Reklama

Sektor krajowy

Syderal Polska: Przyszłość leży w komunikacji kwantowej [Space24 TV]

Autor. R. Suchy, K. Bakuła/Defence24.pl

Gdańska firma Syderal Polska zajmuje się projektowaniem elektroniki oraz oprogramowania na potrzeby sektora kosmicznego, głównie dla Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz innych firm ze światowego sektora kosmicznego.

Reklama

Tadeusz Kocman, kierownik ds. rozwoju biznesu, powiedział, że niebawem jedynym sposobem na zapewnienie bezpiecznej komunikacji będzie odporna na przyszłe próby deszyfrowania informacji komunikacja kwantowa.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Syderal Polska w związku z powyższym opracowuje kontroler dla źródła splątania kwantowego, który będzie wykorzystany do tworzenia bezpiecznych kluczy kwantowych używanych do odpowiedniego zabezpieczenia danych. Jest to pionierski projekt w Polsce, firma współpracuje z rodzimymi uczelniami oraz rozwija kontakty z wieloma przedsiębiorstwami na świecie.

Ponadto gdańska spółka realizuje projekty związane z komputerami pokładowymi, pamięciami masowymi dla satelitów oraz rozwija technologie powiązane z komunikacją optyczną.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. stary Polak

    przypomina mi się stary dowcip: na konferencji fizyków jądrowych ktoś zaczepia Plancka i mówi: należy pan do 4 ludzi na świecie którzy rozumieją fizykę kwantową. Planck liczy na palcach raz, drugi i wreszcie pyta: a ten czwarty to kto?

Reklama