Reklama

Sektor krajowy

Polska i Singapur partnerami w kosmosie

Autor. Klaster Technologii Kosmicznych

Klaster Technologii Kosmicznych i Singapore Space & Technology Ltd podpisali protokół ustaleń o współpracy. Uroczyste wydarzenie miało miejsce 15 lutego br. podczas dorocznej, szesnastej już edycji Global Space and Technology Convenction w Singapurze, która odbywała się w dniach 15-16 lutego br. Sygnatariuszem po stronie Singapore Space & Technology Ltd była Lynette Tan, Chief Executive SSTL, natomiast po stronie Klastra Technologii Kosmicznych - Rafał Magryś, Przewodniczący Rady Klastra KTK.

Reklama

Jak mogliśmy się dowiedzieć, opisywana współpraca będzie dotyczyć obszaru rozwoju technologii kosmicznych i transferu wiedzy. Ma także wesprzeć Klaster Technologii Kosmicznych w podejmowanych działaniach na rynkach zagranicznych. Każdy z sygnatariuszy posiada liczne relacje w swoich krajach i za granicą, co umożliwia wzajemną pomoc w dotarciu do nowych partnerów biznesowych i wzajemne rekomendacje w tym obszarze. Rangę tego istotnego dla polskiego przemysłu kosmicznego wydarzenia podnosi fakt, że przy podpisaniu umowy obecny był również Minister Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych RP, nadzorujący Grupę Kapitałową EXATEL.

Reklama
Reklama

Przewodniczący Rady Klastra KTK, Rafał Magryś, podkreślił odnośnie do wydarzenia, że nie bez powodu pierwsza umowa partnerska Klastra została zawarta właśnie z firmą singapurską. Dodał, że KTK, podobnie jak SSTL, widzi rosnącą rolę przemysłu kosmicznego w gospodarkach państwowych i gospodarce globalnej. Należy przy tym pamiętać, że Singapur jest jednym z kilku centrów biznesowych i technologicznych świata. Jest także liderem przemysłu lotniczego i kosmicznego w regionie Pacyfiku. Singapurczycy cenią konkretne działania i są bardzo otwarci na współpracę z partnerami, którzy poważnie traktują zawierane partnerstwa.

Klaster Technologii Kosmicznych poszukuje właśnie takich partnerów: konkretnych, otwartych, godnych zaufania, będących liderami w obszarze technologii kosmicznych. Wierzymy, że współpraca Singapuru i Polski zaowocuje w postaci nowych technologii kosmicznych i wdrożeń nie tylko na skalę regionalną, ale i światową, i przyczyni się do wzrostu znaczenia obu państw w nowej globalnej gospodarce kosmicznej.
oznajmił Rafał Magryś
Autor. Klaster Technologii Kosmicznych

Czytaj też

Jak oznajmił Minister Maciej Małecki, Polska z roku na rok chce dynamicznie zwiększać swój udział w globalnym rynku kosmicznym, a jeden z celów Polskiej Strategii Kosmicznej zakłada osiągnięcie progu 3% udziałów w obrocie na europejskim rynku kosmicznym do 2030 r. Podkreślił on także inny, również ważny cel, którym jest znaczne zwiększenie wykorzystania danych satelitarnych przez administrację publiczną w celu skuteczniejszej realizacji zadań, szczególnie w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, gdyż cały świat jest obecnie świadkiem tego, jak ważna jest łączność satelitarna podczas wojny na Ukrainie. W związku z tym warto nie tylko mieć zaufanych partnerów w tej dziedzinie, ale posiadać swój niezależny ekosystem łączności satelitarnej.

W bezpieczeństwie informacji przekazywanych przy użyciu systemów satelitarnych coraz większą wagę odgrywa technologia kwantowa, szczególnie kwantowe szyfrowanie informacji i dystrybucja klucza kwantowego. O tych obszarach współpracy chcemy z podmiotami singapurskimi rozmawiać, w tych obszarach działają również podmioty z polskiego sektora kosmicznego, między innymi EXATEL. Nie stoimy z boku, kiedy inne kraje włączają się w trwający bieg ku przyszłości. W osiągnięciu naszych celów niezbędna jest wymiana wiedzy i doświadczenia w zakresie technologii kosmicznych. Usługi i produkty rynku kosmicznego wspierają bardzo nasze codzienne życie tu, na Ziemi, ale wymagają wykwalifikowanych kadr. Właśnie dlatego podpisujemy to porozumienie z naszym Partnerem z Singapuru, żeby współpracować i wymieniać się wiedzą i doświadczeniem, aby odpowiadać na coraz to nowe potrzeby naszych społeczeństw i gospodarek.
dodał Minister Maciej Małecki

Czytaj też

Klaster Technologii Kosmicznych działa na rzecz współpracy i promocji polskiego przemysłu kosmicznego. Organizacja powstała z inicjatywy EXATEL – polskiego operatora telekomunikacyjnego i skupia czołowe podmioty z sektora kosmicznego. W skład Klastra wchodzą najważniejsze krajowe firmy komercyjne (zarówno prywatne, jak i spółki Skarbu Państwa), organizacje naukowo-badawcze, przedstawiciele środowiska akademickiego oraz instytucje otoczenia sektora kosmicznego. Więcej informacji o KTK znajduje się pod poniższym linkiem.

Z kolei Singapore Space and Technology Ltd (SSTL) to pozarządowa organizacja kosmiczna z siedzibą oczywiście w Singapurze. Misją SSTL jest rozwój technologii kosmicznych poprzez łączenie różnych graczy w rozwijającym się sektorze kosmicznym z agencjami rządowymi w regionie, firmami technologicznymi B2B i B2C oraz organizacjami pozarządowymi. Nacisk kładziony jest na przyspieszenie przyjmowania i komercjalizacji innowacji związanych z przestrzenią kosmiczną oraz rozwijanie talentów kosmicznych szybciej niż konkurencja.

Źródło: materiał przygotowany we współpracy z Exatel S.A.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!