Reklama

Sektor krajowy

Polsko-austriacka współpraca w telekomunikacji kwantowej

Zdjęcie ilustracyjne
Autor. IBM

Creotech Instruments S.A. i austriacka firma ID Quantique Europe GMBH podpisały porozumienie o współpracy w obszarze telekomunikacji kwantowej na rzecz programu niezależności kwantowej Unii Europejskiej. Jednocześnie, decyzją Komisji Europejskiej, spółka wraz z innymi członkami międzynarodowego konsorcjum, od maja br. realizuje projekt budowy pierwszego dużego komputera kwantowego dla UE.

Reklama

ID Quantique Europe zostało utworzone jako siostrzane przedsiębiorstwo szwajcarskiej firmy ID Quantique w celu rozwoju i dystrybucji rozwiązań dla komunikacji kwantowej na rynek Unii Europejskiej, w szczególności poprzez udział w programie EuroQCI budowy europejskiej infrastruktury kwantowej dystrybucji klucza (quantum key distribution, QKD). Partnerstwo z Creotech ma na celu współpracę przy tworzeniu nowych produktów oraz ewaluację możliwości produkcji i testowania systemów wdrażanych przez ID Quantique Europe. Działania te będą prowadzone z wykorzystaniem linii montażowej Creotech, specjalnie dostosowanej do wymogów urządzeń zawierających komponenty optoelektroniczne.

Reklama

Czytaj też

Reklama
Stawiamy sobie coraz ambitniejsze cele, także w obszarze kwantowym. Jest mi więc bardzo miło poinformować, że właśnie zaangażowaliśmy się w kolejny projekt dedykowany tej tematyce. Podpisaliśmy porozumienie z ID Quantique Europe GMBH z siedzibą w Austrii. Współpraca dotyczy naszego wsparcia przy wprowadzeniu na rynek Unii Europejskiej produktów dla komunikacji kwantowej opracowanych przez naszego partnera. To spora szansa dla CRI na umocnienie naszej pozycji na tym niezwykle perspektywicznym rynku, którą zamierzamy odpowiednio wykorzystać.
Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

ID Quantique Europe ma dostęp do know-how i własności intelektualnej wytworzonej przez ID Quantique, firmy, która wywodzi się z Uniwersytetu w Genewie i powstała w 2001 roku. To druga firma na świecie, która ogłosiła wprowadzenie technologii dystrybucji kluczy kwantowych do komercyjnych zastosowań związanych z bezpiecznym szyfrowaniem informacji w sieci. W 2007 roku ID Quantique wdrożyła autorskie rozwiązanie do szyfrowania wyborów w Genewie. Była to pierwsza tego rodzaju aplikacja na świecie. Od 2020 r. pierwsze chipy uzbrojone w kwantową generację liczb losowych znalazły się w komercyjnie dostępnych na rynku telefonach komórkowych.

Czytaj też

Docelowo, przy dobrej i skutecznej współpracy obu stron, rozwiązania opracowane przez ID Quantique Europe zostaną połączone z rozwiązaniami opracowanymi przez Creotech Instruments. Rynek telekomunikacji kwantowej jest rynkiem równoległym do komputerów kwantowych. Co ważne, oba te rynki wymagają precyzyjnej elektroniki kontrolno-pomiarowej, produkowanej przy zachowaniu najwyższych standardów jakościowych, a to domena Creotech Instruments.
Grzegorz Brona

Współpraca z ID Quantique Europe to nie jedyne przedsięwzięcie z obszaru rynku kwantowego realizowanego dla Unii Europejskiej, przy którym obecnie zaangażowana jest firma Creotech Instruments. W maju br. spółka znalazła się w zwycięskim konsorcjum, którego celem jest budowa, w pierwszej kolejności 100 kubitowego, a docelowo 1000 kubitowego komputera kwantowego dla UE. Dzięki temu firma awansowała do wysoko wyspecjalizowanej grupy podmiotów zajmujących się systemami kwantowymi. Zgodnie z szacunkami rynkowymi, do 2030 r. rynek związany z sieciami kwantowymi osiągnie wartość między 10 a 30 mld USD.

Czytaj też

Źródło: Creotech Instruments $$

Reklama

Komentarze

    Reklama