Reklama

Rynek globalny

Katastrofa łodzi Titan. Kosmiczne powiązania OceanGate

Autor. OceanGate via Twitter

Ciśnienie wywierane na łódź podwodną Titan było ponad 350 razy większe niż ciśnienie na powierzchni ziemi; w takich warunkach nawet najmniejszy wyciek mógł doprowadzić do katastrofalnej w skutkach implozji - ocenił dyrektor grupy badawczej Underwater Forensic Investigators Tom Maddox, cytowany w piątek przez stację CNN.

Reklama

Implozja, która doprowadziła do śmierci pięciu członków załogi Titana, prawdopodobnie nastąpiła w ułamku sekundy. Stało się to tak szybko, że mózg człowieka nie był nawet w stanie zarejestrować tego zdarzenia. Dlatego można przypuszczać, że osoby znajdujące się na pokładzie łodzi zginęły błyskawicznie i w bezbolesny sposób - zauważyła w rozmowie z CNN Aileen Marty, była oficer marynarki wojennej i profesor uczelni Florida International University. Wrak Titanica spoczywa na głębokości około 3,8 tys. metrów pod powierzchnią Oceanu Atlantyckiego. Szczątki Titana znajdują się w odległości niemal 500 metrów od niego - powiadomił amerykański nadawca.

Reklama

Znalezione pozostałości łodzi Titan wskazują na implozję tej jednostki - poinformował w czwartek dowódca 1. Dystryktu Straży Wybrzeża USA (USCG) kontradmirał John Mauger. Wcześniej o śmierci pięciu osób na pokładzie Titana powiadomił operator łodzi, firma OceanGate. W katastrofie zginęli dyrektor wykonawczy OceanGate Stockton Rush, jeden z najbogatszych Pakistańczyków Shahzada Dawood i jego syn Suleman, brytyjski miliarder i podróżnik Hamish Harding oraz francuski nurek Paul-Henry Nargeolet.

Czytaj też

Warto zauważyć, że w całej katastrofie można odnaleźć powiązania z sektorem kosmicznym. Jak poinformował portal Space.com, Shahzada Dawood był powiernikiem Instytutu SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) w Mountain View w Kalifornii, czyli placówki zajmującej się badaniem i wyjaśnianiem pochodzenia życia we Wszechświecie. Hamish Harding natomiast, odbył lot suborbitalny w 2022 r. na pokładzie rakiet New Shepard od firmy Blue Origin, należącej do Jeffa Bezosa. Inni pracownicy od OceanGate również mieli w przeszłości styczność z sektorem kosmicznym. Przykładem jest były astronauta NASA Scott Parazynski, który dołączył do zarządu firmy w 2022 r.

Reklama

Jeśli mowa o amerykańskiej agencji kosmicznej, dodajmy, że NASA pomogła w budowie łodzi Titan. Jak podaje Space.com, OceanGate konsultowało się z Marshall Space Flight Center NASA w Alabamie podczas opracowywania łodzi podwodnej. Firma OceanGate wielokrotnie chwaliła się współpracą z Boeingiem czy także NASA. Podmioty na chwilę obecną starają się dementować powyższe zarzuty.

Czytaj też

OceanGate oferowała turystom i podróżnikom podróże do wraku Titanica na pokładzie Titana od 2021 roku. Łódź straciła łączność z kanadyjskim statkiem Polar Prince 18 czerwca po 105 minutach od rozpoczęcia schodzenia na dno na głębokość 4 km.

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!