Reklama

Rynek globalny

OneWeb i Eutelsat łączą siły. Konkurencja dla Starlinka?

Autor. Eutelsat/ESA [esa.int]

Fuzja firm Eutelsat i OneWeb, zaaprobowana w ostatnim czasie przez akcjonariuszy, ma stworzyć europejskiego giganta internetu satelitarnego, który stanie się konkurencją dla konstelacji satelitów Starlink Elona Muska. Nowa spółka, o nazwie Eutelsat Group, będzie miała siedzibę w Paryżu.

Reklama

Eutelsat połączy swoją działalność w zakresie satelitów geostacjonarnych z konstelacją OneWeb, która jest rozwijana na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Nowo powstała spółka liczy na to, że w 2027 roku osiągnie obroty rzędu 2 mld EUR - głosi jej komunikat. AFP opisuje, że Eutelsat Group stanie się konkurencją dla Starlinka, ale zastrzega, że do wyścigu o udział w rynku tego typu usług, którego wartość ma do 2030 roku sięgnąć 16 mld USD, nowa grupa startuje bardzo późno.

Reklama
Reklama

Uzyskanie zgody co najmniej dwóch trzecich akcjonariuszy Eutelsatu było ostatnim krokiem do fuzji, której wartość wyceniono na 3,4 mld USD. Łącznie fuzję z firmą OneWeb poparło ponad 87% akcjonariuszy firmy Eutelsat. OneWeb będzie działać jako spółka zależna francuskiego operatora o nazwie Eutelsat OneWeb, a jej centrum operacyjne pozostanie w Londynie. Eva Berneke, dyrektor generalny Eutelsat oznajmiła, że połączenie działalności uważa za kluczowe dla zaspokojenia przyszłego zapotrzebowania na łączność na całym świecie.

Czytaj też

Firma OneWeb zakończyła wdrażanie swojej konstelacji na początku tego roku i obecnie posiada 634 satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), przygotowując się do oferowania usług internetowych na całym świecie jeszcze przed końcem 2023 roku. Dla porównania SpaceX ma 3,6 tys. satelitów sieci Starlink na orbicie okołoziemskiej, a Elon Musk otrzymał już pozwolenia na umieszczenie na niej ponad 7 tys. satelitów nowej generacji. Z kolei przez satelity Eutelsat, znane szerzej u nas jako Hot Bird (13°E), dostarczana jest m.in. usługa telewizji satelitarnej dla Europy, w tym Polski, ale także dla Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Firma ma także satelity na innych pozycjach GEO dostarczające swoje usługi, w tym także internetowe do Afryki, obu Ameryk i części Azji.

Warto zaznaczyć, że połączenie między Eutelsat a OneWeb jest znaczącym postępem w branży komunikacji satelitarnej oraz w kontekście zdolności Europy. Podkreśla się także znaczenie łączności satelitarnej, która okazała się niezbędna w trwającej wojnie na Ukrainie. Rosyjskie wojska skoncentrowały swoją uwagę na zniszczenie komunikacji pomiędzy żołnierzami ukraińskimi, natomiast anteny od SpaceX pozwoliły na utrzymywanie stałego kontaktu.

Czytaj też

Urządzenia Starlink umożliwiają korzystanie z internetu zarówno wojsku, jak i cywilom. Kompaktowe systemy, które łączą małą antenę z 35-centymetrowym terminalem, zapewniają również internet ukraińskim organizacjom pozarządowym oraz cywilom i wspierają infrastrukturę w całym kraju.

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!