomocą satelitów radarowych (SAR).

Reklama

12 października br. firma ICEYE została wybrana przez Europejską Agencję Kosmiczną jako pierwszy partner w programie Civil Security from Space (CSS), którego celem jest zrewolucjonizowanie zarządzania w przypadku występowania klęsk żywiołowych i kryzysów za pomocą urządzeń satelitarnych na orbicie okołoziemskiej. W komunikacie czytamy, że na podstawie trzyletniej kooperacji z fińską-polską spółką kosmiczną, specjalizującą się w radarowej obserwacji Ziemi, ma zostać opracowany zaawansowany pakiet usług satelitarnego monitorowania katastrof naturalnych.

Reklama
Reklama

W ramach trzyletniego partnerstwa ICEYE i ESA będą współpracować nad projektem „Disaster Management from Space”, aby opracować kompleksowy pakiet rozwiązań, który ma zagwarantować skuteczne zarządzanie w przypadku katastrof naturalnych. Niezbędna jest do tego usługa obrazowania oparta na flocie satelitów radarowych spółki o polsko-fińskim rodowodzie, która jest wykorzystywana obecnie przez wielu międzynarodowych klientów. Użytkownicy danych SAR od operatora ICEYE uzyskują kluczowe informacje pod kątem podejmowania krytycznych, pilnych decyzji.

Czytaj też

Podczas podpisania umowy obecni byli Josef Aschbacher, dyrektor generalny ESA oraz Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE. Dyrektor generalny ESA podkreślił, że niezmiernie cieszy się z podpisania pierwszej umowy partnerskiej w tym projekcie, w którym wspólne wysiłki mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludziom, infrastrukturze i zasobom na Ziemi. „Z niecierpliwością czekamy na współpracę z naszym partnerem nad tym projektem”. - zaznaczył Josef Aschbacher. CEO i współzałożyciel ICEYE, Rafał Modrzewski dodał, że firma jest dumna z wytypowania jej do udziału w tym programie, tym bardziej jako pierwszego partnera w rozpoczynającej się nowej ery obserwacji i zarządzania kryzysowego z przestrzeni kosmicznej.

Przypomnijmy, że program Civil Security from Space (CSS) został zapoczątkowany w listopadzie ubiegłego roku w celu wspierania i integracji europejskich kompetencji oraz zasobów w zakresie monitorowania, łagodzenia i rozwiązywania zdarzeń związanych z bezpieczeństwem cywilnym i sytuacjami kryzysowymi. Program oferuje europejskiemu przemysłowi możliwość maksymalnego wykorzystania potencjału kosmicznego w celu sprostania wyzwaniom we wspomnianym zakresie, promując innowacyjne koncepcje i rozwiązania poprzez współpracę między zainteresowanymi stronami.

Czytaj też

Warto podkreślić, że spółka ICEYE oferuje istotne źródło informacji na potrzeby klientów rządowych i przedsiębiorstw w sektorach takich jak ubezpieczenia, reagowanie na klęski żywiołowe i odbudowa, gospodarka morska, bezpieczeństwo narodowe, pomoc humanitarna i monitorowanie zmian klimatu. Począwszy od 2018 roku spółka rozmieściła na niskiej orbicie okołoziemskiej 27 satelitów. Wśród nich są zarówno jednostki dostępne komercyjnie, jak i te działające w ramach misji dedykowanych dla konkretnych klientów, w tym rządowych. Do końca 2023 roku ICEYE planuje wystrzelić jeszcze cztery dodatkowe satelity SAR.

Źródło: ICEYE/Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!