Lot Polaka w kosmos. Znamy potencjalną datę startu

Pod koniec maja br. wystartuje komercyjna misja Ax-4. W ramach niej na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleci dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który będzie pełnił funkcję specjalisty misji.
Już niedługo czeka nas historyczne wydarzenie. Pod koniec maja br. na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej poleci biało-czerwona flaga, którą na miejscu dumnie będzie prezentował dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. Polak będzie członkiem misji Ax-4, która jest organizowana przez amerykańską firmę Axiom Space. W składzie załogi są również Peggy Whitson (USA), Shubhanshu Shukla (Indie) oraz Tibor Kapu (Węgry).
Ważny dzień dla Polski
Od wielu miesięcy czekamy na oficjalne informacje, które potwierdzą dokładną datę startu, W ostatnich tygodniach NASA potwierdziła, że misja wystartuje najwcześniej w maju 2025 r. Teraz jednak wiemy nieco więcej. Ben Cooper, czyli jeden z fotografów NASA, a także oficjalny fotograf Kennedy Space Center na Florydzie, poinformował, że start misji odbędzie się 29 maja br. o godz. 19:00 czasu polskiego.
Jest to oczywiście jedynie potencjalna data. Jak wiemy, w przypadku startów rakiet wszystko zmienia się dynamicznie. Wpływ mają na to m.in. warunki pogodowe czy kwestie techniczne w czasie przygotowań. Zatem termin może ulec jeszcze zmianie. Warto pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek problemów w maju, drugie okno startowe wypada w czerwcu.
Informacja przekazana przez fotografa NASA zawiera także miejsce startu. Będzie nim legendarna platforma LC-39A w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego. To właśnie z tego miejsca startowały misje Apollo, a także wykonano stąd wiele startów rakiet Falcon 9, czy też Falcon Heavy. Teraz będzie to szczególne miejsce również dla Polski, która po wielu latach ma ponownie możliwość wysłania swojego obywatela w misję kosmiczną.
Szczegóły misji
Warto pamiętać, że dr Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie pierwszym Polakiem w historii, który wejdzie na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Nie będzie tam jednak na wakacjach. W przeciągu kilkunastu dni wykona wiele eksperymentów naukowo-technologicznych, które zostały przygotowane przez polskie firmy i instytucje. Dotyczą one m.in. zdrowia astronautów, mikrobiomu, nowych materiałów oraz technologii, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji. Więcej szczegółów TUTAJ.
Chcąc podkreślić narodowy wymiar wyprawy, polski astronauta zabiera ze sobą wyjątkowy zestaw przedmiotów, które nawiązują do kluczowych osiągnięć Polski w nauce, kulturze i historii. Te symbole narodowej tożsamości dowodzą, że misja to nie tylko innowacje technologiczne, ale także dziedzictwo, które łączy pokolenia.

Autor. Polska Agencja Kosmiczna
Ax-4 będzie kolejną komercyjną misją Axiom Space. Udział Polaka w tej misji to wynik umowy podpisanej w 2023 r. pomiędzy Ministerstwem Rozwoju i Technologii a ESA na przygotowanie i przeprowadzenie polskiej misji technologicznej na ISS. Po stronie Polski w przygotowanie misji zaangażowana jest również Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), jako agencja wykonawcza MRiT.
„Ta misja to ogromna szansa i wyzwanie dla polskiego sektora kosmicznego. Przed polskim astronautą pracowite 14 dni na orbicie: 13 eksperymentów technologiczno-naukowych, 25 eksperymentów edukacyjnych, 4 połączenia z Ziemią. Chcemy wykorzystać naszą szansę, jaką jest misja IGNIS w 100 procentach” - podkreślił były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna.
O polskim astronaucie
Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski jest polskim astronautą projektowym w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), naukowcem i doktorem elektroniki. Pracował w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Jego badania naukowe koncentrują się na projektowaniu systemów elektronicznych o wysokiej niezawodności. Pochodzi z Łodzi, gdzie w 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką uzyskując tytuł mgr inż.

Aby zostać projektowym astronautą Europejskiej Agencji Kosmicznej Uznański-Wiśniewski musiał pokonać ponad 22 tys. kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach. Kandydaci przechodzili różnorodne testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu.