Sektor krajowy
Pierwszy satelita Grupy WB wkrótce na orbicie
Należąca do Grupy WB spółka Radmor planuje wyniesienie na orbitę swojego pierwszego satelity. W planach firmy jest także stworzenie konstelacji składającej się z kilkunastu jednostek.
W ostatnich dniach Grupa WB zorganizowała śniadanie prasowe, na którym przekazała mediom informacje na temat realizowanych projektów. Wśród nich znalazła się zapowiedź misji demonstracyjnej pierwszego satelity, który jest opracowywany przez spółkę Radmor. Będzie to jednostka wyposażona w radar z syntetyczną aperturą (Synthetic Aperture Radar – SAR).
Demonstracja technologii
Z przekazanych informacji wynika, że wyniesienie pierwszego satelity SAR od Grupy WB planuje się obecnie na 2025 r. Nie przekazano więcej szczegółów m.in. na temat operatora systemu nośnego czy czasu trwania misji. Wiemy jednak, że przetestowanie pierwszej jednostki na orbicie będzie stanowiło podstawę do zrealizowania ambitnych planów, które zostały zapowiedziane już kilka miesięcy temu.
W trakcie targów MSPO 2024 w Kielcach Grupa WB oficjalnie ogłosiła utworzenie Centrum Technologii Kosmicznej. Uzgodniono lokalizację CTK w Gdyni i zapewniono pełen transfer niezbędnych technologii tak, aby Grupa WB mogła samodzielnie, w oparciu wyłącznie o własne technologie w 100 proc. produkować niezależnie od poddostawców satelity wyposażone w radary z syntetyczną aperturą (SAR).
Docelowo Grupa WB chce zaoferować Polsce konstelację złożoną z 16 takich jednostek. W trakcie prezentacji zapewniono, że będzie to system technologicznie niezależny od czynników zagranicznych i przede wszystkim wpisujący się w krajowe potrzeby w tym zakresie. Na ostatnim spotkaniu z mediami prezes Grupy Piotr Wojciechowski zaznaczył, że taka konstelacja mogłaby być gotowa w ciągu mniej niż trzech lat od chwili jej zamówienia.
Oferta dla wojska
Grupa WB opisała, że ich konstelacja zapewni dostęp do danych obserwacji Ziemi 24 godziny na dobę bez względu na na pogodę. Tym właśnie charakteryzują się satelity syntetycznego zobrazowania radarowego SAR. Ze względów bezpieczeństwa istotny jest także czas rewizyty (czas między zdjęciami z tego samego miejsca) dla naszego regionu, który w przypadku tego systemu ma wynosić około 60 minut.
Grupa WB podkreśliła, że konstelacja byłaby w pełni kontrolowana przez Siły Zbrojne WP, więc żaden z sojuszników nie będzie mógł ograniczyć lub wyłączyć dostępnych funkcjonalności. Co więcej, w przypadku uszkodzenia niezbędnych stacji naziemnych w regionie będzie możliwe kontroli i odbioru danych z rezerwowego ośrodka. Nie podano wartości oferowanego rozwiązania, natomiast opisano, że ”cena jest zbliżona do rozwiązań komercyjnych”.
Z informacji przekazanych jeszcze we wrześniu br. wynika, że opracowany przez Centrum Technologii Kosmicznych system ma charakteryzować nowoczesność. ”To światowej klasy rozwiązanie połączone z unikalną polską kryptografią” - opisano. Przekazano także informacje na temat potencjalnego partnera zagranicznego.
„Centrum Technologii Kosmicznych rozważa pozyskanie technologii od kilku różnych partnerów. Stąd podpisanie na XXXII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego porozumienia między spółkami GRUPY WB (WB Electronics S.A., RADMOR S.A. i WB Centrum Kompozytów) i Hanwha Systems badającego wspólne możliwości biznesowe i promujące działania marketingowe.” - informuje komunikat prasowy z 5 września br.