Reklama

Sektor krajowy

Polska spółka zaprojektuje sondy badawcze dla misji komicznej ESA

Autor. Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Firma Creotech Instruments poinformowała, że została wybrana do zaprojektowania sześciu sond kosmicznych dla jednej z misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jednostki muszą być odporne na radiację, gdyż będą częścią misji naukowej „Plasma Observatory”. Koszt całej misji szacowany jest na ok. 0,5 mld EUR.

25 lipca br. to kolejny ważny dzień dla sektora kosmicznego w Polsce, bowiem firma Creotech Instruments poinformowała, że została wybrana przez Europejską Agencję Kosmiczną do zaprojektowania sześciu sond badawczych dla misji Plasma Observatory”. Należy podkreślić, że jest to pierwsza misja naukowa klasy M, w której polska firma pełni rolę dostawcy całych sond kosmicznych.

Reklama

Jak czytamy w komunikacie polskiej spółki, w ramach przyznanego kontraktu, Creotech Instruments zrealizuje fazy A i B1 projektu, a więc oceny wykonalności oraz wstępnego projektu misji wraz z projektem sond kosmicznych zdolnych do lotu w przestrzeni przekraczającej orbitę geostacjonarną Ziemi (GEO).

Do zadań zespołu inżynierskiego będzie również należało zaprojektowanie i wykonanie pełnego zestawu elektroniki satelitarnej odpornej na radiację. Awionika zostanie przetestowana w 2026 r. w laboratoriach ESA.

Creotech Instruments poinformował, że całość przedsięwzięcia pod nazwą „Plasma Observatory” ma na celu lepsze zrozumienie przepływów energii w plazmie wokół Ziemi. W tym celu zostanie zaprojektowany nietypowy instrument badawczy w kształcie wielkiego czworościanu, którego jeden bok może sięgać ponad 100 tys. km długości.

Reklama

Sześć sond kosmicznych „córek”, opartych na zmodyfikowanej platformie HyperSat firmy Creotech Instruments, wraz ze statkiem „matką” (którego producent zostanie wyłoniony w oddzielnym przetargu), uformuje wspomniany czworościan w przestrzeni kosmicznej między Ziemią a Księżycem” - opisała polska spółka. Gdy wszystko będzie gotowe, sondy rozpoczną swoje kilkuletnie pomiary plazmy. Obecnie start misji jest planowany na rok 2037.

Jesteśmy niezmiernie zaszczyceni i podekscytowani, że ESA wybrała naszą firmę do przystosowania platformy HyperSat dla potrzeb misji Plasma Observatory. Nasz zespół jest gotowy na to wyzwanie. Rozpoczęcie realizacji projektu planujemy w najbliższym czasie i wierzymy, że nasze innowacyjne podejście przyczyni się do sukcesu tej misji” - skomentował dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments SA.

Reklama

Firma Creotech Instruments rozpocznie realizację faz A i B1 opracowania sześciu sond kosmicznych w III kwartale 2024 r. Wartość kontraktu na ten cel wynosi 3,95 mln EUR. Warto jednak zaznaczyć, że dopiero po zakończeniu tych prac, ESA wytypuje jedną z proponowanych misji klasy M do dalszej realizacji. W przypadku ostatecznego wybrania projektu polskiej spółki będzie ona miała szansę wyprodukować i dostarczyć sześć satelitów opartych na autorskiej platformie HyperSat. Ostateczna decyzja o wyborze misji ma zapaść w 2026 r.

Platforma HyperSat
Platforma HyperSat
Autor. Creotech via Twitter

Cieszę się bardzo, że już teraz rozpoczynamy prace nad pierwszym polskim satelitą odpornym na radiację, co pozwoli nam na wejście na rynek dotychczas zarezerwowany tylko dla największych dostawców technologii kosmicznych. Będziemy dążyć do tego by nasze rozwiązania spełniły najwyższe wymagania ESA” - podkreślił dr Jakub Bochiński, zastępca dyrektora ds. produktów kosmicznych w Creotech Instruments.

Dr Jakub Bochiński zwrócił również słusznie uwagę, że powstanie nowego produktu pod postacią polskiej platformy satelitarnej HyperSat RadHard pozwoli całemu sektorowi kosmicznemu w naszym kraju wejść na wyższe stadium rozwoju. To także kolejny dowód na to, że w ostatnich latach polski przemysł kosmiczny zyskał na znaczeniu, czego efektem jest udział rodzimych w firm w wielu międzynarodowych projektach.

Źródło: Creotech Instruments/Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!