Reklama

Rynek globalny

Norwegia: inauguracja portu kosmicznego Andoya

Autor. Andoya Spaceport/Isar Aerospace

W Norwegii miała miejsce inauguracja kosmodromu Andoya Spaceport, który w przyszłości stanie się pierwszym w historii miejscem startowym dla rakiet orbitalnych w kontynentalnej Europie. Finalizacja projektu jest krokiem milowym w rozwoju europejskiego sektora kosmicznego, w tym szczególnie dla niemieckiej firmy Isar Aerospace, której system nośny Spectrum jako pierwszy skorzysta z nowej infrastruktury.

Reklama

W czwartek, 2 listopada br. w Norwegii miało miejsce otwarcie kosmodromu Andoya Spaceport, zlokalizowanego w Nordland, na wysuniętym na północ półwyspie Anodya. Według komunikatu opublikowanego przez operatora - Andoya Space, nowe centrum kosmiczne jest przeznaczone dla systemów nośnych, wynoszących małe i średnie satelity na orbitę synchroniczną ze Słońcem. Po całkowitym zakończeniu prac, Andoya Spaceport stanie się pierwszym w historii miejscem startowym dla rakiet orbitalnych w kontynentalnej Europie. W ceremonii wzięli udział znakomici goście, w tym książę koronny Norwegii - Haakon.

Reklama
Autor. Andoya Space
Reklama

Jak możemy przeczytać w opublikowanym komunikacie, w pełni rozbudowany kosmodrom będzie wyposażony w kilka platform startowych. Z nowej infrastruktury w sposób szczególny skorzysta niemiecka firma Isar Aerospace, która ma wyłączny dostęp do pierwszej platformy, zbudowanej zgodnie z wymaganiami przedsiębiorstwa. Andoya Spaceport będzie również miejscem startowym podczas pierwszego lotu systemu nośnego Spectrum, opracowywanego przez Isar Aerospace. Oczekuje się, że kompleks startowy będzie w pełni przystosowany do startów orbitalnych do 2025 r.

Czytaj też

Spectrum to dwustopniowy system nośny, który ma być zdolny do wynoszenia 1 t na niską orbitę okołoziemską (LEO) lub 700 kg na orbitę synchroniczną ze Słońcem (SSO). Rakieta o wysokości 28 m i średnicy 2 m będzie zasilana 9 silnikami Aquila w pierwszym stopniu oraz pojedynczym w drugim stopniu systemu. W październiku niemiecka firma przeprowadziła udany test silnika, który pozostał uruchomiony przez 260 sekund, co przekroczyło oczekiwania Isar Aerospace. Przedsiębiorstwo twierdzi, że jest gotowe do końcowych testów, natomiast wciąż nie jest jasne, kiedy możemy spodziewać się startu.

Autor. Isar Aerospace/Andoya Space

Centrum Kosmiczne Andøya, dawniej będące poligonem rakietowym norweskich sił zbrojnych, było jak dotąd głównie miejscem pracy wyrzutni rakiet sondujących i suborbitalnych, zapewniając operacje zarówno dla misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), jak i NASA oraz obsługę eksperymentów naukowych. Od 1962 roku z tego ośrodka wystrzelono w sumie ponad 1200 lekkich konstrukcji w różnych konfiguracjach.

W kontekście Skandynawii, warto przypomnieć o inauguracji ośrodka startowego Esrange Spaceport, które miało miejsce w styczniu br. Wydarzenie to miało również znaczenie polityczne związane z objęciem przez Szwecję prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Kompleks znajduje się w Kirunie na dalekiej północy Szwecji i ma posłużyć jako miejsce do wynoszenia satelitów na orbitę, przeznaczonych do wielu projektów - od monitorowania zmian klimatycznych po usługi telekomunikacyjne. Dużym plusem jest to, że Centrum Kosmiczne Esrange znajduje się na wysuniętej północy, za kołem podbiegunowym, na bezludnym obszarze, co umożliwia starty rakiet orbitalnych bez powodowania zakłóceń w życiu lokalnej społeczności.

Źródło: Andoya Space / Space24.pl

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze