Reklama

Obserwacja Ziemi

Cztery satelity nowej generacji zasiliły konstelację ICEYE

Start misji Transporter-8.
Start misji Transporter-8.
Autor. SpaceX

Urządzenia trafiły na orbitę w ramach misji Transporter-8 realizowanej przez firmę SpaceX z wykorzystaniem rakiety Falcon 9. Tym razem wystartowała ona z Bazy Sił Kosmicznych USA Vandenberg w Kaliforni. Wszystkie cztery wyniesione satelity pomyślnie nawiązały łączność i obecnie przechodzą testy niezbędne przed wdrożeniem do regularnej służby.

Reklama

Spośród czterech nowych urządzeń ICEYE dwa zostały skonstruowane w Europie a dwa w USA. Wszystkie one wyposażone są w radary z syntetyczną aperturą (SAR), co umożliwia im obserwacje tego, co dzieje się na powierzchni Ziemi, niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych.

Reklama

Świeżo wyniesione aparaty należą do satelitów ICEYE trzeciej generacji (Gen3) i są przystosowane do wykonywania zobrazowań z rozdzielczością 50 cm na piksel. Włączenie ich do konstelacji towarzyszy pojawieniu się w ofercie polsko-fińskiej firmy nowego, bazującego na własnych danych satelitarnych produktu o nazwie SPOT FINE. Satelity Gen3 wyposażone są w zaawansowane radary, a ich konstrukcja pozwoli zarówno na pozyskiwanie lepszej jakości obrazów, jak i szybszy transfer gromadzonych danych na ziemię. Ten drugi czynnik wpłynie pozytywnie na obsługę elastycznego pozyskiwania kolekcji zdjęć oraz lepszą integrację nowych platform z globalną siecią stacji naziemnych ICEYE.

Obraz SPOT FINE o rozdzielczości 50 cm ukazujący bazę Davis-Monthan Air Force Base Aircraft Boneyard w Tuscon, Arizona, USA, uzyskany w nocy. Zobrazowanie ujawnia zdolność trybu SPOT FINE nie tylko do dostrzeżenia kształtu poszczególnych samolotów, ale także do przybliżenia obrazu ich komponentów w celu lepszej klasyfikacji zaobserwowanych statków powietrznych. Źródło: ICEYE
Obraz SPOT FINE o rozdzielczości 50 cm ukazujący bazę Davis-Monthan Air Force Base Aircraft Boneyard w Tuscon, Arizona, USA, uzyskany w nocy. Zobrazowanie ujawnia zdolność trybu SPOT FINE nie tylko do dostrzeżenia kształtu poszczególnych samolotów, ale także do przybliżenia obrazu ich komponentów w celu lepszej klasyfikacji zaobserwowanych statków powietrznych. Źródło: ICEYE

„Zespół ICEYE wciąż dostarcza wiedzę swoim klientom, którzy potrzebują wiarygodnych, częstych i wysokiej jakości danych o naszym świecie. Mamy zaszczyt pomagać w rozwiązywaniu problemów wynikających z braku potrzebnych danych w wielu różnych branżach" – mówi Rafał Modrzewski, prezes i współzałożyciel ICEYE.

Reklama

Czytaj też

Dzięki trybowi SPOT FINE satelity ICEYE zdolne są teraz wykrywać jeszcze mniejsze obiekty czy subtelniejsze zmiany na ziemi. To właśnie daje analitykom większą pewność co do trafności wniosków wysnuwanych na podstawie zdjęć SAR. Korzyści z nowego trybu SPOT FINE odniosą tak użytkownicy danych obrazowych ICEYE, jak i ci klienci – na przykład rządowi – którzy nabywają całe satelity ICEYE.

"Stale postępująca rozbudowa konstelacji ICEYE, wprowadzanie satelitów nowej generacji oraz nowych trybów zobrazowania przekłada się wprost na korzyści dla odbiorców końcowych naszych produktów" - tłumaczy Witold Witkowicz z Zarządu ICEYE Polska - "mówimy o częstszej rewizycie sensorów i lepszej rozdzielczości zdjęć. Dostępność danych SAR dla klientów jest większa, a wysokiej jakości zobrazowania umożliwiają lepszą analitykę - tak klientom komercyjnym, jak i rządowym, w tym na przykład siłom zbrojnym."

Czytaj też

Rozmieszczone w przestrzeni kosmicznej nowe satelity zapewnią dodatkową przepustowość stale rozbudowywanej konstelacji ICEYE i umożliwią wykorzystanie nowych technik zbierania danych SAR, w tym szybkie monitorowanie niewielkich zmian na lądzie i na morzu.

Przedsiębiorstwo o polsko-fińskim rodowodzie oferuje istotne źródło informacji na potrzeby klientów rządowych i przedsiębiorstw w sektorach takich jak ubezpieczenia, reagowanie na klęski żywiołowe i odbudowa, gospodarka morska, bezpieczeństwo narodowe, pomoc humanitarna i monitorowanie zmian klimatu. Użytkownicy danych SAR od operatora ICEYE zyskują kluczowe informacje pod kątem podejmowania krytycznych, pilnych decyzji.

Czytaj też

Począwszy od 2018 roku spółka rozmieściła na niskiej orbicie okołoziemskiej 27 satelitów. Wśród nich są zarówno jednostki dostępne komercyjnie, jak i te działające w ramach misji dedykowanych dla konkretnych klientów, w tym rządowych. Do końca 2023 roku ICEYE planuje wystrzelić jeszcze cztery dodatkowe satelity SAR.

Źródło: Materiały prasowe ICEYE

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!