Reklama

Świat

Siły Kosmiczne USA chcą ustanowić gorącą linię z Chinami

Gen. Chance Saltzman
Gen. Chance Saltzman
Autor. US Space Force

Szef operacji kosmicznych US Space Force, generał Chance Saltzman w rozmowie z agencją Reuters powiedział, że siły kosmiczne planują uruchomienie „gorącej linii” z Chinami, która mogłaby zapobiec ewentualnemu konfliktowi w przestrzeni kosmicznej. Rozmowy prowadzone są obecnie jedynie po stronie amerykańskiej, a wszelkie kroki zależą od decyzji Pentagonu i Prezydenta USA - Joe Bidena.

Reklama

W ostatnim czasie na łamach Reuters został opublikowany artykuł z rozmowy z szefem operacji kosmicznych US Space Force - generałem Chance'm Saltzmanem. Wojskowy poinformował, że Siły Kosmiczne USA planują otworzenie, tzw. "gorącej linii" z Chinami w celu zapobiegnięcia przyszłemu konfliktowi w przestrzeni kosmicznej. Stany Zjednoczone nie podjęły jednak kroków, a projekt jest na etapie rozmów wśród decydentów amerykańskich. Saltzman podkreślił, że ostateczne decyzje będą należeć do Departamentu Obrony i Prezydenta USA - Joe Bidena.

Reklama

Wydaje się, że pomysł "gorącej linii" pojawił się w amerykańskiej debacie publicznej w momencie planowanej zwiększonej obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w regionie Indo-Pacyfiku - szczególnie jeśli chodzi o siły kosmiczne. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na planowane powołanie jednostki US Space Force w Japonii.

Czytaj też

Jak poinformował portal i gazeta o tematyce wojskowej, Stars and Stripes, Master Sgt. Shawn Stafford z jednostki USSF w Korei Południowej ogłosił na konferencji prasowej w bazie w Osan, że Stany Zjednoczone planują otworzyć podobną jednostkę w Japonii, co miałoby na celu zwiększenie współpracy wojskowej w regionie Indo-Pacyfiku i odpowiedzenie na zagrożenie stwarzane przez Koreę Północną i Chiny.

Reklama

Głos zabrał również Maj. Charles Taylor, zastępca dowódcy jednostki Sił Kosmicznych USA w Korei Południowej, który stwierdził, że część żołnierzy USSF już stacjonuje w Japonii, natomiast odmówił podania dokładnej liczby, którą będzie liczyła jednostka oraz odmówił ujawnienia jej potencjalnej lokalizacji.

Zaangażowanie Sił Kosmicznych USA w regionie Indo-Pacyfiku potwierdza również ostatnia wizyta wspomnianego gen. Chance'a Saltzmana, który 21-26 września br. udał się do Kraju Kwitnącej Wiśni w celu wzmocnienia sojuszu i współpracy w zakresie bezpieczeństwa kosmicznego. Generał odbył rozmowy z wysoko postawionymi, japońskimi wojskowymi i tamtejszym ministrem obrony. Zaznaczmy jednak, że potwierdzenie budowy bazy w Japonii nie zostało potwierdzone przez Pentagon na moment pisania artykułu.

Czytaj też

W ostatnich tygodniach Frank Kendall, pełniący funkcję Sekretarza Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (U.S Air Force) zwrócił uwagę na kluczową rolę, jaką przestrzeń kosmiczna odgrywa obecnie w każdym aspekcie bezpieczeństwa narodowego. Wojskowy zapowiedział, że wspólnie z Siłami Kosmicznymi USA rozpoczynają nowy wysiłek w celu zmiany sposobu przygotowania się do wojny z Chinami.

Wojskowy oznajmił, że w przeciągu najbliższych kilku miesięcy pięć specjalnych zespołów wykona odpowiedni przegląd, aby znaleźć sposoby na usprawnienie organizacji, rekrutacji, szkolenia, wyposażenia i gotowości do wykonywania misji, które są związane z odstraszaniem zagrożenia ze strony Państwa Środka. Kendall dodał, że chce, aby departament rozpoczął wdrażanie zmian do stycznia 2024 r. i szybko wprowadził je w tym roku.

Źródło: Space24.pl / Reuters

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!