Reklama

Sektor krajowy

Projekt polskiej spółki kosmicznej z milionowym wsparciem od KE

Fot. Domena publiczna
Fot. Domena publiczna

CloudFerro S.A., polski dostawca usług chmurowych oraz firma z polskiego sektora kosmicznego, jako jeden z 19 podmiotów w Europie uzyskało zgodę Komisji Europejskiej na otrzymanie pomocy publicznej na innowacje w zakresie usług chmurowych w ramach projektu IPCEI CIS (Important Project of Common European Interest Cloud Infrastructure Services).

Reklama

Jak czytamy w komunikacie polskiej spółki, wsparcie w kwocie 22 mln EUR ma być przeznaczone na projekt GATEWAY, którego celem będzie wdrożenie usług chmurowych i usług przetwarzania brzegowego (Cloud and Edge). Rozwiązanie umożliwi ośrodkom naukowym i podmiotom komercyjnym wykorzystywanie w swoich łańcuchach wartości danych geoprzestrzennych i innych danych dotyczących zobrazowań, oraz przetwarzanie ich w sposób zrównoważony, dzięki wykorzystaniu centrów danych zasilanych zieloną energią.

Reklama

Projekt GATEWAY umożliwi podmiotom działającym w różnych sektorach gospodarki korzystanie na szeroką skalę z informacji płynących z połączenia danych satelitarnych, lotniczych, in-situ oraz symulacji komputerowych, co będzie niezwykle wartościowe dla badań naukowych, R&D i komercjalizacji w sektorze IT, analiz środowiskowych oraz zarządzania lokalnego i regionalnego” - mówi Stanisław Krzyżanowski, realizujący projekt w CloudFerro.

Czytaj też

Propozycja spółki zakłada także wykorzystanie nowatorskiego, rozproszonego podejścia do operacji i dostarczania usług chmurowych. Decentralizacja ośrodków danych pozwoli na zwiększenie szybkości operacji dzięki wykorzystaniu większej ilości punktów dostępowych dla obliczeń. Takie rozwiązanie pozwoli na przeprowadzenie zaawansowanych badań technologicznych, prowadzących do opracowania i uruchomienia usług chmurowych nowej generacji – niezawodnych, bezpiecznych i, co niezwykle istotne, czystych ekologicznie.

Reklama

Dzięki zastosowaniu przetwarzania brzegowego (w rozproszonych ośrodkach umiejscowionych w różnych lokalizacja w Polsce i Europie) będzie można analizować dane w miejscu, które jest zasilane zieloną energią, a co za tym idzie zmniejszyć ślad węglowy w duchu podejścia tzw. przetwarzania świadomego węglowo (z ang.carbon aware computing), które zakłada tworzenie oprogramowania i technologii komputerowych w sposób ekologiczny i nieszkodzący planecie.

Czytaj też

Całkowita wartość 3-letniego projektu wyniesie 28 mln EUR. GATEWAY realizowany jest samodzielnie przez CloudFerro, w ramach europejskiego mechanizmu o nazwie IPCEI-CIS służącemu wsparciu projektów badawczo-rozwojowych, obejmujących infrastrukturę oraz usługi w chmurze nowej generacji.

Więcej o IPCEI-CIS można przeczytać na stronie.

Źródło: CloudFerro

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!