Reklama

Sektor krajowy

Polska firma kosmiczna podpisała przełomowy kontrakt

Autor. NASA

Thorium Space, czyli polska firma działająca w sektorze kosmicznym, podpisała z Sivers Semiconductors kontrakt o wartości 1,85 mln USD na opracowanie i wdrożenie do produkcji na rynku globalnym chipsetów dla terminali naziemnych SATCOM oraz najnowszej generacji satelitów definiowanych cyfrowo.

Reklama

W ramach kontraktu, opracowane zostaną cztery innowacyjne układy scalone MMIC, pozwalające na realizację aktywnych elektronicznie sterowanych anten płaskich w paśmie Ka, zarówno w terminalach naziemnych (pozwalających na równoległą łączność z wieloma satelitami na różnych orbitach – tzw. „make it before brake it"), a także unikatowy na rynku Światowym chipset kosmiczny do zastosowań na pokładzie satelit telekomunikacyjnych. (oba rozwiązania wyprzedzają o co najmniej dwie generacje obecnie dostępne rozwiązania konkurencji).

Reklama

Celem szerszej współpracy firm, w pierwszych fazach rozwoju, jest dostarczenie przez Thorium Space działających próbek inżynieryjnych kilku różnych dedykowanych chipów w paśmie milimetrowym Ka dla zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej. W następnej fazie, nieuwzględnionej obecną umową, spółka planuje osiągnąć znaczny potencjał rozwoju wspomnianych chipów, które będą dalej rozwijane, kwalifikowane i przygotowywane do masowej produkcji. Chipsety będą wspierać zarówno segment naziemny, jak i kosmiczny, a wprowadzenie ich do masowej produkcji planowane jest w drugiej połowie 2024 r.

Współpraca z Sivers to jest dokładnie to, na co czekaliśmy od pierwszego dnia w Thorium Space. Dzisiaj jesteśmy pewni, że możemy opracować i dostarczyć najlepsze w swojej klasie, najnowocześniejsze, aktywne rozwiązania antenowe dla globalnego segmentu naziemnego i kosmicznego bez żadnych kompromisów.
Paweł Rymaszewski, CEO/CTO Thorium Space

Czytaj też

Warto zaznaczyć, że Sivers Semiconductors to firma technologiczna, dostarczająca układy scalone i zintegrowane moduły w swoich dwóch obszarach biznesowych: bezprzewodowym i fotonicznym. Prace rozwojowe w ramach obecnie zawartej umowy rozpoczną się już w marcu 2023 roku i potrwają cały bieżący rok. Sivers szacuje zapotrzebowanie rynku na opracowywanie chipów na 5 mld USD w okresie 2023-2030.

Reklama

Anders Storm, będący CEO firmy Sivers Semiconductors skomentował, że jest bardzo zadowolony ze współpracy z Thorium Space przy tym projekcie, mającym na celu wprowadzenie, jak opisał, najlepszych w swojej klasie chipsetów do ich rozwiązań naziemnych i kosmicznych. Dodał, że po raz pierwszy firma dostarczy rozwiązania do zastosowań kosmicznych, a współpraca z taką firmą jak Thorium Space zapowiada się niezwykle interesująco.

Czytaj też

Przypomnijmy, że Thorium Space Sp. z o.o. firma z sektora zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej (Space Advanced Communication Company). Zajmuje się projektowaniem nowatorskich rozwiązań technologicznych w zakresie konstruowania pojazdów kosmicznych i inteligentnych anten macierzowych, mających zastosowanie w branży kosmicznej i sektorze obronności. Posiada biura we Wrocławiu i Warszawie.

Źródło: Thorium Space

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!