Reklama

Lot Polaka w kosmos. Znamy potencjalną datę startu

Autor. Space24.pl

Pod koniec maja br. wystartuje komercyjna misja Ax-4. W ramach niej na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleci dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który będzie pełnił funkcję specjalisty misji.

Już niedługo czeka nas historyczne wydarzenie. Pod koniec maja br. na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej poleci biało-czerwona flaga, którą na miejscu dumnie będzie prezentował dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. Polak będzie członkiem misji Ax-4, która jest organizowana przez amerykańską firmę Axiom Space. W składzie załogi są również Peggy Whitson (USA), Shubhanshu Shukla (Indie) oraz Tibor Kapu (Węgry).

Reklama

Ważny dzień dla Polski

Od wielu miesięcy czekamy na oficjalne informacje, które potwierdzą dokładną datę startu, W ostatnich tygodniach NASA potwierdziła, że misja wystartuje najwcześniej w maju 2025 r. Teraz jednak wiemy nieco więcej. Ben Cooper, czyli jeden z fotografów NASA, a także oficjalny fotograf Kennedy Space Center na Florydzie, poinformował, że start misji odbędzie się 29 maja br. o godz. 19:00 czasu polskiego.

Jest to oczywiście jedynie potencjalna data. Jak wiemy, w przypadku startów rakiet wszystko zmienia się dynamicznie. Wpływ mają na to m.in. warunki pogodowe czy kwestie techniczne w czasie przygotowań. Zatem termin może ulec jeszcze zmianie. Warto pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek problemów w maju, drugie okno startowe wypada w czerwcu.

Informacja przekazana przez fotografa NASA zawiera także miejsce startu. Będzie nim legendarna platforma LC-39A w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego. To właśnie z tego miejsca startowały misje Apollo, a także wykonano stąd wiele startów rakiet Falcon 9, czy też Falcon Heavy. Teraz będzie to szczególne miejsce również dla Polski, która po wielu latach ma ponownie możliwość wysłania swojego obywatela w misję kosmiczną.

Reklama

Szczegóły misji

Warto pamiętać, że dr Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie pierwszym Polakiem w historii, który wejdzie na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Nie będzie tam jednak na wakacjach. W przeciągu kilkunastu dni wykona wiele eksperymentów naukowo-technologicznych, które zostały przygotowane przez polskie firmy i instytucje. Dotyczą one m.in. zdrowia astronautów, mikrobiomu, nowych materiałów oraz technologii, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji. Więcej szczegółów TUTAJ.

Chcąc podkreślić narodowy wymiar wyprawy, polski astronauta zabiera ze sobą wyjątkowy zestaw przedmiotów, które nawiązują do kluczowych osiągnięć Polski w nauce, kulturze i historii. Te symbole narodowej tożsamości dowodzą, że misja to  nie tylko innowacje technologiczne, ale także dziedzictwo, które łączy pokolenia.

Przedmioty, które zabierze ze sobą polski astronauta w ramach misji Ax-4
Przedmioty, które zabierze ze sobą polski astronauta w ramach misji Ax-4
Autor. Polska Agencja Kosmiczna

Ax-4 będzie kolejną komercyjną misją Axiom Space. Udział Polaka w tej misji to wynik umowy podpisanej w 2023 r. pomiędzy Ministerstwem Rozwoju i Technologii a ESA na przygotowanie i przeprowadzenie polskiej misji technologicznej na ISS. Po stronie Polski w przygotowanie misji zaangażowana jest również Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), jako agencja wykonawcza MRiT.

„Ta misja to ogromna szansa i wyzwanie dla polskiego sektora kosmicznego. Przed polskim astronautą pracowite 14 dni na orbicie: 13 eksperymentów technologiczno-naukowych, 25 eksperymentów edukacyjnych, 4 połączenia z Ziemią. Chcemy wykorzystać naszą szansę, jaką jest misja IGNIS w 100 procentach” - podkreślił były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna.

    Reklama

    O polskim astronaucie

    Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski jest polskim astronautą projektowym w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), naukowcem i doktorem elektroniki. Pracował w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Jego badania naukowe koncentrują się na projektowaniu systemów elektronicznych o wysokiej niezawodności. Pochodzi z Łodzi, gdzie w 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką uzyskując tytuł mgr inż.

    Autor. Polska Agencja Kosmiczna via Twitter

    Aby zostać projektowym astronautą Europejskiej Agencji Kosmicznej Uznański-Wiśniewski musiał pokonać ponad 22 tys. kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach. Kandydaci przechodzili różnorodne testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu.

      Reklama

      Komentarze

        Reklama