Rynek globalny
USA łagodzą przepisy eksportu technologii kosmicznych
Departament Handlu USA ogłosił zmiany regulacyjne, które ułatwią firmom ze Stanów Zjednoczonych sprzedaż technologii kosmicznych zagranicznym podmiotom. „Zmiany mają wspierać innowacyjność i przywództwo technologiczne USA, chroniąc jednocześnie interesy bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej USA” - czytamy w komunikacie.
W ostatnich dniach rząd Stanów Zjednoczonych wprowadził nowe regulacje prawne, które łagodzą ograniczenia amerykańskich firm w zakresie sprzedaży technologii kosmicznych sojusznikom i partnerom. Informacje zostały przekazane 17 października przez jedego z urzędników Departamentu Handlu, który podzielił się szczegółami zaktualizowanych przepisów podczas spotkania z dziennikarzami.
Głównym celem wprowadzonych zmian jest wzmocnienie konkurencyjności amerykańskiego przemysłu kosmicznego. Zmiany te spowodują, że wiele technologii z tego obszaru zostanie zaklasyfikowanych jako produkty komercyjne, a nie broń. Ułatwienia regulacyjne dotyczą sprzedaży m.in. satelitów, systemów nośnych, robotyki czy elementów infrastruktury kosmicznej.
Niektóre z wrażliwych technologii nie będą już wymagały licencji na wysyłkę do ponad 40 krajów, w tym do Kanady, Australii, Japonii, Korei Południowej oraz większości członków Unii Europejskiej. Anonimowy urzędnik z Departamentu Handlu USA zaznczył jednak, że chociaż przepisy mają na celu usprawnienie eksportu to odpowiednie zabezpieczenia pozostaną na miejscu, aby uniemożliwić przeciwnikom, takim jak Chiny i Rosja, dostęp do wrażliwych technologii.
Jak to wygląda w praktyce? Świetnym przykładem mogą być komercyjne satelity, które zostaną tym samym usunięte z amerykańskiej Munitions List, która podlega bardzo restrykcyjnym przepisom ITAR (International Traffic in Arms Regulations) i obejmuje artykuły lub usługi związane z branżą obornną i kosmiczną.
Trafią one na bardziej elastyczną listę kontroli towarów. Pomoże to zwiększyć firmom swoją obecność za granicą i jednocześnie wzmonić bezpieczeństwa narodowe sojuszników.
Warto w tym kontekście zauważyć, że wprowadzone regulacje mogą pomóc Stanom Zjednoczonym m.in. w realizacji trójstronnego paktu bezpieczeństwa AUKUS między Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi i Australią. Został on utworzony w 2021 r. w odpowiedzi na rosnącą potęgę Chin w regionie Indo-Pacyfiku. Część paktu koncentruje się właśnie na dzieleniu się technologią.
Przemysł kosmiczny od dawna jest powiązany z technologiami obronnymi, co czyni go przedmiotem złożonego procesu licencjonowania ITAR. „_Modernizacja naszych kontroli związanych z przestrzenią kosmiczną, aby nadążać za dzisiejszym komercyjnym środowiskiem innowacji kosmicznych i polityką zagraniczną, ma kluczowe znaczenie” — podkreślił Podsekretarz Handlu ds. Przemysłu i Bezpieczeństwa Alan F.
Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa USA (Bureau of Industry and Security – BIS) opisało, że aktualizacje odzwierciedlają zaangażowanie administracji Biden-Harris w utrzymanie przywództwa USA w kosmosie, ochronę bezpieczeństwa narodowego oraz wzmocnienie zagranicznych sojuszy.
Całość oświadczenia i więcej szczegółów w tym temacie znajduje się pod załączonym linkiem.