Reklama

Obserwacja Ziemi

Dane radarowe od ICEYE kluczowe w badaniach NASA

Autor. ICEYE [iceye.com]

ICEYE US, amerykański oddział polsko-fińskiego operatora największej komercyjnej konstelacji satelitów radarowych, otrzymał swoje pierwsze zadanie od NASA. Będzie ono dotyczyło zbierania danych w ramach programu Commercial SmallSat Data Acquisition Program. Wyposażone w radary z syntetyczną aperturą (SAR) satelity ICEYE będą dostarczać zobrazowań na rzecz komórki NASA Earth Science Research, zgłębiającej nauki o Ziemi.

Reklama

Ogłoszona 9 sierpnia 2023 współpraca jest pokłosiem zawartej w pierwszej połowie roku przez NASA i ICEYE US tzw. ogólnej umowy zakupu (Blanket Purchase Agreement – BPA). Porozumienie umożliwia amerykańskiej agencji kosmicznej pozyskiwanie danych z radarów SAR na pokładach satelitów ICEYE celem ich oceny przez społeczności naukowe i akademickie. Efektem tych działań ma być określenie przydatności tego typu zobrazowań do realizacji celów badawczych NASA w dziedzinie nauk o Ziemi.

Reklama

Program BPA jest finansowany przez Wydział Nauk o Ziemi Dyrektoriatu Misji Naukowych NASA. Natomiast inicjatywa NASA Commercial Smallsat Data Acquisition (CSDA) realizowana jest już od 2020 r. Jej celem jest identyfikowanie, ocena i pozyskiwanie ze źródeł komercyjnych danych wpisujących się w cele badawcze wspomnianego Wydziału Nauk o Ziemi.

NASA cieszy się na możliwość oceny danych ICEYE pod kątem naszych badań, analiz i zastosowań w naukach o Ziemi [..] jesteśmy zainteresowani tym, w jaki sposób te konstelacje małych satelitów mogą uzupełniać istniejące zbiory danych i możliwości NASA. Ostatecznie naszym celem jest wykorzystanie tych danych, po to, by zapewnić nowe perspektywy rozwojowe priorytetom naukowym Wydziału Nauk o Ziemi.
Will McCarty, naukowiec programu NASA CSD

Kontrakt pomiędzy ICEYE US a NASA stanowi istotny przełom w zakresie wykorzystania komercyjnego SAR w Stanach Zjednoczonych. Jest to przykład uzyskania przez NASA dostępu do danych z konstelacji obrazowania radarowego, w tym do liczącego dziesiątki tysięcy zdjęć archiwum zobrazowań ICEYE. Taki dostęp niesie za sobą ważną korzyść w postaci możliwości przeprowadzenia zaawansowanej analizy zmian zachodzących wraz z upływem czasu na powierzchni Ziemi. Tego rodzaju pomiary nie były wcześniej dostępne dla społeczności naukowej NASA.

Reklama

Czytaj też

W ramach porozumienia dane SAR od ICEYE US będą dostarczane badaczom z szerokim zakresem uprawnień licencyjnych, żeby zapewnić ich maksymalną użyteczność w prowadzonych badaniach. Tym samym zobrazowania z tego źródła dołączają do innych rodzajów danych satelitarnych z komercyjnych systemów teledetekcyjnych, które okazały się ogromnie przydatne i dziś uzupełniają źródła informacji naukowców z NASA.

Mamy zaszczyt wspierać realizację celów NASA w zakresie nauk o Ziemi z użyciem naszych radarowych zobrazowań satelitarnych. Sensory ICEYE zapewniają stałe źródło informacji na rzecz ważnych badań dotyczących m.in. geologii, topografii i zmian klimatu. Program CSDA jest doskonałym przykładem wykorzystania przez NASA inwestycji sektora prywatnego dla dobra publicznego, w tym przypadku poprzez pogłębianie naszego zrozumienia ewolucji Ziemi.
Eric Jensen, prezes ICEYE US
Autor. ICEYE

ICEYE US buduje i operuje swoimi satelitami SAR ze swojego centrum produkcyjnego i kontroli misji w Irvine w Kalifornii. Przedsiębiorstwo zapewnia wyjątkowe możliwości permanentnego monitorowania dowolnego obszaru na Ziemi poprzez dostarczanie danych teledetekcyjnych, dostarczanie całych systemów kosmicznych dostosowanych do potrzeb klienta oraz oferowanie zaawansowanych rozwiązań analitycznych. Jeśli natomiast chodzi o europejską część koncernu, to Centrum Operacji Satelitarnych ICEYE znajduje się w jednym z biurowców w samym centrum Warszawy.

Czytaj też

W warszawskim biurze działa również Centrum Wsparcia Klienta. Obydwie jednostki, działając w ramach struktur ICEYE Polska, realizują swoje zadania w trybie 24/7. Nad Wisłą produkowana jest ponadto znaczna część kluczowych podsystemów dla europejskich satelitów spółki.

Źródło: materiały prasowe ICEYE

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!