Obserwacja Ziemi

Iran umieścił na orbicie nowego satelitę. Posłuży wojsku

Przygotowania do debiutu rakiety Qased z satelitą Noor-1. Fot. Tasnim News Agency (CC BY 4.0)

Iran poinformował, że z powodzeniem został wyniesiony na orbitę okołoziemską nowy satelita rozpoznawczy o nazwie Noor-3. Jest to trzecie urządzenie z serii niewielkich satelitów obsługiwanych przez irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Działanie to budzi obawy państw ościennych odnośnie rozwoju programu nuklearnego i rakietowego Iranu.

W środę (tj. 27 września br.) irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej przeprowadził pomyślne wyniesienie nowej jednostki satelitarnej, służącej do obrazowania Ziemi. Jest to trzecie urządzenie z serii małych satelitów (CubeSat) o nazwie Noor. Z dostępnych informacji wynika, że satelita obrazujący Noor-3 został wyniesiony na niską orbitę okołoziemską (LEO), a dokładniej na wysokość 450 km nad Ziemią. Misja została zrealizowana za pomocą trzystopniowego systemu nośnego Qased. Ta sama rakieta była odpowiedzialna za wystrzelenie poprzedniego satelity - Noor-2 w marcu 2022 r. Nowa jednostka ma charakteryzować się znacznie lepszą jakością wykonywanych zobrazowań.

Władze USA w negatywny sposób skomentowały wydarzenie, gdyż jak twierdzą wojskowi, do startu została wykorzystana technologia rakiet dalekiego zasięgu i jest to kolejny element jej rozwoju, który może prowadzić do zdolności przenoszenia głowic nuklearnych. Z kolei Teheran zaprzecza twierdzeniom USA, że taka działalność jest przykrywką dla rozwoju rakiet balistycznych i twierdzi, że nigdy nie dążył do rozwoju broni jądrowej. Gen. Hossein Salami, najwyższy dowódca Gwardii określił wydarzenie jako "zwycięstwo" i trudno się dziwić, gdyż w ostatnich latach Iran przeprowadził serię nieudanych startów.

Czytaj też

Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej wystrzelił swojego pierwszego satelitę (Noor-1) w kosmos w kwietniu 2020 r. Dwa lata później został wyniesiony na orbitę wspomniany Noor-2. Wszystkie urządzenia z tej serii zostały zaprojektowane do prowadzenia rozpoznania satelitarnego, dzięki któremu dostarczane będą istotne dane wywiadowcze. Warto także zaznaczyć, że wszystkie starty rakiety Qased są wykonywane z poligonu Szahrud, znajdującego się ok. 330 km na północny wschód od Teheranu.

Pomimo krytyki ze strony Zachodu, irańscy urzędnicy obiecali kontynuować rozwijający się program satelitarny i oczekuje się, że w najbliższej przyszłości wystrzelą kilka kolejnych satelitów na różne orbity. Do końca tego roku mają trafić w przestrzeń kosmiczną jeszcze dwie jednostki satelitarne, lecz na ten moment nie wiemy jakiego będą przeznaczenia i kto będzie odpowiedzialny za ich wyniesienie, gdyż przypomnijmy, że w tej kwestii Iran współpracuje z Federacją Rosyjską. W sierpniu 2022 r. rosyjska rakieta Sojuz 2.1b wyniosła na orbitę satelitę o nazwie Chajjam, którego oficjalnym celem jest monitorowanie irańskich pól uprawnych.

Źródło: Reuters, Space24.pl

Czytaj też

Komentarze