Reklama

Rynek globalny

NASA przyznała kontrakty na księżycowe skafandry

Autor. NASA

NASA przyznała kontrakty na dostarczenie skafandrów kosmicznych, które zostaną wykorzystane zarówno do aktywności pozapojazdowej (EVA), jak i działalności kosmonautów na Srebrnym Globie w ramach programu Artemis. Wytypowanymi firmami zostały Axiom Space oraz Collins Aerospace (oddział Raytheon Technologies), którzy w najbliższej dekadzie zajmą się produkcją kombinezonów nowej generacji.

Reklama

Nowe skafandry kosmiczne to jeden z głównych elementów, jakie powinny zostać opracowane do powrotu człowieka na Księżyc. Planuje się wykorzystanie kombinezonów xEMU także podczas pierwszych misji marsjańskich. Połączenie funkcjonalności i estetyki, od zawsze było największym wyzwaniem dla firm odpowiadających za ich powstanie i tym razem wyprodukują je Axiom Space oraz Collins Aerospace.

Reklama

Firmy w ramach umowy ramowej mogą liczyć na nawet 3,5 mld USD. Jak poinformowała Amerykańska Narodowa Agencja Kosmiczna, wybrane podmioty zostały wyłonione w ramach przetargu Exploration Extravehicular Activity Services (xEVAS). Co warte zaznaczenia, agencja, jak i zwycięskie firmy nie podały jednak wielu szczegółów technicznych i finansowych. Pierwsze zamówione produkty zostaną przetestowane podczas aktywności EVA poza ISS, a następnie wykorzystane w misji Artemis 3, która według obecnego harmonogramu powinna odbyć się w okolicach 2025/2026 r.

Czytaj też

Księżycowe skafandry nowej generacji mają cechować się większą swobodą ruchów dla astronauty i mniejszą wagą. Jak zapewnia firma Collins Space, nowe kombinezony będą przygotowane na każdą ewentualność. Mają być wyposażone w nowoczesne układy elektroniczne, komunikację, systemy podtrzymywania życia z większymi zapasami chociażby tlenu, na wypadek sytuacji awaryjnych. Firma (uściślając - Hamilton Standard, będący częścią Collins) współtworzyła kombinezon księżycowy w programie Apollo. Jednym z obecnie współtworzonych kombinezonów jest EMU (opracowany jeszcze w czasach świetności wahadłowców kosmicznych), który możemy zauważyć podczas amerykańskich (wraz z ESA i JAXA) działań poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Reklama

Eksperci NASA określili pewne standardy techniczne i bezpieczeństwa, według których będą budowane kombinezony kosmiczne nowej generacji. Wybrane firmy zgodziły się na kluczowe wymagania agencji, która będzie szczegółowo kontrolować realizację prac, aby upewnić się, że będą one gotowe do użycia przez astronautów.

Z niecierpliwością czekamy na możliwość wykorzystania tych kombinezonòw w celu zapewnienia ciągłej obecności NASA na niskiej orbicie okołoziemskiej oraz naszego przyszłego celu, jakim jest powrót amerykańskich astronautów na powierzchnię Księżyca. Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca z przemysłem i wykorzystanie wiedzy NASA, zdobytej przez 60 lat badań kosmosu, pozwoli nam wspólnie osiągnąć te cele.
Mark Kirasich, Dział Rozwoju Programu Artemis

Czytaj też

Program Artemis zakłada powrót człowieka na powierzchnię Księżyca. Według obecnych planów lądowanie astronautów na Srebrnym Globie powinno odbyć się za ok. 3-4 lata. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, kiedy zostanie przeprowadzona misja Artemis 1, która będzie testem nowego systemu nośnego Space Launch System (SLS) i pojazdu załogowego Orion. Piersza kapsuła podczas bezzałogowej, parotygodniowej podróży wykona przelot wokół Księżyca, pokazując gotowość do przyjęcia pierwszych astronautów na swój pokład podczas misji Artemis 2.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama