Rynek globalny
USA wzmocni możliwości radarowej obserwacji Ziemi
Amerykańska firma Capella Space, która na co dzień zajmuje się obrazowaniem radarowym z syntetyczną aperturą (SAR) zapowiedziała stworzenie nowej, zależnej spółki, która będzie skoncentrowana na rynku obronnym. Ma to na celu zwiększenie dostępu do obserwacji Ziemi dla wybranych klientów z sektora obronnego Stanów Zjednoczonych.
Wraz z początkiem lutego br. amerykańska firma kosmiczna Capella Space poinformowała, że założy osobną spółkę, której celem będzie obsługa klientów rządowych w USA. Decyzja jest argumentowana rosnącym zapotrzebowaniem organizacji wywiadowczych i obronnych na technologię radarów z syntetyczną aperturą (SAR), w czym specjalizuje się właśnie wspomniana firma. Przypomnijmy, że technologia radaru SAR nie potrzebuje przejrzystego, bezchmurnego nieba do gromadzenia zdjęć – satelity wyposażone w SAR są w stanie prowadzić swoje obserwacje przez całą dobę i we wszystkich warunkach pogodowych.
Today we are announcing our wholly-owned subsidiary, Capella Federal! This will allow us to further support of our U.S. government and defense agency customers so we can provide our SAR imagery with increased security and continued on-demand reliability. https://t.co/N1ZtcMN1da
— Capella Space (@capellaspace) January 31, 2023
Technologia ta cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony Departamentu Obrony USA oraz społeczności wywiadowczej, gdyż dostarczyła kluczowych informacji na temat ruchów rosyjskich oddziałów na Ukrainie. Z dostępnych informacji wynika, że nowa spółka - Capella Federal - będzie kierowana przez Erica Traupe, czyli emerytowanego oficera piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych, który wcześniej był także asystentem dyrektora CIA. W komunikacie spółki czytamy, że Capella Space od początku swojej działalności ściśle współpracuje z sektorem publicznym. Wcześniej podpisała umowy m.in. z National Reconnaissance Office (NRO), National Geospatial-Intelligence Agency, U.S. Air Force, U.S. Navy, U.S. Space Force.
Czytaj też
Capella Space informuje, że nowa spółka będzie dostarczać obrazy wyłącznie klientom rządowym, a jej analitycy będą pracować w tajnych obiektach. Na początku skupi się na pozyskiwaniu rozszerzonych danych i analityce z istniejących jednostek satelitarnych informując dzięki temu o punktach krytycznych dla misji związanych z bezpieczeństwem narodowym, natomiast w późniejszym czasie oferowane możliwości mają zostać ulepszone pod wymagania rządowych klientów, aby umożliwiały większą globalną przejrzystość. Jak oznajmił prezes Capella Space Payam Banazedeh, Capella Federal pozwoli na ciągłe wsparcie z orbity i zapewni niektórym z najcenniejszych klientów niezbędne narzędzia do podejmowania krytycznych, potencjalnie ratujących życie decyzji.
Ta specjalistyczna forma teledetekcji pozwala na dokładne rejestrowanie obrazów terenu z zastosowaniem mikrofal. Umożliwia to prowadzenie obserwacji w warunkach nikłej widoczności – nawet w sytuacji pełnego zachmurzenia, zadymienia oraz w nocy. Dowodem na niezwykłą przydatność radarowych obserwacji satelitarnych było w ostatnim czasie wykorzystywanie owego rozwiązania technologicznego do obserwacji rosyjskich wojsk na Ukrainie. Jest to o tyle istotna możliwość, gdyż większość czasu w roku niebo nad Ukrainą jest silnie zachmurzone. Zdecydowanie utrudnia to prowadzenie obserwacji z orbity i tym samym wsparcie dla broniącej się Ukrainy. Również Japonia inwestuję w satelity z radarem SAR, ale w tym przypadku jest to element zabezpieczenia przed zagrożeniem ze strony Korei Północnej.
Czytaj też
Warto przypomnieć, że również w Polsce rozwijamy zdolności radarowej obserwacji Ziemi, za co szczególnie odpowiedzialna jest spółka ICEYE. Jest to koncern specjalizujący się w stałym monitoringu Ziemi z wykorzystaniem radarowego obrazowania satelitarnego oraz zapewnianiu precyzyjnych danych m.in. na rzecz zwalczania skutków klęsk żywiołowych. Wśród klientów firmy znajdują się różni odbiorcy państwowi (m.in. siły zbrojne Finlandii, Stanów Zjednoczonych, a także rządy Wielkiej Brytanii oraz Brazylii), którzy korzystają z konstelacji satelitów SAR należącej do ICEYE. Na całą sieć urządzeń z syntetyczną aperturą radarową obecnie składa się 21 instrumentów umieszczonych w przestrzeni kosmicznej.