Reklama

Rynek globalny

SpaceX pomoże w deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Autor. NASA Johnson via Flickr

NASA poinformowała, że przyznała firmie SpaceX kontrakt na zaprojektowanie i zbudowanie specjalnej technologii do przeprowadzenia deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ma to nastąpić około 2030 roku. Zadanie pierwotnie powierzono Rosji przy użyciu jej silników rakietowych.

26 czerwca br. amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała o wyborze podmiotu, który pomoże w deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kontrakt o wartości 843 mln USD został przyznany firmie SpaceX, której zadaniem będzie zaprojektowanie i budowa specjalnego pojazdu, który w sposób bezpieczny zakończy działalność ISS. Ma do tego dojść około 2030 r., natomiast dokładna data będzie zależeć od różnych czynników i może jeszcze ulec zmianie.

Reklama

Planowany statek kosmiczny, zwany Amerykańskim Pojazdem Deorbitacyjnym (USDV), zostanie przyłączony do ISS przed jej zamknięciem. Podczas deorbitacji USDV odpali swoje silniki, aby znacznie spowolnić prędkość poruszania się stacji. Zmniejszy to jej orbitę i ostatecznie doprowadzi do wejścia w atmosferę ziemską nad wyznaczonym obszarem nad Pacyfikiem.

Projekt SpaceX ma zapewnić bezpieczne i kontrolowane zakończenie misji ISS, minimalizując ryzyko dla ludzi i ich mienia na Ziemi. Część elementów stacji spłonie w atmosferze, część szczątków może jednak spaść na Ziemię. Wcześniejszy plan opierał się na rosyjskim manewrze z użyciem silników rakietowych. Jednak w obliczu aktualnej sytuacji geopolitycznej NASA nie chce się uzależniać od partnera. Rosja zapowiedziała też wcześniej , że wsparcie w zakresie projektu ISS będzie kontynuowane do 2028 r.

Warto zaznaczyć, że ISS będzie kontynuować działalność do czasu, aż komercyjne stacje kosmiczne znajdą się na orbicie i będą gotowe do przyjmowania załóg. Kwestia deorbitacji to skomplikowana operacja wymagająca starannego planowania i wykonania, ale współpraca w tym zakresie między NASA a SpaceX stanowi istotny krok w kierunku zapewnienia Ameryce niezależnych zdolności działań w kosmosie.

Reklama

Pierwszy moduł Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) o nazwie Zaria (rosyjska część) został wyniesiony 20 listopada 1998 r. i od tego czasu była rozbudowywana o kolejne elementy, które służyły astronautom do zamieszkiwania i prowadzenia badań naukowych. W programie ISS biorą udział Stany Zjednoczone, Kanada, Rosja, Japonia oraz państwa członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!