Reklama

Rynek globalny

Polska i Szkocja rozwijają współpracę w sektorze kosmicznym

Autor. NASA/PCINN

Klaster Technologii Kosmicznych (KTK), który zrzesza 47 czołowych polskich podmiotów działających w branży kosmicznej, dynamicznie zwiększa swoją działalność na arenie międzynarodowej. Po podpisaniu w lutym br. w Singapurze Memorandum of Understanding z Singapore Space and Technology Ltd. (SSTL), nadszedł czas na wspólne działania z organizacją Scottish Development International (SDI), która zrzesza kluczowe podmioty z sektora kosmicznego w Szkocji.

Reklama

Obiecujący i mocny akcent współpracy stanowi niedawno zakończony cykl spotkań online pomiędzy polskimi i szkockimi firmami kosmicznymi w ramach „Scotland - Poland Space Matchmaking Days". Wydarzenie skomentował Rafał Magryś, przewodniczący Rady Klastra Technologii Kosmicznych i wiceprezes EXATEL SA, który podkreślił, że jest przekonany, że spotkania pomiędzy podmiotami zaowocują nowymi umowami partnerskimi i możliwościami współpracy.

Reklama
Autor. Klaster Technologii Kosmicznych
Reklama

„Spotkania odbywały się przez trzy ostatnie miesiące. Cieszymy się, że spływa do nas pozytywny feedback od Uczestników. W ramach Scotland – Poland Space Matchmaking Days odbyło się 14 spotkań, w których w sumie uczestniczyło 28 podmiotów z Polski i Szkocji. Te spotkania zaowocowały nawiązaniem kilkudziesięciu nowych relacji biznesowych i pozwoliły uczestnikom KTK i SDI na wzajemne poznanie swoich członków oraz wzajemne poznanie naszych organizacji. Serdecznie dziękujemy Scottish Development International, szczególnie pani Annie Röder-Wozniak za współorganizację tego wydarzenia i świetną współpracę."

Czytaj też

O Klastrze Technologii Kosmicznych

W Polsce do 2021 roku nie było tego typu dużej ogólnopolskiej organizacji gospodarczej zrzeszającej podmioty sektora kosmicznego i tę lukę uzupełnił Klaster Technologii Kosmicznych. Organizacja powstała z inicjatywy EXATEL - polskiego operatora telekomunikacyjnego, dostawcy usług ITC (teleinformatycznych), cyberbezpieczeństwa oraz łączności satelitarnej. Klaster wspiera swoich członków na kilku płaszczyznach, m.in.:

  1. Pomaga podmiotom polskiego sektora kosmicznego nawiązać relacje biznesowe i znaleźć płaszczyzny współpracy;
  2. Otwiera dla Członków nowe relacje biznesowe z partnerami za granicą i przygotowuje grunt pod tworzenie konsorcjów wykonawczych;
  3. Promuje działalność Klastra i jego Członków oraz Partnerów;
  4. Zapewnia wsparcie finansowe działalności Klastra oraz wspiera Członków Klastra w pozyskaniu finansowania na ich projekty;
  5. Bierze udział w kształtowaniu polskiego prawa kosmicznego.

Źródło: Klaster Technologii Kosmicznych

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!