Reklama

Rynek globalny

SIły Kosmiczne USA przydzieliły kontrakty na kolejne misje wojskowe

Autor. SpaceX via Twitter

Amerykańskie Siły Kosmiczne (US Space Force;USSF) poinformowały o przydzieleniu kolejnych 21 misji firmom z amerykańskiego sektora kosmicznego w ramach programu National Security Space Launch Phase 2. Przypomnijmy, że wytypowanymi do tego projektu firmami zostały jeszcze w 2020 r. SpaceX oraz United Launch Alliance (ULA). Systemy nośne wyznaczonych podmiotów pomogą zrealizować kolejne zadania z zakresu zwiększania bezpieczeństwa kraju.

Reklama

Wraz z końcem października br. Siły Kosmiczne USA ogłosiły przydzielenie kolejnych 21 misji, których celem będzie zwiększenie bezpieczeństwa narodowego. Zlecenia o łącznej wartości ok. 2,5 mld USD zostały przyznane firmom SpaceX oraz United Laaunch Alliance (ULA) w ramach uzupełnienia kontraktu z programu National Security Space Launch Phase 2. ULA otrzymała 11 misji o wartości 1,3 mld USD, a SpaceX 10 misji o wartości 1,23 mld USD.

Reklama

Misje mają zostać wykonane w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat. ULA wykorzysta do tego swój system nośny Vulcan Centaur, który wkrótce, bo już w grudniu br. powinien odbyć swój dziewiczy lot, z kolei SpaceX wykona siedem misji rakietą Falcon 9 oraz trzy misje rakietą Falcon Heavy. Początkowo Faza 2 programu NSSL miała składać się z 34 misji. US Space Force ogłosiło wcześniej, że 60% misji trafi do ULA, a 40% do SpaceX, lecz zwiększone zapotrzebowanie na starty związane z bezpieczeństwem narodowym zwiększyło Fazę 2, a Space Force przydzieliło 48 misji w trakcie trwania programu, z których ULA otrzymała 26, a SpaceX 22.

Czytaj też

Przydzielone 31 października br. starty zostaną wykonane na potrzeby różnych instytucji państwowych, w tym dla Narodowego Biura ds. Rospoznania (NRO), Agencji Rozwoju Kosmicznego (SDA) oraz samych Sił Kosmicznych USA. W przypadku ULA to misje o oznaczeniach GPS 3-9, NROL-73, NROL-56, STP-5, SILENTBARKER 2/NROL-118, GPS 3F-1, NROL-100, USSF-95, NROL-109, SDA T2TL-B i USSF-25.

Reklama

W przypadku SpaceX będą to SDA T1TL-F, SDA T1TR-A, USSF-57, NROL-77, SDA T1TR-E, GPS 3-10, USSF-75, SDA T2TL-A, SDA T2TL-C i USSF-70. Warto także wspomnieć, że SILENTBARKER 2/NROL-118 to wspólna misja NRO i Sił Kosmicznych mająca na celu zapewnienie odpowiednich zdolności z zakresu świadomości sytuacyjnej w domenie kosmicznej dla Departamentu Obrony, a także społeczności wywiadowczej.

Należy jednak pamiętać, że rakieta Vulcan Centaur firmy ULA musi odbyć dwa udane loty orbitalne, aby zakwalifikować się do startów w programie NSSL. Okno startowe na pierwszy lot trwa od 24 do 26 grudnia br., natomiast w przypadku nieodpowiednich warunków lub problemów technicznych, będzie można wykonać start także w styczniu 2024 r. Dyrektor generalny ULA podkreślił, że na obecny moment przygotowania do debiutu przebiegają zgodnie z planem.

Czytaj też

Siły Kosmiczne USA przygotowują się do dalszego rozwoju programu NSSL, a dokładniej fazy 3 (Phase 3). Jak poinformował CNBC News, władze wkrótce rozpoczną proces przeglądu ofert firm, które zgłosiły się do uczestnictwa w programie i spodziewa się ogłosić zwycięzców w październiku 2024 r. Przypomnijmy, że National Security Space Launch (NSSL) to amerykański program rządowy, który umożliwia nabywanie usług startowych, mających na celu zapewnienie stałego dostępu do przestrzeni kosmicznej dla krytycznych misji bezpieczeństwa narodowego.

Źródła: SpaceNews, CNBC News, Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama