Reklama

Rynek globalny

Rheinmetall i ICEYE. Dane satelitarne dla nowoczesnych systemów pola walki

Konstelacja satelitów ICEYE.
Konstelacja satelitów ICEYE.
Autor. ICEYE

Niemiecka firma Rheinmetall ogłosiła podpisanie umowy z fińską-polską spółką ICEYE, na mocy której rozwiązania satelitarne zostaną zintegrowane z nowoczesnymi systemami pola walki od spółki z siedzibą w Düsseldorfie. To kolejny krok poczyniony przez Rheinmetall w drodze na rynek kosmiczny.

Najnowszy komunikat od niemieckiego koncernu nie opisuje konkretnych systemów pola walki, które mają zostać zintegrowane z rozwiązaniami od ICEYE w ramach podpisanej umowy. Pewnym jest natomiast, że oferowane produkty zyskają dostęp do najwyżej klasy jakości zobrazowań satelitarnych wykonywanych przy użyciu technologii SAR (Synthetic Aperture Radar).

Dziedzina kosmiczna stanowi integralną część strategii obronnej i ma ogromne znaczenie dla naszych klientów wojskowych. Jesteśmy przekonani, że nasze połączone możliwości pozwolą nam opracować innowacyjne podejście, aby w przyszłości oferować niestandardowe rozwiązania dla naszych klientów wojskowych” - powiedział Armin Papperger, dyrektor generalny Rheinmetall AG.

Reklama

Umowa między spółką z siedzibą w niemieckim Düsseldorfie a ICEYE zakłada nie tylko modernizację systemów pola walki, ale zawiera również aspekt biznesowy. Rheinmetall stał się bowiem wyłącznym dystrybutorem satelitów SAR od fińsko-polskiej spółki na rynek niemiecki oraz węgierski.

Warto zauważyć, że umowa wpisuje się w długoterminową strategię kosmiczną Rheinmetall, której koncepcja została zaprezentowana podczas targów ILA Berlin w czerwcu 2024 r. Koncern skupi się na poszukiwaniu rozwiązań technologicznych NewSpace, szczególnie w obszarze integracji systemów oraz wykorzystania danych rozpoznawczych, pochodzących z satelitów.

Jednym z pierwszych kroków poczynionych przez niemiecki koncern jest inwestycja w ICEYE, zrealizowana za pomocą spółki zależnej Rheinmetall Nordic.

Reklama

Współpraca z ICEYE nie powinna zatem dziwić. Na światowym rynku działa kilka firm, które oferują produkty z zakresu radarowej obserwacji Ziemi. Na ten moment światowym liderem jest fińsko–polskie przedsiębiorstwo ICEYE, funkcjonujące na rynku technologii kosmicznych, które rozpoczęło swoją działalność w 2014 r.

Autor. ICEYE

Od tego czasu na przestrzeni kolejnych lat rozwiązania spółki uległy rozwojowi. Od 2018 roku w przestrzeń kosmiczną wystrzelono ponad 30 satelitów tego rodzaju wyprodukowanych przez ICEYE, a na 2024 r. zaplanowano wyniesienie przynajmniej 20 kolejnych. Więcej informacji na temat rozwiązań fińsko-polskiej spółki jest dostępnych TUTAJ.

Reklama

Satelity z technologią SAR to doskonałe rozwiązanie, które swoją skuteczność udowodniły m. in. w trwającej wojnie w Ukrainie. Radar pozwala na generowanie obrazu niezależnie od pogody oraz pory dnia i nocy. Przy tak wymagających warunkach pogodowych, tego typu rozwiązanie, z dodatkiem różnych trybów obrazowania od ICEYE, zapewnia przewagę w zakresie rozpoznania i planowania.

Warto też zwrócić uwagę, że ponad 50% wszystkich zdjęć satelitarnych które są obecnie wykonywane nad Ukrainą to właśnie obrazy z satelitów ICEYE. Jesteśmy tam głównym dostarczycielem informacji. Współpracujemy w tym zakresie także z NATO. To my otrzymujemy ich więcej niż nasza konkurencja. To ewenement na skalę światową, a powodem jest to, że nasz produkt jest po prostu na chwilę obecną lepszy od innych.” - powiedział w specjalnym wywiadzie dla redakcji Space24.pl Rafał Modrzewski, prezes i współzałożyciel firmy ICEYE.

Reklama

Komentarze

    Reklama