Rynek globalny
Lockheed Martin dzieli się nowym standardem dokowania
Firma Lockheed Martin opublikowała nowy standard interfejsu, mający być ułatwieniem w dokowaniu na orbicie. Ma wspierać rozszerzanie misji takich jak ASPIN Lockheed Martin.
Standard MAP zapewnia konstrukcję mechanicznego interfejsu, pomocną przy dokowaniu statków kosmicznych między sobą. Jednym z nich jest autorski interfejs ASPIN (Augmentation System Port Interface). Adapter ASPIN zapewnia interfejs elektryczny oraz przekaz danych pomiędzy statkiem kosmicznym a pojazdem wspomagającym satelitę (satellite augmentation vehicle – SAV).
Czytaj też
Dane ujawnione przez Lockheed Martin mogą być wykorzystane przez projektantów do opracowania własnych adapterów dokujących zgodnych z MAP. Mogą one – pomijając pewne niezbędne ustalenia i regulacje pomiędzy serwisem i satelitami-gospodarzami w celu koordynacji misji – pozwolić na interoperacyjność dokowanych satelitów. Udostępnione dokumenty zawierają w szczególności informacje niezbędne do fizycznego zespolenia elementów portu dokującego, takie jak wymiary płyt i płatów. Wytyczne – choć określono je jako przeznaczone do konkretnych zastosowań – zawierają również sugestie dotyczące interfejsów elektrycznych i profili dokowania.
Podobnie jak USB zostało zaprojektowane w celu standaryzacji połączeń komputerowych, wytyczne te mają na celu standaryzację sposobu, w jaki statki kosmiczne łączą się ze sobą na orbicie. Wierzymy, że w najlepszym interesie jest to, aby przemysł stosował jednolite standardy interfejsów, które zapewnią sprawność misji i uczynią przedsiębiorstwa kompatybilnymi
Paul Pelley, Starszy Dyrektor ds. Zaawansowanych programów Lockheed Martin Space
Czytaj też
Nowe możliwości misji mogą być również sprawnie prototypowane i testowane na statku docelowym, po niższych kosztach niż w przypadku metod tradycyjnych. Podobnie niektóre elementy satelity można wymienić lub zmodernizować po starcie za pomocą nowego sprzętu. W przeciwieństwie do poprzednich misji kosmicznych, w których najnowocześniejsze technologie traciły na znaczeniu zaraz po starcie, przyszłe misje będą mogły być ulepszane poprzez aktualizacje sprzętu i oprogramowania na orbicie.
Ostatecznie, naszym celem jest stworzenie nowego ekosystemu, w którym funkcje platformy będą mogły zmieniać się, nadążając za zmieniającą się technologią. Ekosystem ten będzie się składał z dostawców SAV, producentów ładunku i innych podmiotów, które będą czerpać korzyści z infrastruktury zwiększającej możliwości platformy na orbicie
Paul Pelley, Starszy Dyrektor ds. Zaawansowanych programów Lockheed Martin Space