Reklama

Sektor krajowy

ICEYE z udaną rundą finansowania. 93 mln USD na dalszy rozwój

Autor. ICEYE [iceye.com]

17 kwietnia br. polsko-fińskie przedsiębiorstwo ICEYE ogłosiło podpisanie finalnej umowy na kolejną rundę finansowania. Dzięki temu na dalszy wzrost i rozwój spółki pozyskano z rynku dodatkowe 93 mln USD. ICEYE od lat pozostaje liderem w zakresie obserwacji Ziemi, monitorowania zmian czy analizowania katastrof naturalnych z wykorzystaniem zobrazowań pozyskiwanych przez należące do firmy satelity wyposażone w radary z syntetyczną aperturą (SAR).

Najnowsza runda finansowania bazuje na znaczącym sukcesie rundy Serii D z lutego 2022 r. Dzięki obecnej aktywności całkowita kwota zebranego kapitału zwiększyła się do 438 mln USD. Obecna runda prowadzona jest przez fiński fundusz majątkowy Solidium Oy, a udział w niej biorą podmioty takie jak Move Capital Fund I (ogólnoeuropejski fundusz Growth Equity wspierający europejskich liderów technologii działających w obszarze B2B), Blackwells Capital, Christo Georgieva (przedsiębiorca z obszaru fintech) oraz inwestorzy już wcześniej zaangażowani w rozwój spółki.

Firma ICEYE zakończyła rok 2023 z ponad 100 mln USD przychodu, co stanowi istotny krok na drodze do osiągnięcia przez nią pełnej rentowności. Świeżo pozyskane finansowanie jeszcze przyspieszy inwestycje spółki w dalszą rozbudowę największej na świecie konstelacji satelitów SAR, poszerzy portfolio innowacyjnych produktów subskrypcyjnych oraz danych firmy.

Reklama

Dodatkowy kapitał z całą pewnością wzmocni następną fazę wzrostu przedsiębiorstwa, gdyż ICEYE będzie się dalej opierać na:

  • Znacznej dynamice dalszego rozwoju misji firmy, czemu sprzyjać będzie wzmożone zainteresowanie rządów sojuszniczych państw zarówno militarnymi, jak i cywilnymi produktami i usługami możliwymi do zaoferowania dzięki satelitom SAR najnowszej generacji;
  • Szybkim przyroście oferty przyszłych danych SAR, nakierowanej na dostarczanie innowacyjnych produktów i niezawodnych możliwości gromadzenia danych, co pozwala niezwłocznie wykrywać i śledzić zmiany na powierzchni Ziemi, niezależnie od pory dnia, czy warunków pogodowych;
  • Dynamicznym rozwoju gotowych rozwiązań spółki, umożliwiającym znaczące inwestycje w narzędzia dedykowane powodziom czy pożarom, takie jak np. ICEYE Flood Insights i Wildfire Insights oraz przyszłe analizy zagrożeń dla rządów i organizacji komercyjnych.
Reklama

Jako polsko-fińska firma z kwaterą główną w Finlandii, witamy naszego najnowszego inwestora i członka zarządu - Solidium” - skomentował Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE. „To wsparcie ze strony krajowej i międzynarodowej społeczności inwestycyjnej pokazuje zaufanie do wizji ICEYE. Z wielką dumą łączymy się z naszymi najnowszymi inwestorami w dążeniu do tego, by ICEYE było liderem globalnego rynku technologii SAR i jej szerokich zastosowań”.

Reima Rytsölä, CEO Solidium, dodał: „Profil ICEYE doskonale wpisuje się w naszą zaktualizowaną strategię. ICEYE jest uznanym na całym świecie liderem w szybko rozwijającej się branży zaawansowanych technologii z wyraźnym potencjałem do przekształcenia się w spółkę giełdową o znaczeniu krajowym. ICEYE buduje niezrównane doświadczenie w sektorze technologii kosmicznych i nie tylko”.

Witold Witkowicz, prezes ICEYE Polska, stwierdził natomiast, że „ICEYE jest absolutnym liderem innowacji w sektorze rozpoznania satelitarnego. Zdając sobie sprawę z rosnących zagrożeń na świecie, rząd fiński podjął słuszną decyzję o zwiększeniu zaangażowania w spółkę. Polska, druga ojczyzna ICEYE, powinna baczniej obserwować globalne trendy i wyciągać wnioski”.

Źródło: Komunikat prasowy ICEYE

MATERIAŁ SPONSOROWANY

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!