Reklama

Obserwacja Ziemi

Postępy w projekcie polskiej konstelacji satelitów MikroGlob

Autor. ESA/Alexander Gerst

Polska spółka kosmiczna Creotech Instruments poinformowała o przekazaniu Agencji Uzbrojenia przemysłowego studium wykonalności projektu konstelacji mikrosatelitów optoelektronicznych Ziemi - MikroGlob. Jest to efekt podpisanej kilka miesięcy temu umowy między stronami, której łączna wartość została określona na kwotę 6,5 mln PLN.

Reklama

7 grudnia br. firma Creotech Instruments poinformowała, że wyniki Studium Wykonalności Przemysłowej dla projektu konstelacji mikrosatelitów optoelektronicznych Ziemi zostały oficjalnie przekazane Agencji Uzbrojenia. W komunikacie polskiej spółki z branży kosmicznej czytamy, że projekt realizowany był przez konsorcjum, którego liderem był Emitent, zaś członkiem Airbus Defence and Space, a jego całkowita wartość wyniosła 6 509 160,00 PLN brutto.

Reklama
Reklama

Firma dodała, że projekt został przeprowadzony zgodnie z założeniami umowy i obejmował fazy 0-A programu satelitarnego zgodnie z metodologią ECSS (European Collaboration for Space Standarization). Przypomnijmy, że umowa na zrealizowanie studium wykonalności opisywanego projektu została podpisana w maju br. Miało to na celu zdefiniowanie architektury systemu.

Czytaj też

System Satelitarnej Obserwacji Ziemi MikroGlob ma składać się z dwóch podstawowych komponentów: kosmicznego i naziemnego (Centrum Zarządzania Misją, Ładunkiem i system komunikacji). Segment orbitalny złożony byłby z czterech satelitów optoelektronicznych (działających w trybach PAN, R, G, B, NIR), a w planach byłoby także rozszerzenie tej części o urządzenie SAR i naukowo/środowiskowego satelity.

Projekt Krajowego Programu Kosmicznego zakłada budżet programu na ok. miliard złotych. Ponadto poza programem MikroGlob rozwijane są inne inicjatywy powiązane z satelitarną obserwacją Ziemi, takie jak projekt PIAST.

Czytaj też

Uruchomienie Systemu Satelitarnej Obserwacji Ziemi - MikroGlob ma na celu zapewnienie autonomicznej zdolność do dostarczania wysokorozdzielczych zobrazowań satelitarnych dla użytkowników związanych z sektorem bezpieczeństwa i obronności państwa (MON, MSWiA), a także z administracją publiczną. Parametry jakościowe i ilościowe pozyskiwanych danych szczególnie w zakresie rozdzielczości przestrzennej, spektralnej i czasowej będą stanowić uzupełnienie zobrazowań pochodzących z zasobów programu Copernicus.

W przypadku MON, uzupełnieniem systemu mają być dwa francuskie satelity obserwacyjne wraz ze stacją odbiorczą w Polsce, które zostały zamówione w ubiegły roku od spółki Airbus Defence&Space za 2,76 mld PLN netto.

Czytaj też

Źródło: Creotech, Agencja Uzbrojenia, Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze