Reklama

Rynek globalny

Księżycowa misja Starshipa. Japoński miliarder odwołał projekt

Autor. SpaceX

Yusaku Maezawa - japoński miliarder oraz lider projektu dearMoon, którego celem była realizacja pierwszej, załogowej wyprawy ze SpaceX dookoła Księżyca - zdecydował o anulowaniu programu z uwagi na opóźnienia i brak jasnego harmonogramu na przyszłość. Maezawa był pierwszym klientem rozwijanej obecnie rakiety Starship/Super Heavy.

W sobotę, 1 czerwca br. na stronie projektu dearMoon pojawił się komunikat informujący o zakończeniu programu, którego celem była pierwsza w historii misja turystyczna dookoła Księżyca, realizowana we współpracy z SpaceX. Yusaku Maezawa zainicjował dearMoon w 2018 r., a tym samym stał się pierwszym klientem dla programu rakiety Starship/Super Heavy.

Niestety jednak wystrzelenie w 2023 r. okazało się niewykonalne i bez jasnego harmonogramu w najbliższej przyszłości Maezawa z ciężkim sercem podjął nieuniknioną decyzję o anulowaniu projektu. Wszystkim, którzy wspierali ten projekt i nie mogli się doczekać, szczerze dziękujemy i przepraszamy za taki wynik.” - czytamy w komunikacie.

Reklama

W 2018 r. Yusaku Maezawa wykupił wszystkie miejsca wyznaczone do obsadzenia w tym locie, deklarując gotowość do umożliwienia udziału zainteresowanym utalentowanym ludziom. Ostatecznie w składzie misji mieli się znaleźć artyści oraz osoby tworzące różnego rodzaju treści do internetu.

Autor. dearMoon via X

Jedyne, z czym trudno mi się pogodzić, to harmonogram. Gdybym wiedział, że może to zakończyć się w ciągu półtora roku od publicznego ogłoszenia, nigdy bym się na to nie zgodził. Nie mieliśmy wcześniej wiedzy o takiej możliwości. Jeszcze przed ogłoszeniem wyrażałem swoje zdanie, że w ciągu najbliższych kilku lat jest mało prawdopodobne, aby DearMoon miał miejsce.” - napisał na platformie X Tim Dodd prowadzący blog EverydayAstronaut, który miał wziąć udział w misji.

Reklama

Harmonogram pozostaje niepewny z uwagi na brak operacyjność największego systemu na świecie Starship/Super Heavy od SpaceX. Jeszcze w momencie zawarcia umowy, Elon Musk deklarował niepewność do przewidywanej daty startu. Dotychczas SpaceX przeprowadziło 3 loty testowe, a już 6 czerwca br. powinna odbyć się kolejna próba. Z każdym startem Starship prezentuje się coraz lepiej.

Głównym celem próby jest to, aby powracający górny stopień rakiety (Ship 29) przetrwał ponowne wejście w ziemską atmosferę i wpadł do oceanu. Podczas trzeciego lotu w marcu br. nie udało się tego osiągnąć, ale całość była zdecydowanie historyczną próbą, gdyż zrealizowano szereg wyznaczonych celów, w tym demonstrację transferu paliwa w przestrzeni kosmicznej.

Reklama

Przypomnijmy, że w pełni zintegrowany system składa się z pokaźnego segmentu pierwszego stopnia Super Heavy oraz statku kosmicznego górnego stopnia nazywanego Starship/Ship. W przypadku nadchodzącej próby wykorzystane zostaną Booster 11 oraz Ship 29.

Starship zostanie również wykorzystany w programie Artemis, którego celem jest przywrócenie obecności człowieka na Księżycu i zbudowanie tam stałej placówki badawczej. Projekt mierzy się z szeregiem opóźnień, a zatem dokończenie prac rozwojowych rakiety jest priorytetem SpaceX.

Reklama
Reklama

Komentarze