Reklama

Rynek globalny

Rocket Lab zapewni zasilanie europejskiej sieci satelitarnej

Autor. Airbus

Amerykańska firma Rocket Lab zapewni zasilanie satelitów konstelacji OneWeb nowej generacji. Kontrakt w tym celu został przyznany przez firmę Airbus, która odpowiada za rozbudowę sieci.

Ostatnie miesiące to zdecydowanie udany czas dla firmy Rocket Lab. Jest to jedna z największych firm kosmicznych na świecie, której flagowym produktem jest system nośny Electron. W ubiegłym roku zaliczył on łącznie 14 lotów orbitalnych, z kolei dwie dodatkowe misje zostały wykonane przez jego suborbitalną wersję o nazwie HASTE. Działalności Rocket Lab nie skupia się jedynie na rakietach, czego przykładem jest najnowszy z otrzymanych kontraktów.

Reklama

Amerykańsko-europejska współpraca

12 marca br. amerykańska spółka poinformowała, że została zakontraktowana przez firmę Airbus w celu zapewnienia zasilania konstelacji OneWeb nowej generacji. Na podstawie umowy Rocket Lab dostarczy wysoce wydajne panele słoneczne dla łącznie 100 nowych satelitów europejskiej sieci, która jest rozwijana na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

W komunikacie firmy czytamy, że dostarczone panele będą w stanie zapewnić moc do około 80 kW. Rocket Lab podkreśla, że jest to wystarczająca moc, np. do zasilenia 16 teleskopów kosmicznych wielkości Hubble’a. Z informacji przekazanych przez amerykańską spółkę wynika, że dostarczonych zostanie łącznie 200 paneli, w tym podłoża paneli kompozytowych z włókna węglowego, ogniwa słoneczne i zespoły fotowoltaiczne.

Warto zauważyć, że nie jest to pierwsza tego typu współpraca Rocket Lab i Airbusa. W 2021 r. amerykańska firma dostarczyła Airbusowi ponad 450 zestawów paneli słonecznych na potrzeby pierwszej floty satelitów sieci OneWeb. Teraz europejski gigant planuje zbudować pierwszą partię satelitów nowej generacji. Ich dostarczenie zaplanowano na 2026 r.

Reklama

Nowe satelity mają umożliwić kluczowe ulepszenia technologiczne, w szczególności integrację naziemną z siecią 5G, a także zapewnią kompatybilność architektury technologicznej z planowaną w Europie konstelacją wieloorbitalną IRIS².

O sieci OneWeb

Obecnie sieć satelitów telekomunikacyjnych OneWeb liczy 648 operacyjnych jednostek na orbicie. Ich celem jest zapewnianie usług dostępu do Internetu o wysokiej przepustowości i niskich opóźnieniach dla komercyjnych klientów instytucjonalnych i sektora publicznego. Pierwsze z satelitów sieci OneWeb zostały wyniesione jeszcze w 2019 r.

W 2020 r. firma OneWeb ogłosiła upadłość po tym jak nie udało jej się zebrać niezbędnego kapitału na dokończenie wdrożenia pozostałej części sieci. Rok później największe udziały w firmie posiadały: indyjska firma Bharti Global , francuski dostawca usług satelitarnych Eutelsat oraz rząd Wielkiej Brytanii. W 2023 r. Eutelsat ogłosił zakończenie fuzji z OneWeb i utworzenie nowej spółki „Eutelsat Group” z siedzibą w Paryżu.

Reklama

Zaaprobowana przez akcjonariuszy fuzja miała na celu stworzenie europejskiego giganta internetu satelitarnego, który stanie się konkurencją dla konstelacji satelitów Starlink Elona Muska. Przedstawiciele firmy Eutelsat podkreślali także, że połączenie działalności uważają za kluczowe dla zaspokojenia przyszłego zapotrzebowania na łączność na całym świecie. Biorąc pod uwagę obecną sytuację międzynarodową można stwierdzić, że był to zdecydowanie potrzebny krok.

Źródło: Rocket Lab/Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama