Reklama

Rynek globalny

Niemiecki projekt rakietowy z unijnym wsparciem

Autor. Isar Aerospace

Niemiecka firma lotnicza Isar Aerospace otrzymała nagrodę EIC Horizon Prize, na podstawie której przyznano jej 10 mln EUR unijnego dofinansowania na rozwój. Środki z nagrody wesprą pracę nad lekką dwustopniową rakietą Spectrum.

Reklama

Unijna nagroda została przyznana w ramach konkursu Europejskiej Rady Innowacji, Horizon Prize - przypadła ona w udziale niemieckiej firmie Isar Aerospace. Kwota 10 mln EUR została przyznana na wdrożenie nisko-kosztownej usługi wynoszenia do 1000 kg ładunku na orbitę okołoziemską z pomocą dwustopniowej rakiety na paliwo ciekłe o nazwie „Spectrum". System ma zapewnić elastyczny i opłacalny dostęp do przestrzeni kosmicznej dla małych i średnich satelitów oraz konstelacji, a nade wszystko - ma wspierać dążenie do europejskiej suwerenności na polu aktywności w przestrzeni kosmicznej.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Oficjalne przyznanie nagrody nastąpiło podczas 14. Europejskiej Konferencji Kosmicznej w Brukseli, która odbyła się 25 stycznia 2022 r. Firma z siedzibą w Monachium otrzymała najwyższą łączną ocenę za kryteria: doskonałość, wdrożenie techniczne i trwałość rozwiązania. "Zdobycie nagrody EIC Horizon Prize jest nie tylko wielkim sukcesem dla zespołu Isar Aerospace i dowodem na to, co już osiągnęliśmy, ale jest również głosem zaufania ze strony Komisji Europejskiej" - oznajmił zaraz po otrzymaniu czeku na 10 mln EUR Daniel Metzler, dyrektor generalny i współzałożyciel Isar Aerospace.

Firma zwyciężyła nad dwoma innymi nominowanymi finalistami, którymi były Rocket Factory Augsburg oraz hiszpańska firma Payload Aerospace (ta druga pracuje nad małymi rakietami nośnymi wielokrotnego użytku Miura 1 oraz Miura 5). Podkreśla się w tym kontekście, że zainteresowanie Komisji Europejskiej w kwestii rozwoju lokalnego przemysłu kosmicznego rośnie, dzięki czemu mogą pojawiać się nowe możliwości rynkowe.

Czytaj też

Isar Aerospace zebrał dotychczas ponad 150 mln EUR, aby sfinansować rozwój swojego projektu rakietowego Spectrum. Unijna nagroda pieniężna ma dodatkowo ułatwić dalsze inwestycje w badania i rozwój, jak również w infrastrukturę testową i startową.

Firma zakończyła do tej pory budowę własnego zakładu produkcyjnego i obecnie pracuje nad osiągnięciem kolejnych etapów w testach prowadzących do pierwszego lotu, który według założeń odbędzie się pod koniec 2022 lub na początku 2023 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama