Reklama

Rynek globalny

Pentagon zamawia robotyczne ramiona do obsługi prac na orbicie

Autor. Maxar

Na mocy nowego zamówienia rządowego, koncern Maxar Technologies zaprojektuje i wykona dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych specjalne robotyczne ramiona umożliwiające podejmowanie operacji montażowych i serwisowych na orbicie okołoziemskiej. Kontrakt o wartości 9,3 mln USD został zawarty z jednostką ds. innowacji w dziedzinie obronności (Defense Innovation Unit - DIU) działającą w strukturze Pentagonu.

Spółka Maxar Technologies ma wykonać kontrakt dotyczący zaprojektowania i rozwoju (w ciągu trzech najbliższych lat) zestawu dwóch ramion robotycznych, zapewniających zdolności obsługi montażu i serwisowania w przestrzeni kosmicznej. Opisywana umowa dotyczy zapewnienia zdolności na użytek sił zbrojnych USA i działań operacyjnych podejmowanych w kosmosie - kontrakt został zawarty z jednostką ds. Innowacji w dziedzinie obronności (Defense Innovation Unit) Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. DIU została utworzona przez Pentagon w 2015 roku, mając za zadanie wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez przyspieszenie wprowadzania nowatorskich technologii na użytek sił zbrojnych.

Kontrakt o wartości 9,3 mln USD z firmą Maxar Technologies zakłada kierunkowy rozwój skomercjalizowanej już technologii, uskutecznianej w ramach cywilnego programu kosmicznego. Udoskonalony projekt ramion robotycznych ma przy tym przyczynić się do rozwoju urządzeń zarówno dla klientów komercyjnych, jak i rządowych.

Umowa zakłada stworzenie dwóch gotowych do zastosowania w kosmosie (flight-ready), mierzących 2 m długości robotycznych ramion pozwalających na dokonywanie precyzyjnych działań mechanicznych. Jak podkreśla producent, kluczową cechą proponowanego systemu ramion będzie ich działanie w układzie niedoczynnym (underactuated system), co oznacza, że urządzenie będzie dysponować mniejszą liczbą regulatorów ruchu względem posiadanych stopni swobody (mechanizm ramienia będzie wyposażony w pojedynczy aktuator z systemem cięgn przenoszących moment obrotowy na wybrane przeguby urządzenia, co ma zapewnić mniejszą wagę i koszt systemu).

Czytaj też

Maxar Technologies dodało, że opracuje ramię we współpracy ze swoimi partnerami przemysłowymi - SRI International oraz Altius Space Machines, startupem zajmującym się robotyką kosmiczną i technologią, którego właścicielem jest Voyager Space. Prototyp ramienia zostanie zbudowany przez zespół Maxar w Pasadenie (stan Kalifornia), czyli ten sam zespół, który dostarczył w sumie sześć zestawów ramion robotycznych dla łazików i lądowników marsjańskich NASA.

Opisywane ramiona robotyczne mają być praktycznie wykorzystywane przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych - docelowo na platformie satelitarnej przystosowanej do prowadzenia montażu i serwisowania w przestrzeni kosmicznej.

W zakładach Maxar Technologies trwają także prace nad ramieniem robotycznym Luna (Lunar Underactuated Robotic Arm) dla NASA, z założeniem wykorzystania w ramach programu księżycowego Artemis. W realizacji jest też inny projekt ramienia robotycznego dla NASA o nazwie Spider (Space Infrastructure Dexterous Robot), czyli 5-metrowego systemu wspierania montażu w przestrzeni kosmicznej.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama