Reklama

Technologie wojskowe

Wojska kosmiczne USA utworzą bazę w Japonii?

US Space Force via Twitter [spaceforce.mil]
US Space Force via Twitter [spaceforce.mil]

Stany Zjednoczone mogą zwiększyć swoją wojskową obecność w regionie Indo-Pacyfiku, czego przykładem są ostatnie doniesienia o planowanej nowej bazie amerykańskich Sił Kosmicznych (U.S. Space Force) w Japonii. Rozmowy na szczeblu wojskowym i politycznym prowadzone są już od kilku miesięcy, natomiast wciąż nie uzyskaliśmy ostatecznego potwierdzenia. Rozwój zdolności kosmicznych w Azji jest szczególnie ważny w kontekście rywalizacji z Chinami i Korei Północnej.

Reklama

W ostatnich miesiącach w debacie publicznej coraz częściej pojawiają się informacje o zwiększonej wojskowej współpracy w przestrzeni kosmicznej Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i Japonii. W lipcu br. Lt. Gen. Philip A. Garrant pełniący funkcję zastępcy szefa Sił Kosmicznych USA (USSF) ds. operacji kosmicznych w zakresie strategii, planów, programów i wymagań odbył pierwsze w historii rozmowy z przedstawicielami Japonii, których celem było "usprawnienie połączonych operacji kosmicznych i przygotowanie dwustronnego planu działania dotyczącego przyszłej współpracy".

Reklama

W opisywanym wydarzeniu wziął również udział Brig. Gen. Anthony J. Mastalir - dowódca komponentu USSF przy INDOPACOM (amerykańskie dowództwo geograficzne, odpowiadające w siłach zbrojnych za obszar Azji i Pacyfiku), który skomentował rozmowy, jako rozszerzenie współpracy z Krajem Kwitnącej Wiśni o zupełnie nowe możliwości, które oferują oba państwa. Wśród potencjalnych korzyści wymieniono wówczas zwiększenie świadomości sytuacyjnej w kosmosie, wzajemne szkolenia lub wsparcie z zakresu komunikacji satelitarnej.

Czytaj też

Po lipcowych rozmowach na szczeblu wojskowym, w sierpniu miało miejsce spotkanie prezydentów USA, Japonii i Korei Południowej. Według źródeł rządowych głównym tematem rozmów miało być zagrożenia stwarzane przez Koreę Północną i jej program rakiet balistycznych, które wykorzystuje do wynoszenia satelitów szpiegowskich. Nie można jednak zapominać, że w regionie Indo-Pacyfiku dużym zagrożeniem dla wpływów amerykańskich pozostają Chiny. Źródła rządowe dodały, że rozmowy decydentów objęły również współpracę wojskową, cywilną i handlową w przestrzeni kosmicznej.

Reklama

We wrześniu br. w internecie pojawiło się natomiast wiele informacji na temat planów utworzenia nowej bazy amerykańskich Sił Kosmicznych w Japonii. Jak poinformował portal i gazeta o tematyce wojskowej, Stars and Stripes , Master Sgt. Shawn Stafford z jednostki USSF w Korei Południowej ogłosił na konferencji prasowej w bazie w Osan, że Stany Zjednoczone planują otworzyć podobną jednostkę w Japonii, co miałoby na celu zwiększenie współpracy wojskowej w regionie Indo-Pacyfiku i odpowiedzenie na zagrożenie stwarzane przez Koreę Północną i Chiny.

Głos zabrał również Maj. Charles Taylor, zastępca dowódcy jednostki Sił Kosmicznych USA w Korei Południowej, który stwierdził, że część żołnierzy USSF już stacjonuje w Japonii, natomiast odmówił podania dokładnej liczby, którą będzie liczyła jednostka oraz odmówił ujawnienia jej potencjalnej lokalizacji.

Czytaj też

Warto jednak zaznaczyć, że na moment pisania artykułu nie otrzymaliśmy oficjalnego potwierdzenia informacji ze strony Pentagonu. W czwartek, 14 września br. miał miejsce briefing prasowy z udziałem zastępcy sekretarza prasowego w Departamencie Obrony USA, Sabriny Singh. Wśród pytań z sali pojawił się temat planów utworzenia jednostki USSF w Japonii, natomiast Singh odmówiła udzielenia odpowiedzi i skierowała bezpośrednio do Sił Kosmicznych USA.

Tego typu ruch ze strony Stanów Zjednoczonych byłby kolejnym znaczącym wzmocnieniem w regionie. Przypomnijmy bowiem, że USSF posiadają już podobną jednostkę wojskową w Korei Południowej. Utworzona w grudniu 2022 r., zajmuje się przede wszystkim monitorowaniem, wykrywaniem i śledzeniem nadlatujących pocisków. Ma to także na celu ogólne wzmocnienie zdolności kosmicznych wojska oraz zwiększenie zdolność USA do zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim i w Azji Północno-Wschodniej.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. bezreklam

    Tymczasem Japonia wyzuca skazana wode (po Fukuszimie) do oceanu. KOrea POlydniwa miala zlozyc protest - ale nowy rzad - pod nciskiem USa- wybaczl nowemu sojusznikowi. Lider opozycji Koree poldnowej wobec tego zaczol strajk glodwy, NA to odpowiedzia jest postlat aresztu przez prezdenra Koreii. Oj dzieje sie...

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!